אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהלך דרמטי בקבוצת דלק: מפרידה את לווייתן ואפרודיטה מדלק קידוחים

מהלך דרמטי בקבוצת דלק: מפרידה את לווייתן ואפרודיטה מדלק קידוחים

הקידוחים לווייתן ואפרודיטה יירשמו בחברה בת נפרדת שתיסחר בבורסה של לונדון; דלק קידוחים תישאר עם ההחזקה במאגר תמר; המטרה - להציף ערך לפעילות ולחשוף אותה בפני משקיעים זרים

18.03.2019, 08:36 | גולן חזני וליאור גוטמן

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

קבוצת דלק של יצחק תשובה מבצעת שינוי מבני דרמטי - החברה שבבעלות יצחק תשובה תפצל את שותפות דלק קידוחים: הנכסים קידוח לוויתן והקידוח הקפריסאי אפרודיטה יירשמו בחברה בת נפרדת שתיסחר בבורסה בלונדון, כאשר בדלק קידוחים תישאר הפעילות של מאגר תמר וההחזקות של החברה בתמר פטרוליום.   

קראו עוד בכלכליסט

בקבוצת דלק ובחברה הבת דלק קידוחים מאמינים כי המהלך יציף ערך לחברה ויגביר את הסחירות בה, לאור העובדה שהבורסה הראשית בלונדון משמשת במה מרכזית לחברות אנרגיה בינלאומיות. המהלך של דלק קידוחים ידרוש אישור אסיפה של בעלי המניות, ובחברה מתכוונים להעביר אותו ברוב של בעלי מניות המיעוט מהציבור.

דלק קידוחים מחזיקה ב-26% ממאגר תמר (22% ישירות ועוד 4% באמצעות החזקותיה בתמר פטרוליום), ב-45.35% ממאגר לוויתן, ו-30% באפרודיטה. לפי מתווה הגז, דלק קידוחים נדרשת למכור את כלל ההחזקות שלה בתמר (הישירות והעקיפות) עד ל-2021.

החברה הבת החדשה שמניותיה יחולקו בעין לבעלי המניות של דלק קידוחים, ויירשמו למסחר בבורסה הראשית בלונדון, תהיה בסיס לחברה גלובלית משמעותית של נפט וגז שבסיסה יהיו לווייתן ואפרודיטה אולם יתכן שבהמשך תרכוש זכויות קידוח או מאגרים נוספים.

הכוונה לרשום את פעילות הגז והנפט של דלק בלונדון אינה חדשה ולמעשה היא נולדה כבר לפני קרוב לעשור, כאשר אחת לכמה שנים הניסיון עולה וצף וללא הצלחה גדולה, בעיקר בשל בעיות רגולציה או תזמון. לפני כשלוש שנים ביקשה דלק להנפיק את קבוצת דלק, חברת האחזקות, בלונדון, אבל בסופו של דבר ירדה מהעניין לאחר שבדיקות שערכה העלו כי הסיכוי של חברת אחזקה לרשום ביקושים במסחר בלונדון איננו גבוה. המהלך הנוכחי הוא סוג של תחליף לאותה תכנית. 

בפועל דלק מתחילה להתקרב להפקת הגז מלווייתן, עם תכנית להזרים גז כבר באוקרטובר הקרוב או לכל המאוחר בתחילת נובמבר. על פי ההערכות, דלק קידוחים מצפה ששווי לוויתן יגדל אחרי העברת הפעילות לחו"ל עד לכ-15 מיליארד דולר, בזכות הנגישות למשקיעים זרים. 

דלק קידוחים מקווה לקבל את כלל האישורים הרגולטוריים הנדרשים למהלך. דלק מציינת בהודעתה שלאחר הביצוע תוכל למכור את ההחזקה בתמר כנדרש במתווה הגז  לגוף אחר, מקומי או זר, ביתר קלות. בזכות ההפרדה המתוכננת, טוענים בדלק, המכירה של ההחזקה בתמר לא תשפיע לרעה על הפעילות בלוייתן ובאפרודיטה. 

נגזרת נוספת של המהלך היא בקשה שתוגש בקרוב לדחיית תשלום מיסים עבור מחזיקי יחידות ההשתתפות. דלק קידוחים מתכננת לקבל מרשות המיסים פסיקה מוקדמת (פרה-רולינג) שתאפשר להם לשלם מס רק כאשר ההחזקות במאגר תמר ימכרו בפועל, כך שעצם ההנפקה בלונדון לא תיחשב לאירוע מס. לוחות הזמנים המסתמנים הם קבלת פרה-רולינג והשלמת כלל המהלכים עד לרבעון האחרון של 2019.

קידוח לווייתן
קידוח לווייתן צילום: אלעד גרשגורן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
להרחיק את האסדה המסרטנת מהחוף
תרוויחו המון ואל תהרגו אותנו. יכולים לדמיין את ישראל בלי ים? במקרה של תקלה, החופים מהצפון עד השרון יהיו מושבתים לעשרות שנים. בשגרה שותפות לויתן קיבלה היתר לשפוך 800 אלף ליטר של מים עם מתכות כבדות ומסרטנות לים, קילומטרים ספורים ממתקני ההתפלה בחדרה. מי רוצה לאכול תפוח אדמה שהושקה ברעל? לרחוץ את ילדיו במים מורעלים? לבשל ולכבס במים הללו? זה לא נימבי, זה מאבק של כל מי שרוצה לחיות כאן ולהיות בריא
זיהום=סרטן=רצח  |  18.03.19
11.
חארטה
תשובה מתארגן לא לשלם - לא הבנתם כלום , הוא כבר ביזבז את הכסף של תמר בלוויתן וכאשר החוזים יפתחו לא תהיה לו אפשרות למכור גז באגורה , רק כי תמר ימכרו במחיר שלא ישתלם לו להוציא את הגז מהאדמה , דולפינוס זה גוף שלא קיים ורק נועד להיות קיים לשם המו"מ עם החברות הישראליות , בדיקה קלה יכולה להראות כי נתג"ז הודיעו שאין בכלל מקום בצינור ...= יקבלו צינור כולם . פשוט לא מבינים שעוד תספורת בדרך והכיסוי הוא לונדון כדי שאבא של החברה שלי יהיה גם אבא של החוב שלי , כולם משחקים אותה מבינים גדולים- רובם לא מבינים כלום וחמור מכך עדר מוסדיים אשר מיישר קו עם אם כל התספורת שיהיו אי פעם. כל המבינים לגזור ולשמור את הכתוב
סתם אחד  |  18.03.19
לכל התגובות