אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היא הולכת להתפוצץ, קפטן צילום: איי פי

היא הולכת להתפוצץ, קפטן

באחד המשפטים הזכורים מסדרת “מסע בין כוכבים” אומר סקוטי, המהנדס הראשי של אנטרפרייז, לקפטן קירק: "נתתי לה כל מה שהיא יכולה לקבל, קפטן. אם אני אתן לה עוד, היא הולכת להתפוצץ". כעת נראה שהגיע תורה של וול סטריט להשתתף בשידור החוזר וללכת בנועזות לעבר המפולות

23.03.2019, 23:24 | חזי שטרנליכט

באחד המשפטים הזכורים מסדרת סרטי “מסע בין כוכבים” אומר סקוטי, המהנדס הראשי של החללית אנטרפרייז, לקפטן קירק: “נתתי לה כל מה שהיא יכולה לקבל, קפטן. אם אני אתן לה עוד, היא הולכת להתפוצץ”. המשפט כיכב באינספור פרודיות שהופקו על הסדרה בקולנוע ובטלוויזיה, וכעת נראה שהגיע תורה של וול סטריט להשתתף בשידור החוזר וללכת בנועזות לעבר המפולות.

קראו עוד בכלכליסט

בסוף השבוע האחרון נפלו המדדים המובילים בניו יורק בהובלת הנאסד”ק, ואילו מדד הפחד זינק ב־20% ביום. פערי הארביטראז' שנפתחו מול תל אביב הבוקר אינם דרמטיים, כך שבמהלך יום המסחר תהיה לתל אביב ההזדמנות להגיב ולעשות חושבים, עד מחר לפחות, אז נראה אם בבורסה המקומית חושבים שמדובר בעוד גיהוק של השווקים או בסבב נוסף של משבר.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

הסיבה שנזכרתי בסקוטי היא שהשווקים, שנמצאים בעשור של עליות שהפך את השוק לשוק השורי הארוך בהיסטוריה, כבר קיבלו את כל מה ש”המהנדס הראשי"- הבנק הפדררלי - היה יכול לתת להם. והנה, בשבוע שעבר אמר סקוטי - נגיד הבנק הפדרלי ג’רום פאוול - שהוא מעריך שהריבית לא תעלה עוד השנה. כלומר, הוא נותן לשווקים עוד, ורומז לכך שהוא מבין שהעלאת הריבית בדצמבר היא הקש ששבר את גב הבורסות ושהובילה לדצמבר הגרוע זה עשורים. על פניו, המשקיעים היו אמורים לשמוח - הריבית לא תעלה וגם מלחמות הסחר בין ארה”ב לסין עושות קולות של דעיכה. ועדיין, נראה שהחללית, כלומר השוק, עומדת להתפוצץ.

הסיבה לכך שהמשקיעים נבהלו היא שבמהלך סוף השבוע עקום התשואות על איגרות החוב של ממשלת ארה”ב השתטח בפעם השנייה בחודשים האחרונים. כלומר, הריביות שבהן נסחרות איגרות החוב הרחוקות יורדות, בעוד הריביות שהן מציעות לטווח הקצר נשארות במקומן.

השתטחות של עקום התשואות נחשבת אירוע חריג במונחים מקרו־כלכליים והתרחשותו היא חדשות רעות. היא מלמדת שהמשקיעים חוששים ממיתון משמעותי באופק, מה שמוביל לבהלה ולבריחה של כסף. וכך אנחנו רואים את המחוונים בחדר המכונות של החללית מהבהבים ונעים מצד לצד. רגע אחרי דצמבר נורא, הבורסות התאוששו בחדשות בינואר־פברואר, וכעת אנחנו נכנסים לאפריל עם ורטיגו קל, שנדמה יותר כמו בקיעים נוספים בספינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
יום ירידות אחד וחזרתם לצעוק "מפולת"?
שלא תבינו לא נכון - גם אני חושב שהשוק התנפח ללא פרופורציות לעומת הערך האמיתי שלו, בעקבות ריבית אפס והדפסת מזומנים מלאכותית. עדיין, מי שצועק "הנה המפולת" בעיתון כלכלי - ראוי שיסביר איך התהליך הזה מצליח להחזיק כבר 11 שנים (הזוי בעיניי), ולמה עכשיו דברים באמת משתנים.
עוז  |  24.03.19
11.
כרגיל- למי שמשקיע את הכסף לטווח ארוך, אין במיוחד מה לדאוג.
עקום התשואות השתטח בפעם האחרונה בתחילת 2006. הבורסה בארה"ב המשיכה לעלות עד סוף 2008, וחזרה לרמתה מתחילת 2006 בתחילת 2011. בישראל- הבורסה חזרה לרמתה מתחילת 2006 תוך 3 שנים בלבד. בקיצור- חוסכים ל-10 שנים ומעלה? תשאירו את הכסף בבורסה בכל מקרה. חוסכים לתקופה קצרה יותר? אז בכל מקרה כדאי שרוב הכסף שלכם לא יושקע בבורסה (אלא באפיקים פחות מסוכנים) ואז קריסה בבורסה תאוזן בחלקה עם עליות במחירי הנכסים הבטוחים יותר ובכל מקרה לא תגרור הפסדים כבדים.
מישהו  |  24.03.19
לכל התגובות