אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פינוי שדה דב: היועמ”ש פתר לנתניהו בעיה צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג

דעה

פינוי שדה דב: היועמ”ש פתר לנתניהו בעיה

חוות הדעת של מנדלבליט באה לנתניהו משמיים. מעכשיו הוא יוכל לומר שהוא דווקא התכוון לסייע לאילת, אבל מנדלבליט אסר עליו מחשש שמדובר בניסיון לא ראוי להשפיע על תושבי אילת להצביע לליכוד

10.03.2019, 23:25 | נמרוד בוסו

על רקע הגשת כתב החשדות ובו אישום בקבלת שוחד, היועמ”ש אביחי מנדלבליט הוא כנראה לא הדמות הכי אהודה במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור. אבל על חוות הדעת שהוציא ביום חמישי האחרון בעניין שדה דב חייב ראש הממשלה בנימין נתניהו ליועץ המשפטי תודה גדולה.

קראו עוד בכלכליסט

לפני חודשיים חוקקה הכנסת חוק המאשרר את פינויו הסופי של שדה דב ב־1 ביולי, אבל הותיר אפשרות לדחייה נוספת במועד, שכבר נדחה כמה פעמים: בחינה מחודשת של מועד הפינוי על ידי שר הביטחון רק עקב שינוי בנסיבות הביטחוניות.

החוק החדש שם את נתניהו במצב לא נוח. מצד אחד, קובעים כל הגורמים המקצועיים במשרדי האוצר והמשפטים כי נסיגה מהפינוי כעת תוביל לקטסטרופה כלכלית, תחשוף את המדינה לתביעות מוצדקות של מיליארדים מצד בעלי הקרקע, ותעלים את המקור התקציבי המרכזי למעבר בסיסי צה"ל לנגב.

מצד שני, הוא נתון לסד לחצים למניעת הפינוי בהובלת אחת הדמויות הדומיננטיות בליכוד, ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי. גם אילת היא עיר מצביעת ליכוד זה כמה עשורים. סירוב של נתניהו לסייע בנושא עלול להוביל לבעיות בשריר החשק של תושבי אילת לצאת להצביע ב־9 באפריל, תרחיש מאוד לא רצוי מבחינת ראש הממשלה.

שדה דב, צילום: עמית שעל שדה דב | צילום: עמית שעל שדה דב, צילום: עמית שעל

על רמת המוטיבציה של נתניהו לבלום שוב את הפינוי ניתן ללמוד מניסיונותיו של הלוי לקבוע עמו פגישה. אחרי פעמיים שבהן קבע פגישה עם נתניהו רק כדי לגלות שביבי הבריז לו ברגע האחרון, הצליחו השניים להיפגש לבסוף בשלישית.

כעת באה חוות דעתו של מנדלבליט לנתניהו כמתנה משמיים. חוות הדעת אוסרת עליו לקבל כל החלטה לשינוי מדיניות הממשלה בשדה דב מחשש שמדובר בכלכלת בחירות ובניסיון לא ראוי להשפיע על תושבי אילת להצביע לליכוד. מעכשיו יוכל לומר נתניהו להלוי ולחבריו שלא הוא זה שלא רוצה לסייע, זה מנדלבליט שאוסר עליו.

את הבעת פניו של ראש עיריית אילת בשעה שהוא קורא את טענת מנדלבליט כי "אין דחיפות בקבלת ההחלטה דווקא כעת" אפשר רק לדמיין. בעוד שלושה חודשים וחצי מנתקים לו את מה שהוא מגדיר צינור החמצן לעיר, וליועמ"ש לא בוער. עם זאת, חוות הדעת משאירה לו גם שביב תקווה, באומרה כי לאחר הבחירות, ואף שעדיין לא תגובש ממשלה חדשה, ייתכן כי אפשר יהיה לקבל החלטה בנושא. השאלה היא אם נתניהו של אחרי הבחירות יתעניין בסוגיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
מחדל ראש עיריית אילת
או שראש העיר טעה טעות גסה או שבעיריית אילת אין יועץ משפטי מקצועי או שהטלפון בין ראש עיריית אילת לבין משרד היוהמ"ש לא תקין. היה ברור ש הקרקס בוצע כגימיק בחירות - ונכשל ובצדק. מקווה שהחלטותיו האחרות של ראש עיריית אילת מצליחות להביט קדימה בשום שכל.
פיני  |  12.03.19
10.
פינוי שדה דב
תיקון לההערה מס 9 " שאין באף מדינה.... אני יכול למנות לפחות 10 ערים בארהב שהשדה תעופה ממש בתוך העיר. טסתי אל כולן כעובד בחב תעופה אמריקאית במשך שנים. אחד הבולטים הוא השדה בהוליווד בורבנק שנמצא ממש בתוך העיר וסמוך לסטודיו סיטי. אתה נוחת וממריא ממש מעל גגות הבתים ולא כמו בשדה דב שאתה סמוך לים צפון/דרום ולהפך וטסנו במטוסים סילון בתפוסה של 100/140 איש. לידיינו טסו חברות עם מטוסים גדולים יותר. כך שהקביעה שלך מוטעית.
גולן יעקובי  |  12.03.19
לכל התגובות