אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זכיית לווייתן והאיום בתביעה: משק הגז הולך לקראת תחרות חופשית צילומים: אוראל כהן, גלעד קוולרצ'יק

בלעדי לכלכליסט

זכיית לווייתן והאיום בתביעה: משק הגז הולך לקראת תחרות חופשית

סימנים של תחרות: זכיית לווייתן בחוזה עם חברת החשמל תאפשר להוזיל את תעריף החשמל. ולא ברור למה ישראמקו מאיימת בצעדים משפטיים

08.04.2019, 09:17 | ליאור גוטמן

גלי ההדף שנוצרו אתמול אחרי פרסום הזכייה של שותפות לווייתן בחוזה הגז עם חברת החשמל מאפשרים הצצה נדירה לעתיד: שוק כמעט חופשי, ספקים רבים, חוזים במיליארדי שקלים, זוכים ומפסידים. אבל אם על חוזה קטן יחסית של כמיליארד דולר מאיימת השותפות המפסידה ישראמקו בתביעה משפטית, מה יקרה בעוד כשנתיים, כאשר יצטרף ספק גז שלישי? 

קראו עוד בכלכליסט

1. אישור החוזה על ידי הרגולטורים יוביל לפי חברת החשמל לחיסכון של עד כ־650 מיליון שקל. מדובר באפשרות להוזיל את תעריף החשמל בכ־3%.

מימין: בעל השליטה בישראמקו קובי מימון ובעל השליטה בדלק קידוחים יצחק תשובה, צילומים: אוראל כהן, גלעד קוולרצ מימין: בעל השליטה בישראמקו קובי מימון ובעל השליטה בדלק קידוחים יצחק תשובה | צילומים: אוראל כהן, גלעד קוולרצ'יק מימין: בעל השליטה בישראמקו קובי מימון ובעל השליטה בדלק קידוחים יצחק תשובה, צילומים: אוראל כהן, גלעד קוולרצ

2. אתמול נחשף שהתמחור בשתי ההצעות למכירת גז היה זהה או כמעט זהה, כ־4.8 דולר ליחידת אנרגיה. דלק קידוחים ונובל אנרג'י, שמחזיקות ב־51% ממאגר תמר וב־85% ממאגר לווייתן, התחרו לכאורה בעצמן בתמחור זהה. שווי יחידות ההשתתפות של ישראמקו צנח אתמול בכ־3.62%, ומניית אלון גז נסחרה בלי שינוי, מה שהוביל את השותפה הבכירה בתמר, ישראמקו, לאיים בצעדים משפטיים ולדרוש להשהות את החוזה ל־14 יום. עד כמה איומי ישראמקו אמיתיים? איך היא תסביר בבית המשפט שהתמחור היה זהה בשתי ההצעות? בעוד שבועיים־שלושה תחל הזרמת הגז מתמר למצרים והשווקים יירגעו. למה לנענע את הסירה? הרי כשיש שני מתמודדים יפסיד אחד הספקים. בישראמקו לא הביאו זאת בחשבון?

3. בשוק ההון בחנו את המהלך בחיוב. אלה פריד מלאומי שווקי הון: "נראה כי מתווה הגז מצליח. לפני השקת כריש ותנין אנו רואים לראשונה סממני תחרות בסקטור. זכיית לווייתן היא הצצה לתהליכים התחרותיים שיתפתחו במשק אם היצוא ייתקל בקשיים או יתעכב".

4. המפסידים והמנצחים: מי שבלווייתן הרוויח יותר (רציו) או מעט פחות (דלק קידוחים) הרוויחה חוזה בצד אחד, הפסידה חוזה בתמר בצד השני ודחתה תשלום מס על החלק היחסי שאבד לה מתמר. בחברת החשמל מצהירים על התועלת מהמהלך, עם גיוון האפשרויות לאספקת הגז. "זה צעד ראשון לתחרות עד לכניסת כריש ותנין", אומר יו"ר הדירקטוריון יפתח רון טל. ועוד דבר: חברת החשמל אדישה למחיר הגז כי היא מקבלת עליו כיסוי בתעריף החשמל. והנה, גם בחוזה החדש וגם בהקפאת המחיר של החוזה המקורי לשלוש שנים, שחסך 300 מיליון שקל, רואים כמיליארד שקל שיחסרו לציבור. אם מוסיפים את פשרת הגז המצרית, 500 מיליון דולר, זה כבר שלושה מיליארד שקל שהתאמצו לגבות בחזרה כשלאיש שם אין ממש צורך לעשות זאת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות