אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מרכז השלטון המקומי הנחה תאגידי מים לפעול בניגוד לחוק" צילום: צביקה טישלר

בלעדי לכלכליסט

"מרכז השלטון המקומי הנחה תאגידי מים לפעול בניגוד לחוק"

הממונה על התאגידים ברשות המים שלח מכתב למנכ"לים ויו"רים של תאגידי מים בארץ, לאחר שבשבוע שעבר חשף "כלכליסט" כי מנהל מרכז השלטון המקומי הנחה ראשי ערים להתנגד להצטרפות לתאגיד מים אזורי. מרכז השלטון המקומי: "יש לבטל את תאגידי המים"

31.03.2019, 17:27 | אמיתי גזית
הנהלת מרכז השלטון המקומי הנחתה תאגידי מים לפעול בניגוד להוראות החוק, כך עולה ממכתב ששלח בסוף השבוע האחרון אפי דביר הממונה על התאגידים ברשות המים, למנכלים ויו"רים של תאגידי המים בארץ. המכתב שהגיע לידי "כלכליסט", נשלח כתגובה להנחיה שנחשפה ב"כלכליסט" בשבוע שעבר ובה שלמה דולברג מנכ"ל מרכז השלטון המקומי, הנחה ראשי הערים להעביר החלטה במועצת העיר ובדירקטוריון תאגיד המים לפיה הם מתנגדים להצטרפות לתאגיד האזורי.

קראו עוד בכלכליסט

הנחיה זו נשלחה לאחר שלפני ארבעה חודשים אישרה הכנסת תיקון לחוק תאגידי המים והביוב, לפיו יהיו בארץ לא יותר מ-30 תאגידי מים במקום 56 תאגידים הקיימים כיום. בהתאם לחוק, רשות המים פועלת להקמת תאגידים אזוריים שיטפלו בתשתית המים של כמה רשויות מקומיות, על בסיס קרבה גיאוגרפית ואיתנות כלכלית, כך שבתאגיד אחד יהיה שילוב של ערים חזקות כלכלית וערים פחות חזקות. המטרה של המהלך היא חיסכון בעלויות והתייעלות של תאגידי המים, באופן שבסופו של דבר יוזיל את תעריף המים.

אלא שמרכז השלטון המקומי מתנגד לחוק, בעיקר בגלל חשש של רשויות חזקות לשאת בעול הכספי של תחזוקת מערכת המים בערים חלשות. ראשי הערים מבקשים לבטל לחלוטין את תאגידי המים ולחזור למצב שהיה עד 2008, כלומר החזרת הטיפול במשק המים לעירייה. התיקון לחוק קובע כי המהלך יושלם עד יולי השנה. כדי לממש זאת זימן דביר בחודשים האחרונים את ראשי הערים ומנהלי תאגידי המים לסדרת דיונים, אך בהנחיית מרכז השלטון המקומי הם החרימו את הישיבות. לפני שבועיים פרסם את החלטתו באשר למבנה החדש של התאגידים האזוריים, ורשימה של קבוצות ערים שיחברו יחדיו לתאגיד אזורי. ראשי השלטון המקומי הוזמנו להביע עמדתם בעניין, אך החליטו להמשיך ולפעול בכדי לסכל את החוק.

מנהל מרכז השלטון המקומי, שלמה דולברג מנהל מרכז השלטון המקומי, שלמה דולברג מנהל מרכז השלטון המקומי, שלמה דולברג

דולברג הנחה את ראשי הערים להעביר במועצות שלהם החלטה המתנגדת להצטרפות לתאגיד ולהעביר החלטה דומה בדירקטוריון תאגיד המים של הרשות המקומית. על כך אומר דביר, כי דירקטוריון של תאגיד מים שיחליט כי הוא מתנגד למודל החדש של תאגידי מים אזוריים, פועל בניגוד לחוק, כמו כן החלטה כזו "אינה עולה בקנה אחד עם תפקיד הדירקטור בחברה וחובותיו כלפיה". ובמילים אחרות, דביר מבהיר כי יו"ר דירקטוריון חב נאמנות לתאגיד - ולא לעירייה. עליו לפעול לקבלת החלטות בהתאם לאינטרס של תאגיד המים ולא לאינטרס של העירייה, גם אם היא בעלת המניות.

ממרכז השלטון המקומי נמסר בתגובה: "לא רק שרשות המים מנסה להוביל הליך נחפז, לא מקצועי שלא עונה על הצרכים האמיתיים של משק המים, נראה שרשות המים מנסה אף לדרוש צייתנות עיוורת במסווה של חובת הנאמנות של הדירקטוריון לתאגיד. לא ברור כיצד נאמנות של דירקטוריון לתאגיד רשותי, תוביל אותו למסקנה שהוא צריך להתאגד אזורית. כמו כן, האסיפה הכללית של התאגידים היא מועצת העיר שנבחרה ע"י הציבור הרחב בבחירות דמוקרטיות ומחויבותה היא לתושבים בלבד. מרכז השלטון המקומי המליץ לרשויות ולתאגידים להתנגד למהלך באופן חוקי לחלוטין ובהתאם לתכלית החוק. בישיבת ההנהלה של מרכז השלטון המקומי החליטו ראשי הרשויות פה אחד כי הם דורשים לבטל את תאגידי המים ולעבור למשק מים סגור, תוך הפחתת עלויות המים, ביטול המע"מ וחזרה להתנהלות תקינה וישירה עם התושב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות