אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תאגידי המים רוצים לגבות חובות של כ-3 מיליארד שקל - ומוותרים על הריבית צילום: גטי אימג'ס

תאגידי המים רוצים לגבות חובות של כ-3 מיליארד שקל - ומוותרים על הריבית

ל"כלכליסט" נודע שחובות הצרכנים נכון לסוף 2017 הסתכמו ב-2.7 מיליארד שקל - מתוכם 252 מיליון שקל בריבית. חייב שישלם עד סוף יולי - יהיה פטור מתשלום הריבית

03.04.2019, 11:04 | אמיתי גזית

מבצע למחיקת חובות ריבית והצמדה לתושבים שבעירם פועל תאגיד מים יצא לדרך אתמול. מנתונים שהגיעו לידי "כלכליסט" עולה שחובות הצרכנים ל-56 תאגידי המים בסוף 2017 הסתכמו ב-2.7 מיליארד שקל - מהם 252 מיליון שקל שיוחסו לריבית. דו"חות 2018 של התאגידים טרם פורסמו, כך שאלה הנתונים הזמינים העדכניים ביותר.

קראו עוד בכלכליסט

המבצע יהיה בתוקף עד סוף יולי ובמהלכו צרכן מים וביוב שצבר חובות יוכל להסדירם בתנאים נוחים, הכוללים עד 36 תשלומים, וכן מחיקה של החוב הנובע מהצמדה וריבית. התנאי לכך הוא עמידה בהסדר התשלומים, וכמובן המשך תשלום שוטף של חיובי מים וביוב.

המבצע גובש במהלך הדיונים של הוועדה המשותפת למשרדי הפנים והכלכלה, בראשות ח"כ דוד ביטן, שדנה בחוק לצמצום מספר תאגידי המים. משום שההחלטה על המבצע לא התקבלה במסגרת הליך חקיקתי, רשות המים לא יכול לחייב תאגידים לוותר על הכנסות. פורום המנכ"לים של תאגידי המים הסכים למבצע - ובכך סלל את הדרך להשקתו.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

ברקע המבצע להסדרת החובות, המאבק שמתחולל בין מרכז השלטון המקומי לרשות המים על החוק לצמצום כמות תאגידי המים. על פי התיקון לחוק שהתקבל בוועדה שבראשה יושב ח"כ ביטן, עד יולי השנה תצומצם כמות התאגידים מ-56 עד ללא יותר מ-30, ויוקמו תאגידים אזוריים שבהם ישתפו פעולה כמה ערים כדי לייעל ולחסוך עלויות.

כדי ליישם את החוק, הממונה על התאגידים ברשות המים, אפי דביר, ניסה לקיים סדרה של ישיבות עם מנהלי תאגידי המים, וראשי הערים. אלא שמרכז השלטון המקומי מתנגד בתוקף למהלך ומבקש לפרק לחלוטין את תאגידי המים ולהחזיר לקדמותו את המצב שהיה עד 2008, ערב הקמת תאגידי המים, כאשר העיריות שלטו בניהול ותחזוקת המים.

בשבועות האחרונים הנחה מנכ"ל מרכז השלטון המקומי שלמה דולברג את הרשויות ותאגידי המים שלא לשתף פעולה עם רשות המים, וכן הבטיח שעם הקמת הממשלה יפעל לשינוי החוק. לפני כשבוע נחשף ב"כלכליסט" מכתב חריף ששלח אפי דביר ליושבי הראש של תאגידי המים, ובו טען כי ההנחיה של דולברג מנוגדת לחוק, וכי חובת הנאמנות שלהם היא לתאגיד ולא לעירייה.

מימין: ח"כ ביטן ומנכ"ל מרכז השלטון המקומי שלמה דולברג, צילומים: עומר מסינגר, MALOVANI-ISRAEL מימין: ח"כ ביטן ומנכ"ל מרכז השלטון המקומי שלמה דולברג | צילומים: עומר מסינגר, MALOVANI-ISRAEL מימין: ח"כ ביטן ומנכ"ל מרכז השלטון המקומי שלמה דולברג, צילומים: עומר מסינגר, MALOVANI-ISRAEL

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות