אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תבוסת כחלון בבג"ץ תוביל לפתיחת שוק החלב לייבוא צילום: עמית שאבי

ניתוח כלכליסט

תבוסת כחלון בבג"ץ תוביל לפתיחת שוק החלב לייבוא

בתום שנה במהלכה ניסה שר האוצר בכל כוחו להמנע מעליית מחירי החלב, החליטו שופטי בג"ץ להכריע את הכף באופן שיובל לייקור של 3.4% במוצרים מפוקחים. רגע לפני הבחירות בוחנים באוצר היתכנות משפטית להורדת מכסים

05.03.2019, 06:54 | נורית קדוש

שר האוצר משה כחלון כשל במאבקו במחלבות והצרכנים ישלמו את מחיר דרישתה של תנובה להעלאת מחירים. חמישה ימים לאחר הדיון המכריע בבג"ץ, פרסמו אתמול שופטי בג"ץ עוזי פוגלמן, מני מזוז ואלכס שטיין את הכרעתם לפיה, יש להעלות את מחירי מוצרי החלב שתחת צו הפיקוח על המחירים ב-3.4%, בהתאם להמלצת ועדת המחירים.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: מיקי נעם אלון צילום: מיקי נעם אלון  , צילום: מיקי נעם אלון

על אף שהיתה צפויה, כחלון התקשה להתמודד עם המפלה ועבר באופן חריג לתקוף את הכרעת השופטים באומרו: "פסיקת בג"ץ נגועה בחוסר רגישות חברתית ובחוסר איזון מוחלט בין שיקולים של בצע כסף לבין טובת הציבור". זעמו של כחלון על הכרעת השופטים הוביל אותו להכריז מיידית כי ייפתח בהליך שימוע לצורך צמצום וביטול מכסים.

מי ששמח להצטרף לחגיגת ההשתלחות בבג"ץ הוא ח"כ בצלאל סמוטריץ שצייץ לאחר הכרעת השופטים כי יפעל לביטול חובת הייצוג בבג"ץ על ידי משרד המשפטים. "אחרי הבחירות נדרוש לבטל בחוק את מונופול הייצוג של מחלקת הבג"צים ולאפשר לנבחרי הציבור לייצג את עמדתם. אין שום דבר דמוקרטי בדיקטטורה שיפוטית שבמסגרתה יועצים משפטיים שמעולם לא נבחרו מחליטים עבורנו מה טוב ומה נכון".

ההערכות הן כי בדומה להתנהלותו בעקבות הכרעת בג"ץ בעתירה להעלאת המס על טבק לגלגול, גם במקרה הנוכחי ינסה כחלון לדחות ככל שיוכל את המועד בו יחתום על צו העלאת המחירים. זאת, בין היתר, כדי להכריז על העלאת המחירים בסמיכות להפחתת מכסים ובכך למזער את הנזק התדמיתי שנוצר לו.

מאבק אבוד

כבר לפני שנה, עם התכנסות ועדת הפיקוח על המחירים, היה ברור כי המלצת הוועדה המקצועית, בראשה עומד נציג האוצר ולצידו נציג האוצר והחקלאות, מחייבת. באותם ימים, בלט הצמא של התעשיינים, היבואנים והקמעונאים להעלאת מחירים, אולם כולם המתינו למוצא פיה של תנובה.

תנובה המתינה חודשיים ובמאי כבר דרשה את יישום המלצת הוועדה. כחלון, שנחרד מהמחשבה שבשנה האחרונה לכהונתו כשר אוצר יהיה זה שייתן את האות לגל התייקרויות בשוק המזון, התעלם מהבקשה. שר החקלאות אורי אריאל ניסה לשכנע את כחלון לתמוך במתווים שונים, ובהם מענקים למחלבות בגובה 80 מיליון שקל וחתם בעצמו על צו העלאת המחירים, אולם כחלון נותרר בסירובו. המאבק הסלים עם החלטת החברה לעתור לבג"ץ נגד כחלון.

חודש לאחר מכן, העלתה תנובה שוב את הרף והעלתה את מחירי מוצריה שאינם בפיקוח. כחלון עבר לפעול מול הרפתנים והציע להם עסקת חבילה המבוססת על המשך התכנון הענפי ומענקים בגובה מאות מיליוני שקלים, בתמורה להתייעלות שתוביל להורדת מחיר החלב הגולמי, באופן שייתר את עתירת תנובה. להוט לייצר תשובה לעתירה, מיהר כחלון לחתום על ההסכם ולהכריז על רפורמה ענפית, אלא שפיזור הכנסת לא איפשר להשלים תיקוני חקיקה חיוניים וכחלון נותר לבד במאבקו בתנובה.

שר האוצר, משה כחלון. עבר להתקפה על בג"ץ, צילום: רויטרס שר האוצר, משה כחלון. עבר להתקפה על בג"ץ | צילום: רויטרס שר האוצר, משה כחלון. עבר להתקפה על בג"ץ, צילום: רויטרס

כשל השוק יישאר

התבוסה השל כחלון נובעת מכך שלא תכנן נכון את כהונתו או לפחות את שנתה האחרונה לביצוע רפורמה ענפית של ממש. על שולחנו מונחת המלצתו של פרופ' אבי שמחון לביטול התכנון הענפי בחלב, אולם זו לא יושמה. כך, שגם לאחר הבחירות יתמודד הציבור עם מחיר חלב גולמי גבוה בשיעור ניכר מזה שקיים בעולם, אשר משפיע ישירות על מחירי המוצרים.

כחלון נמנע מכניסה לעובי הקורה שיכלו להביא לשינוי אמיתי. הוא לט טיפל למשל במכוני התערובת שאחראים אחד הרכיבים המרכזיים בעלות החלב הגולמי, למרות שמדובר בשוק ריכוזי הנשלט בידי מספר מצומצם של גורמים. גם סוגיית הפיקוח על המחירים המבוססת מלכוד מובנה, במסגרתו מחיר החלב הגולמי (אותו מוכרים הרפתנים למחלבות) מתעדכן אוטומטית בכל רבעון, אך העלאת המחיר לצרכן מחייבת חתימת שרים. כך, לא מן הנמנע שהסיטואציה המשברית בה חזינו בשוק החלב בשנה האחרונה תחזור על עצמה בעתיד.

לפי התחשיב הצפוי של ועדת המחירים כבר עכשיו מגיעה למחלבות העלאת מחיר נוספת בשיעור 3.2%. תנובה הודיעה אתמול כי תוותר על עלייה זו, אך היא לא תוותר על עליית המחירים הנובעת מהחלטת בג"ץ, הצפויה להיכנס לתוקף לאחר חג הפסח. יחד עם זאת, עדיין קיימת היתכנות שהאוצר ינסה להגיע לפשרה עם תנובה, בכדי שעדכון המחירים יהיה בשיעור נמוך יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
שר האוצר ...שפתאום נזכר...
אילולא אחת ההחלטות ההגצ"יות לטובת הציבור,ובניגוד לעמדת שר האוצר הכושל....נאלצים כעת...גם תנובה הקרטלית,גם יצרני החלב,וגם שר האוצר...כולל אנו אזרחי ישראל,להרכין ראש בכבוד להחלטת בג"צ...בתקווה שהתחרות הפנימית מול היבוא,תוזיל את מחירי החלב ומוצריו,עקב היצע גדול בהרבה למה שהיה,וכל הביקוש יתאים להיצע הנרחב עם עודפי מוצרים,ולא כקרטל תנובה,עם היצע קטן לביקושים גדולים,כפי שנהגו עד היום,והיינו תלויים בכך לשבט או לחסד,ובמיוחד במוצרים יקרים יחסית למדינות אירופה,ועל פיהם יישק דבר.שלושה הפסידו,ואחד הרוויח.
חיימון  |  05.03.19
לכל התגובות