אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק הדיור: הכוח עבר לרוכשים צילום: דוד הכהן

פרשנות

שוק הדיור: הכוח עבר לרוכשים

הצניחה בביקוש לדירות לצד הגדלה ניכרת של היצע הקרקעות לבנייה השיבו את הכוח בשנתיים האחרונות לידי הרוכשים. בשוק כזה היזמים מתקשים למכור את מרכולתם

15.04.2019, 08:12 | נמרוד בוסו

במשך כעשר שנים הביקוש לדירות מגורים גבר על ההיצע במידה ניכרת. לאורך אותן שנים, שתחילתן באמצע העשור הקודם, נחשב השוק ל"שוק של מוכרים": כמעט כל פרויקט חדש שנבנה מבאר שבע בדרום עד עפולה בצפון נמכר במלואו בלי מאמץ רב מדי מצד היזם, אשר לאורך תקופת הבנייה אף המשיך והעלה את המחיר.

קראו עוד בכלכליסט

דירה למכירה, צילום: דוד הכהן דירה למכירה | צילום: דוד הכהן דירה למכירה, צילום: דוד הכהן

כאשר זהו המצב לאורך תקופה כה ארוכה, קל להתבלבל ולחשוב כי מדובר בסדר הטבעי של הדברים, וכי החגיגה שממנה נהנו יזמי הבנייה למגורים תימשך לנצח. אך השנתיים האחרונות שבהן חלה צניחה בביקוש לדירות, לצד הגדלה משמעותית של היצע הקרקעות לבנייה, שינו את שיווי המשקל בשוק, והשיבו את הכוח לידי הרוכשים. בשוק כזה יזמים שפועלים בשכונות שבהן בנייה מסיבית של דירות יתקשו למכור את מרכולתם. וכפי שמוכיחה שכונת נאות אפק בקריית ביאליק – הם אכן מתקשים.

נאות אפק אינה לבד. הדברים תקפים גם לשכונות פסגות אפק בראש העין, כרמי גת בקריית גת, חריש ואפילו מתחם כורדני בקריית מוצקין. המשותף לכל המתחמים הללו הוא מיקומם באזורים שבהם הביקוש הטבעי מוגבל לכמה מאות דירות בשנה, בעוד המדינה שיווקה בהם אלפים, שעכשיו הקבלנים תקועים איתם. בערי גוש דן שבהן בנייה מרובה, כמו בראשון לציון ובאר יעקב, התופעה חריפה פחות.

אין זה אומר שהדירות בנאות אפק, חריש ודומותיה לא יימכרו בסופו של דבר, הן יימכרו. זה פשוט יקרה לאט, כשלרוכשים יכולת מיקוח גדולה יותר מבעבר, המאפשרת להם ליהנות מרמת מחיר הנמוכה בכ־5% עד 10% ממחירי הדירות באותם מתחמים לפני שנתיים. עבור משפחות שרואות את עתידן באחת מאותן שכונות, מדובר בשעת כושר לרכישה בתנאים נוחים. גם עידן עודף ההיצע לא יימשך לנצח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
חשבתה שהמחירים משוגעים וגם אם רוצים לא יכולים
במדינה הזו השכר החציוני הוא באזור 6.5 אלף שקל לפני קירות גם צריך לאכול ויש עוד מיסים לשלם , מחירי הדירות בפסגות אפק זה 1.9 מיליון שקל ,גם אם המחירים יחזרו ל2007 עדיין יהיה קשה לאנשים אבל אז ימכרו על בטוח ,זה כמעט 100 משכורות חיציוניות במשק יקר לכל הדעות ברמה עולמית וזה על מחירי 2007 היום זה פשוט בלתי אפשרי לקנות אם אתה לא עשיר.
גג  |  18.04.19
8.
פרט חשוב שהושמט
רוב הדירות אותן מתקשים למכור בקריות הן דירות "מחיר למשתכן". עוד הוכחה לכך שמדובר בכשלון חרוץ של הממשלה והאוצר. מן הצד השני, ב- 3 החודשים האחרונים יש עליה של 16% במכירת דירות חדשות. הכוח לא עבר לרוכשים. זה נקודתי בלבד, והמחירים עודם גבוהים וספק אם ירדו לאור נסיונות הכשל של הממשלה.
עוד  |  15.04.19
לכל התגובות