אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השקט שלפני סערת תנאי הסחר בגלוברנדס: הרווח התפעולי ירד ב-9.5% ב-2018 צילום: אתר החברה globrands

השקט שלפני סערת תנאי הסחר בגלוברנדס: הרווח התפעולי ירד ב-9.5% ב-2018

הפופולריות של הטבק לגלגול עולה - ההכנסות ממכירת טבק זינקו ב-22% בתוך שנה; הרווח הנקי ירד ב-3.9%, והסתכם ב-68.3 מיליון שקל

27.03.2019, 09:08 | חזי שטרנליכט

נדמה שכבר הרבה זמן לא היה דו"ח כל כך 'ישן' ביום פרסומו, כמו הדו"ח השנתי של חברת גלוברנדס: החברה מסכמת את 2018, כאשר בסוף השנה הפתיעה את המשקיעים - חודשים ספורים בלבד לאחר ההנפקה - ועדכנה את תנאי הסחר עם אחת משתי הספקיות המרכזיות שלה, ג'פאן טובאקו אינטרנשיונל, כך שיחתכו את הרווח הנקי שלה בשליש בתוך מספר שנים.

קראו עוד בכלכליסט

מנכ"ל גלוברנדס, גדי נצר, צילום: אוראל כהן מנכ"ל גלוברנדס, גדי נצר | צילום: אוראל כהן מנכ"ל גלוברנדס, גדי נצר, צילום: אוראל כהן

גלוברנדס הצליחה לפני מספר ימים לחדש את התנאים המסחריים עם הספקית השנייה, בריטיש אמריקן טובאקו, בתנאים חדשים שאין בהם הרעה דרמטית ברווחיות החברה, כמו שאירע עם JTI. המניה לא התאוששה עדיין מההודעה הדרמטית בסוף דצמבר על החיתוך ברווחיות, והיא נסחרת הבוקר הבוקר (ד') בשווי נמוך ב-22.9% משוויה ערב ההודעה.

השנה שחלפה, כאמור, אינה מרמזת על העתיד לבוא. ההכנסות של החברה בסיכום 2018 הציגו קיפאון והסתכמו ב-2.24 מיליארד שקל. עם זאת, הרווח התפעולי ירד ב-9.5% והסתכם ב-90.4 מיליון שקל. עקב קיטון בהוצאות מימון וגידול בהכנסות המימון של החברה, בשורה התחתונה הרווח הנקי ירד ב-3.9% והסתכם ב-68.3 מיליון שקל. החברה מחלקת דיבידנד פעמיים בשנה, בהתבסס על הדו"חות של הרבעון הראשון והשלישי, ולכן חילקה ב-2018 סכום של 67 מיליון שקל. מדיניות החברה היא לחלק 75% מהרווח הנקי בכפוף למגבלות שונות.

מאז סוף 2018 התרחש עוד אירוע שהשלכותיו לא ברורות לחלוטין מבחינת החברה - העלאת המס על טבק לגלגול. בחינת ההכנסות של גלוברנדס לפי סיגריות וטבק, שבעיקרו הוא טבק לגלגול, מלמדת כי ההכנסות ממכירת הסיגריות, בניכוי מיסי הקניה, ירדו ב-1.8% והסתכמו ב-339.9 מיליון שקל בסיכום השנה שחלפה; בטבק חל זינוק חד של 22.3%, להיקף של 72 מיליון שקל.

בהכנסות המנוכות ממס על סיגריות נרשמת שחיקה בשלוש השנים האחרונות, בעוד שהמכירות של הטבק לגלגול כמעט הכפילו את עצמן - ב-2016 הן עמדו על 40.4 מיליון שקל. ייתכן כי שינוי דרמטי בתחום המיסוי על הטבק לגלגול, בעקבות פסיקת בג"ץ מוקדם יותר השנה, עשוי לשנות אף היא את כללי המשחק לחברה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות