אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת התעשייה

שר הכלכלה אלי כהן: "אין השקעה אחת שדחינו; ברור שהמענק לאינטל מוצדק"

השר סיכם את שנת 2018 בוועידת התעשייה של כלכליסט. "מי שמעלה מיסים, כמו שעשה לפיד, פוגע בצמיחה. הדרך הנכונה היא לתת תמריצים, ואם צריך אז לייעל את הממשלה"

26.03.2019, 12:38 | הגר רבט

שר הכלכלה אלי כהן פתח את דבריו בוועידת התעשיה של כלכליסט היום (ג') בסיכום שנת 2018: "בדיוק לפני מספר שבועות סיכמנו את נתוני 2018 - הייצוא הישראלי הגיע ל-111 מיליארד דולר, עלייה של 8%. גם ב-2017 הייתה עלייה של 7% אחרי שנים של קפאון. צמיחה כזו ידועה רק במדינות המתפתחות, והיא הובילה לשפל ברמת האבטלה ב-2018. אני אומר לכם שאם לפני 15 שנה היינו אומרים למישהו שמדינת ישראל תהיה בדירוג של דאבל A מינוס הוא היה צוחק.

קראו עוד בכלכליסט

שר הכלכלה, אלי כהן, צילום: עמית שעל שר הכלכלה, אלי כהן | צילום: עמית שעל שר הכלכלה, אלי כהן, צילום: עמית שעל

"ברוח הבחירות אציין שהמשקיעים נוהרים לישראל", המשיך כהן. "אנחנו נמצאים בשיא של היקף ההשקעות בישראל. אלף משקיעים מכל העולם הגיעו לכנס בריאות דיגיטלית בישראל השבוע. בשנים האחרונות חתמנו על חמישה הסכמי סחר, כשמאז הקמת המדינה נחתמו רק שבעה הסכמים כאלה. אנחנו עם הפנים לאפריקה ופתחנו שם נציגויות. רכש הגומלין הגיע ל-13.5 מיליארד שקל ולא ויתרנו על אף עסקה שהגיעה לתעשייה. לא ויתרנו, למשל, בנושא האוטובוסים - למרות שהיו כאלה בתוך הממשלה שהתנגדו, הלכנו עם התעשייה".

כהן עבר לדבר על אינטל ועל חוק עידוד השקעות הון, ואמר שלחוק "חשיבות ציונית בעיניי. הקצאנו קרקעות בפריפריה ואנשים עושים ציונות ואכפת להם מהמדינה. שואלים אותי האם המענק לאינטל מוצדק ואני אומר שברור שכן - אני שמח שאנחנו מסיימים את השנה עם ההשקעה הגדולה ביותר במדינת ישראל. אין השקעה אחת שדחינו, ומבחינתי אינטל וכל חברה אחת זו השקעה במדינה. אנחנו נותנים בפריפריה קרקע בפטור ממככרז, מענקי הקמה, מס נפרד ועוד. במקומות שהיייתה בהם בעיה, כמו דימונה, ערד וירוחם, נתנו מענקים מיוחדים שלא במסגרת חוק עידוד השקעות. רשות החדשנות נותנת מעל ל-300 מיליון שקל בשנה למענקים שאינם רק להייטק, אלא גם לתעשייה המסורתית".

כהן סיגם את מדיניותו כשר כלכלה, ואמר: "הייתה לנו מדיניות ברורה של הורדת מיסים: הורדנו את מס החברות, את המע"מ, את המס ליצואנים, את הביטוח הלאומי לעצמאים - דאגנו לבוא ולהוריד כל מס אפשרי. כל שר אוצר יגיד לך תמיד שצפוי גרעון ויעלה מיסים, אבל מי שמעלה מיסים, כמו שעשה לפיד, פוגע בצמיחה. הדרך הנכונה היא לתת תמריצים, ואם צריך אז לייעל את הממשלה. צריך להבין את הקשר העמוק בין כלכלה לחברה - מפעלים שנפתחים נותנים לנו יותר כסף לחינוך ולרווחה. יש לנו עוד הרבה אתגרים, כמו למשל הגדלת הפריון. חשוב לשלם כסף מוסדי בתעשייה ובתשתיות, וכמובן להמשיך ולהפחית את הרגולציה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות