אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי 19 שנה: זאב רום ישלם מס של 25 מיליון שקל על תיווך בעסקת בזק צילום: עמית שעל

אחרי 19 שנה: זאב רום ישלם מס של 25 מיליון שקל על תיווך בעסקת בזק

מפסיקת בית משפט המחוזי בת"א עולה כי איש העסקים ישלם את הסכום על כספים שקיבל מגד זאבי לאחר שהאחרון רכש את מניות בזק בשנת 2000; ביהמ"ש דחה את טענתו, לפיה התשלום היווה תמורה בגין עצם המפגש שיצר רום בבולגריה בין זאבי למיכאל צ'רנוי שסייע בעסקה, ולפיכך אינו חייב מס בישראל

10.03.2019, 14:09 | תומר גנון ועמרי מילמן

איש העסקים זאב רום ישלם מס הכנסה בסך 25 מיליון שקל על כספים שקיבל מאיש העסקים גד זאבי בעקבות העסקה שבה רכש בשנת 2000 את מניות בזק. כך עולה מפסק דין של בית המשפט המחוזי בת"א, שניתן בעקבות ערעור שהגיש רום על החלטת פקיד השומה.  

קראו עוד בכלכליסט

בעבר נחשף ב"כלכליסט" כי בין רום לרשות המסים התגלעה מחלוקת על תשלום מס הכנסה בסכום דומה, 25 מיליון שקלים, בגין כספים שקיבל מאיש העסקים מיכאל צ'רנוי על קידום עסקיו בישראל.

זאב רום, צילום: עמית שעל זאב רום | צילום: עמית שעל זאב רום, צילום: עמית שעל

המדינה הגישה בעבר כתב אישום נגד זאבי, צ'רנוי, רום ועו"ד מיכאל קומיסר, בטענה שהסתירו את חלקו של צ'רנוי בעסקת בזק. באוקטובר 2015 זיכה אותם בית המשפט.

פסק הדין שניתן כעת, נוגע לשומת המס האזרחית שקבעה כי הכנסות שצמחו לרום מזאבי, בשל פעולות שעשה לקידום עסקת בזק, חייבות במס בישראל. השופט מגן אלטוביה קבע כי רום ישלם בנוסף הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 100 אלף שקל.

על פי פסק הדין, רום פעל במשך שנים רבות למען קליטת יהודי ברית המועצות לשעבר בישראל. באמצע שנות ה- 90' הוא התבקש לסייע בקליטתו של צ'רנוי שעלה לישראל וביקש לקיים בה עסקים. צ'רנוי היה בעל המניות העיקרי של "Mobiltel EAD", חברה לשירותי טלפוניה סלולרית שמקום מושבה ופעילותה בבולגריה.

זאבי התעניין ברכישתה של Mobiltel, כאשר רום יזם פגישה בין זאבי לצ'רנוי בבולגריה. באחת מפגישותיהם בעיר דנו זאבי וצ'רנוי בעסקה נוספת, שאף נסגרה ונחתמה בסיועו של צ'רנוי, במימון רכישת מניות בזק על ידי זאבי. בשנת 2000 שילם זאבי לרום סך של 5.5 מיליון דולר. פעולותיו של רום בקשר עם עסקת המימון כללה היכרות בין צ'רנוי וזאבי ופעולות שסייעו בהשלמת העסקה, בכללן השתתפות בפגישות בארץ ובחו"ל, נסיעה ללונדון, שירותי תרגום והעברת מסמכים בין הצדדים.

רום טען כי התמורה שקיבל מאיש העסקים גד זאבי הייתה בעבור היכרות בלבד בינו לבין איש העסקים מיכאל צ'רנוי, שאירעה בבולגריה, ולכן אינו חב במס בישראל.

מימין: מיכאל צ מימין: מיכאל צ'רנוי, גד זאבי | צילום: אוראל כהן, יריב כץ מימין: מיכאל צ

פקיד שומה תל אביב 4, באמצעות עו"ד שגית כחלון מהמחלקה הפיסקאלית שבפרקליטות מחוז ת"א (אזרחי), טען כי רום קיבל את התשלום בגין שירותי ייעוץ וניהול, הכוללים גם היכרות בין צ'רנוי לזאבי וגם פעולות רבות נוספות שעשה המערער לצורך קידום העסקה. פעולות אלה נעשו רובן בישראל, ועל כן ההכנסה חייבת במס בישראל.

בנוסף, טען פקיד השומה שגם אם תתקבל טענת המערער לפיה רק הפגיש בין זאבי לצ'רנוי בבולגריה, יש לראות את התשלום, בכל מקרה, כהכנסה שהופקה בישראל וזאת מכוח פקודת מס הכנסה בנוסחה דאז, מכיוון שמדובר בהכנסה מעסק או משלח יד שבו עסק זאב רום גם בישראל.

ביהמ"ש קבע כי פעולותיו של רום, הכוללות יצירת היכרויות בין צ'רנוי לבין אנשי עסקים ישראליים וכן סגירתן של עסקאות, נעשות באופן מחזורי ותדיר. לרום הייתה את המומחיות והמיומנות ביצירת קשרים בין אנשי עסקים ישראלים לבין אנשי עסקים ממדינות ברית המועצות לשעבר. פעילותו של רום שכללה יצירת היכרות בין זאבי לצ'רנוי, וכן פעולות נוספות שסייעו בהשלמת העסקה, היא חלק מפעילותו העסקית של רום ולכן ההכנסה שהתקבלה בגינה היא הכנסה מעסק. מאחר ומרכז פעילותו של רום היה בישראל, אף אם חלק מפעולותיו נעשו מחוץ לישראל, אין בכך כדי להשפיע על סיווגה של ההכנסה כהכנסה מעסק המתנהל ופועל מישראל.

ביהמ"ש דחה את טענתו של רום לפיה התשלום היווה תמורה בגין עצם ההיכרות או המפגש שיצר רום בין צ'רנוי לזאבי בבולגריה. השופט אלטוביה הוסיף וקבע שאף אילו היה מדובר בהכנסה שהופקה בחו"ל, היא חייבת במס בישראל לפי פקודת מס הכנסה, מאחר שההיכרות בין זאבי לצ'רנוי נעשתה על ידי המערער במהלך העסקים שלו בישראל, והיא באה בגדר משלח ידו בישראל.

כאמור, פסק הדין קובע כי על רום לשלם מס בגין הכנסה של 25 מיליון שקל (5.5 מיליון דולר שקיבל מזאבי), בתוספת ריבית והצמדה משנת 2000 - 19 שנה. הסכום אותו ישלם בפועל הוא כ-25 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות