אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"היעד הלאומי הבא – רפורמה בענף המשכנתאות" צילום: Shutterstock

"היעד הלאומי הבא – רפורמה בענף המשכנתאות"

מוטי אברג'יל מקבוצת יעדים נדל"ן סבור כי הגיעה העת להניח לשוק הדיור ולהסיט את תשומת הלב לשוק המשכנתאות: "זהו תחום שנוגע כמעט לכל משק בית, וניתן להגיע בו לחיסכון משמעותי"

08.04.2019, 09:55 | מוטי אברג'יל

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

מערכת בחירות יצרית וסוערת תגיע מחר לשיאה, כשתושבי ישראל יתייצבו בקלפיות. מצבו של שוק הדיור היה אחד הנושאים הבוערים על סדר יומן של המפלגות, לאחר קדנציה שעמדה בסימן התערבות חסרת תקדים של הממשלה בנעשה בשוק המקומי – בעיקר באמצעות תוכנית מחיר למשתכן.

כיום אפשר כבר לומר כי על אף הכוונות הטובות שבבסיסה, תוכנית הדיור הממשלתית לא הביאה את הבשורה המקווה – הורדת מחירי הדיור. במקום זאת השוק החופשי התייבש והתחלות הבנייה ירדו בעשרות אחוזים, והן רחוקת מלהדביק את קצב הגידול הדמוגרפי. המשמעות: הביקוש ייוותר בשנים הקרובות גבוה מההיצע, והחלום של משפחות רבות לדירה משלהן יישאר בגדר פנטזיה.

קראו עוד בזירת הנדל"ן

 

עיקר הבעיה בשוק הדיור טמון בעובדה שהמשאבים מופנים למקום הלא נכון. במצב העניינים הנוכחי, וכדי לייצר שינוי אמיתי ולא סתם איזו פיקציה רגעית, חובה להסיט את הפוקוס משוק הדיור אל שוק המשכנתאות. זהו התחום שמסוגל לייצר מהפכה אמיתית עבור האזרח הקטן.

הנגשת תחום המשכנתאות לכל משפחה בישראל צריכה להיות מטרה לאומית. מוזר ומאכזב שבקמפיינים המפלגתיים מהעת האחרונה הנושא הזה לא קיבל את תשומת הלב הראויה. מי שבאמת רצה לתת לציבור סוכריה, זה הכיוון שאליו היה צריך לפנות – לקיחת משכנתא לרכישת דירה היא עניין שנוגע כמעט לכל משפחה בישראל.

באופן תמוה, דווקא לאחת ההחלטות החשובות בחייו מגיע הישראלי הממוצע ללא ידע מוקדם ובבלי שהכין שיעורי בית. וכך, בחתימה אחת הוא מסנדל לעצמו את העתיד עם השתעבדות כלכלית לעשרות שנים קדימה. לדירה משלו הוא עוד לא נכנס, אבל על הכספים שייאלץ להחזיר לבנק הוא כבר התחייב.

מוטי אברג מוטי אברג'יל, הבעלים והמנכ"ל של קבוצת יעדים | צילום: ניר בוקסנבאום מוטי אברג

הגיע הזמן להפסיק להיות פראיירים, ולדרוש רפורמה מקיפה בהובלת בנק ישראל והמפקחת על הבנקים, אשר תגבש מסלולי משכנתא עדכניים בריבית נמוכה, שהבנקים יחויבו לאמץ. מסלולים אלה יצמצמו את מרחב התמרון של הבנקים מול הלקוחות, ויחשפו אותם לפיקוח מחמיר מצד הרגולטור.

הרעיון מאחורי מהלך כזה הוא ברור: מחירי הדיור אמנם לא ירדו, אבל בהחלט ניתן יהיה להגיע לחיסכון משמעותי בתשלומי המשכנתא. זה אולי נשמע דמיוני, אבל שינוי מהותי כמו שעבר על שוק הסלולר ניתן לחולל בשנים הבאות גם בשוק המשכנתאות.

הציבור הישראלי נוהג לקבל את המציאות בהכנעה. בזמן שבצרפת העלייה ביוקר המחייה ובמחירי הדלק הובילו למחאת האפודים הצהובים ובערים הגדולות בגרמניה נערכו רק בסוף השבוע האחרון הפגנות בעקבות הזינוק במחירי השכירות, אצלנו נוהגים בעיקר לקטר. אם אנחנו לא יוצאים לרחובות, לפחות ננצל את הבחירות כדי להפוך לצרכנים נבונים יותר. הפוליטיקאים רוצים לעשות סיבוב? לא על הגב שלנו.

יש דירה בלי בנק

עד שרפורמה במשכנתאות מסוג זה תצא אל הפועל, מוטב לזכור כי משכנתא בבנק היא לא חזות הכל, וכי יש דרכים אלטרנטיביות להגיע לנכס. במקום לשחרר כספים לבנק על אוטומט, זה הזמן לפתוח את הראש, לשנות חשיבה ולהיפטר מהרגלים ישנים. אפשר לרכוש דירה גם ללא משכנתא ולחסוך בטווח הארוך מאות אלפי שקלים.

כאן נכנסת לתמונה קבוצת יעדים עם מודל שובר שוויון, הממזג בין לוח יעדים ואפליקציית לוחי לבין קרן יעדים להשקעות בנדל"ן – שתי פלטפורמות המשלימות זו את זו. במסגרת הזו, סורקים האנליסטים שלנו את שוק הנדל"ן באופן יסודי ומאתרים דירות הנמצאות בחזקתו של כונס נכסים ומוצעות במחיר הנמוך ממחיר השוק. החוכמה היא לדעת לאתר את הנכס הנכון בטיימינג הנכון ולמקסם את מלוא הפוטנציאל מהעסקה – וזו בפירוש המומחיות שלנו, לצד ליווי וייעוץ ללקוחותינו לכל אורך הדרך.

בנוסף, אנחנו מציעים ללקוחות להצטרף ולהשקיע יחד איתנו באמצעות הקרן, באופן כזה שיהפוך אותם לשותפים שלנו. בעסקות אלה כל השקעה היא לפרק זמן מוגדר וקבוע מראש, שנע בין שנה לשנתיים. במהלך שלושת החודשים הראשונים מקבל המשקיע תשואה נאה – אשר תלויה בסכום ובתקופת ההשקעה – ולאחר 90 יום הוא נהנה גם מהחזרים שוטפים של הקרן. בדרך זו מתממש השילוש הקדוש בהשקעות: תשואה גבוהה, ביטחון וצמצום הסיכון, ומימוש הזדמנויות אולטימטיבי.

הכותב הוא הבעלים והמנכ"ל של קבוצת יעדים

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן>>

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות