אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"למפרט הבריח נכסים בשווי מיליארדים לפני קריסת סירס" צילום: רויטרס

"למפרט הבריח נכסים בשווי מיליארדים לפני קריסת סירס"

נאמני סירס תובעים את יו"ר הרשת לשעבר אדי למפרט וטוענים כי הגה תוכנית להעביר לידיו נכסים של הרשת בשווי מיליארדים ו"בזז אותה". נתבע נוסף: שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין, ששימש בעבר כדירקטור בסירס והיה שותפו של למפרט

19.04.2019, 12:09 | שירות כלכלסיט

רשת סירס תובעת את היו"ר הוותיק שלה אד למפרט, קרן הגידור שלו ESL אינווסטמנטס וגורמים נוספים, ביניהם שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין, ששימש כדירקטור ברשת, בטענה שהוציאו בצורה לא חוקית נכסים בשווי מיליארדי דולרים מהקמעונאית לפני פשיטת הרגל.

קראו עוד בכלכליסט

התביעה הוגשה על ידי הנאמנים שמונו לנהל את תכנית הארגון מחדש של הרשת הקורסת, בשם הנושים שרבים מהם מאשימים את למפרט במצב העגום שאליו הידרדרה רשת הכלבו הוותיקה.

סניף סגור של רשת סירס, לאחר פשיטת הרגל, צילום: גטי סניף סגור של רשת סירס, לאחר פשיטת הרגל | צילום: גטי סניף סגור של רשת סירס, לאחר פשיטת הרגל, צילום: גטי

במכירה פומבית שנערכה בפברואר לאחר ההכרזה על פשיטת הרגל רכש למפרט את מרבית הנכסים של סירס עבור 5.2 מיליארד דולר. אולם התביעה דורשת החזרה של "נכסים בשווי מיליארדי דולרים שנבזזו מסירס", כולל כשהרשת הייתה בתקופה שלמפרט כינה "ספירלת מוות", אז מכר נכסי ליבה כדי לעמוד בהוצאות היומיות מבלי שתהיה לו תכנית ממשית לחזור לרווחיות.

על פי התביעה, כבר ב-2011 למפרט ומקורבים נוספים הגו תכנית "לנשל" את סירס מהנכסים שלה, זאת בעקבות ההידרדרות בביצועים של הרשת והדרישה של יותר משקיעים ב-ESL לקבל בחזרה את הכסף שלהם. הטענה היא כי למפרט הורה ליצור תכניות פיננסיות כוזבות שהצביעו על התאוששות קרבה, והשתמש בהן כדי להעביר לרשותו חמישה נכסים מרכזיים בשווי מעל 2 מיליארד דולר.

"לו הנתבעים לא היו נוקטים בפעולות הלא חוקיות והלא הולמות הללו, לסירס היו מיליארדי דולרים נוספים לשלם לנושים שלה היום, ולא הייתה מתמודדת עם רמת השיבושים, ההוצאות והפיטורים שנבעו מההכרזה על פשיטת רגל", נכתב בתביעה.

התביעה הוגשה בבית המשפט לפשיטות רגל בוויט פליינס, ניו יוק, והתובעים מקווים שבית המשפט יפסוק כי הפעולות המתוארות היוו "העברות שמקורן בהונאה", שיש לבטל או לפחות מצדיקות תשלום פיצויים.

סירס הגישה בקשה להגנה מפני פשיטת רגל באוקטובר לאחר ירידה מתמשכת בביצועים תחת למפרט שהסתכמה בהפסדים כבדים ואיבוד נתחי שוק למתחרים כמו וולמארט, הום דיפו ואמזון.

שר האוצר מנוצ'ין היה שותפו לחדר של למפרט באוניברסיטת ייל, ושימש כדירקטור בסירס ובקרן הגידור ESL, ואף עבד בעבר עם למפרט בגולדמן זאקס.

מ-ESL נמסר בתגובה לתביעה כי מדובר בהאשמות "מטעות ופשוט לא נכונות", וכי כל העסקאות נערכו בתום לב ולטובת בעלי המניות.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות