אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החוק לאיסור פרסום ושיווק מוצרי עישון וטבק נכנס לתוקף צילום: Getty

החוק לאיסור פרסום ושיווק מוצרי עישון וטבק נכנס לתוקף

לפי החוק החדש יאסר פרסום מוצרי עישון מכל סוג שהוא - כולל סיגריות אלקטרוניות ומתקני אידוי ואיוד - באתרי אינטרנט, באתרי תוכן דיגיטליים ובערוצי הטלוויזיה והרדיו; יאסר גם שימוש בפרסומות סמויות ועקיפות או מתן חסות; חברות שיפרו את החוק צפויות לקנס של כ-500 אלף שקלים

09.03.2019, 16:50 | צבי זרחיה

החל מאתמול (ו') נכנס לתוקף השלב הראשון בחוק האוסר על פרסום ופרסום סמוי של כל מוצרי העישון, כולל סיגריות אלקטרוניות. כמו כן, הסיגריות האלקטרוניות יחשבו כסיגריות לכל דבר ויחולו עליהן כל ההגבלות החלות על סיגריות – בין היתר, יאסר השימוש בהם גם במקומות ציבוריים. נוסף לכך תוגבל כמות הניקוטין בסיגריות האלקטרוניות ל-20 מ"ג, ועל החפיסות יופיעו אזהרות בדומה לחפיסות הסיגריות. חברות שיפרו את החוק צפויות לקנס של כ-500 אלף שקלים.

קראו עוד בכלכליסט

  , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק   , צילום: שאטרסטוק

החל ממועד זה יאסר פרסום מוצרי עישון מכל סוג שהוא, כולל סיגריות אלקטרוניות ומתקני אידוי ואיוד באתרי אינטרנט, אתרי תוכן דיגיטליים, ערוצי טלוויזיה ורדיו וכן שימוש בפרסומת סמויה, עקיפה ומתן חסות. בעיתונות הכתובה יתאפשר פרסום פעם בשבוע, כאשר מנגד יהיה מחוייב כלי התקשורת לפרסם מודעה נגד עישון.

השלב הבא של הצעת החוק ייכנס לתוקף בעוד ארבעה חודשים, אז יתווספו איסורים נוספים, ובהם ההגבלות על שיווק מוצרי עישון ואיסור על ייצור צעצועים וממתקים בצורת סיגריות ומוצרי עישון. סיבוב הגבלות נוסף על שיווק סיגריות ייכנס לתוקף בעוד שמונה חודשים, אז יאסר להציג למכירה מוצרי עישון בכל החנויות, לרבות חנויות הנוחות והדיוטי פרי, וחפיסות הסיגריות יהיו אחידות ויודפסו בצבע 'המכוער ביותר בעולם' (Pantone 448).

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, מסר: "8,000 איש מתים בשנה מנזקי עישון. לאחר שאדם התחיל לעשן מאוד קשה להפסיק. מטרת החוק שלנו היא לגרום לאנשים, ובראש ובראשונה לבני נוער, כלל לא להיכנס לעולם העישון כי אח"כ כבר קשה מאוד לצאת. זהו יום היסטורי במאבק נגד עישון ואני גאה שהצלחנו לעמוד מול הכוחות הכי חזקים במשק שניסו לטרפד את החוק".

ח"כ יהודה גליק הסביר כי "זהו החוק החשוב ביותר שעבר בכנסת הזו: החל מהיום, החשיפה למוצרי טבק ועישון תחסם. שבתתי רעב למען החוק הזה ולמען ילדינו.

כיום בני הנוער חשופים לפרסומות ולמודעות ברשתות החברתיות ובכלי המדיה, אשר הופכות את צריכת מוצרי טבק לדבר 'קול'. החוק הזה הולך להציל מאות חיי אדם מידי שנה. הדרך הטובה ביותר לטפל במחדל העישון הזה היא דרך איסור פרסום".

ח"כ אייל בן ראובן הוסיף כי "אני שמח שסוף סוף אנחנו מתחילים במערכה אמיתית, רלוונטית על חיי בני הנוער שלנו. חוק הפרסום שייכנס מחר לתוקפו הוא מדרגה חשובה ביותר, שיקח זמן עד שנראה את תוצאותיה. כך גם, אני מברך על העלאת המס של הסיגריות המגולגלות. אני מצפה לשיתוף פעולה מלא של כל הגורמים במאבק החשוב הזה שהוא על חיי אדם".

אגב, שלושת הח"כים שיזמו את החוק: כבל, גליק ובן ראובן, לא צפויים לשמש כחברי כנסת בקדנציה הבאה; כבל וגליק בשל מיקומם הנמוך ברשימת מפלגתם, ובן ראובן מאחר שמפלגתו - התנועה - לא מתמודדת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות