אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל פולקסווגן השתמש בביטוי נאצי באירוע של החברה צילום: בלומברג

מנכ"ל פולקסווגן השתמש בביטוי נאצי באירוע של החברה

במהלך ישיבת מנהלים בחברה התייחס הרברט דיס לרווח לפני מס והשתמש בביטוי שמשמעותו גם "העבודה משחררת". הוא התנצל על דבריו

16.03.2019, 13:03 | תומר הדר

כאילו שלפולקסווגן אין מספיק צרות: לפי דיווחים בגרמניה, הרברט דיס, מנכ"ל פולקסווגן ציין במהלך ישיבת מנהלים שהתקיימה בשבוע עבר כי "העבודה משחררת" או בגרמנית ebit macht fri".

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בשיבוש קל של המשפט arbeit macht frei, שפירושו הוא גם "העבודה משחררת" - ביטוי שבו נהגו להשתמש הנאצים כחלק מטקטיקת הסוואת קיומם של מחנות ההשמדה - אך דיס התכוון בדבריו ל-EBIT - כלומר רווח לפני מס.

הרברט דיס, צילום: בלומברג הרברט דיס | צילום: בלומברג הרברט דיס, צילום: בלומברג

הכתובת arbeit macht frei מופיעה מעל שער הכניסה למחנה ההשמדה אושוויץ כדי להמחיש למבקרים שמדובר במחנה עבודה ולא מחנה השמדה. פולקסווגן עצמה נחשבת ליציר כפיו של אדולף היטלר - שפנה בשנות ה-30 אל פרדיננד פורשה בבקשה לתכנון של "מכונית העם" הנאצית, שהפכה עם השנים לחיפושית המוכרת.

דיס מיהר להתנצל ואמר: "אני מתנצל עמוקות על הכאב שגרמתי בשוגג". לפי דיס: "הביטוי נאמר בישיבת הנהלה פנימית של פולקסווגן במהלך פרזנטציה הקשורה לנתחי שוק של מותגים שונים. מותגים בעלי שולי רווח גבוהים יותר נהנים מחופש גדול יותר בקבוצה ובהקשר זה נאמרו דברי. לא היתה לי כל כוונה שדברי יפורשו אחרת.

"פולקסווגן נקטה ב-30 השנים האחרונות בפעולות רבות שהעלו בחברה וגם אצלי אישית את המודעות לאחריותה ההיסטורית של פולקסווגן ולתפקידים שמילאה ברייך השלישי", ציין דיס בהודעה רשמית מטעם היצרנית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
הם עושים הרבה טעויות כאלה ואלו אינן טעויות. הם כביכול מתנצלים אחר כך
אבל זה מעין קודים ביניהם, הגרמנים והאוסטרים, במיוחד העשירים והבכירים. לי כתב אוסטרי אחד באימייל, לאחר מחלוקת עסקית בינינו : "אנחנו חושבים שכל אחד מקבל מה שמגיע לו". ביררתי וזו היתה כתובת על מחנה הריכוז בוכנוואלד ( “Jedem das Seine”)
אהוד חרק  |  19.03.19
3.
הגיע הזמן לשחרר את פולקסוואגן על גרורותיה
אי אפשר לזלזל ב"פליטת פה" כזו, בעידן של פשעי שנאה, שנאת זרים ואנטישמיות גואה. בנוסף, מדובר בחברה שהונתה את הציבור באופן מתוכנן ומאורגן וזייפה נתונים לגבי זיהום מכלי רכב. נראה כמו ארגון שצריך להחליש כמה שיותר מהר ובוודאי ובוודאי לא כדאי להסתמך על המוניטין המפוקפק שלו - לאחר שנים של אמון בהם - אני לא אקנה יותר מכוניות שלהם.
אלעזר  |  17.03.19
לכל התגובות