אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יחולטו כמיליון שקל ערבויות של יבואני מזון: נהנו מהפטור ממכס ולא העבירו אותו לצרכן צילום: עמית שעל

בעקבות חשיפת כלכליסט

יחולטו כמיליון שקל ערבויות של יבואני מזון: נהנו מהפטור ממכס ולא העבירו אותו לצרכן

חשיפת "כלכליסט" כי וילי פוד לא מכרה את מלוא כמות החמאה שייבאה בפטור ממכס, הובילה לבדיקה מקיפה של משרד הכלכלה ולחילוט ערבויות של יבואנים נוספים שלא גלגלו את ההטבה לצרכן. בין היבואנים: טיב טעם, בלדי, רמי לוי שיווק השקמה

21.04.2019, 11:46 | נורית קדוש

משרד הכלכלה והתעשייה יחלט ערבויות ביותר ממיליון שקל של 6 חברות, בשל אי עמידה בתנאי ההליך התחרותי ליבוא בפטור ממכס של גבינות, בשר טרי וחמאה.

קראו עוד בכלכליסט

חשיפת "כלכליסט" בחודש ינואר השנה כי המחסור בחמאה בשוק הוחמר, כיוון שחברת וילי פוד, לא עמדה בתנאי המכרז לקבלת מכסות פטורות ממכס, הובילה לבדיקה של יישום תנאי ההליך, ממנה עלה כי היבואנים, ובהם וילי פוד, נהנו מהפטור ממכס ולא העבירו אותו לצרכן. בתום הבדיקה ולאחר הליך שימוע – הטיל כאמור משרד הכלכלה על החברות חילוט ערבויות.

בבדיקת ההליך ליבוא חמאה בפטור ממכס, נמצא כי 2 חברות מתוך ה-3 שזכו בהליך, לא יישמו את מטרתו. הבדיקה העלתה כי חברת גולדפרוסט (וילי פוד), לא עמדה בהתחייבותה למכור לפחות 80% מהמכסה כנדרש, אך מכרה למעלה מ-50% מהכמות ולכן החליטה בהתאם לכך הוחלט על חילוט של כ-133 אלף שקל.

וילי פוד השתתפה גם בהליך התחרותי ליבוא גבינות קשות, אולם כיוון שקיבלה מכסה נוספת באפריל אשתקד, המצטרפת למכסה שקיבלה בתחילת השנה, חויבה בהעברת נתונים מלאים עד לסוף  אפריל, ועם השלמת הנתונים תבחן הוועדה את עמידתה בהיקף המכירות.

ישרקו שיווק מותגי מזון (טיב טעם) לא עמדה בהתחייבותה למכור לפחות 80% מהמכסה כנדרש, אך מכרה למעלה מ-50% מהכמות. בהתאם לכך, החליטה הוועדה על חילוט ערבות של כ-43 אלף שקל.

בעלי וילי פוד, צביקה ויליגר, צילום: עמית שעל בעלי וילי פוד, צביקה ויליגר | צילום: עמית שעל בעלי וילי פוד, צביקה ויליגר, צילום: עמית שעל

לשתי החברות ניתנו 7 ימים מיום קבלת ההחלטה להעביר לוועדה מסמכים המעידים על היקף מכירות עד לסוף חודש מרץ 2019, כדי לאפשר לחברה להוכיח כי היא עמדה במחויבותה כנדרש, כאשר בהתאם למסמכים שיועברו תשקול הוועדה אם להורות על הקטנת היקף החילוט.

הבשר המוזל לא הגיע

בהליך התחרותי ליבוא בשר טרי, חולקה מכסה של כ-14 אלף טונות. בבדיקה נמצא כי חברת בלדי, אחת מ-3 היבואניות שהשתתפו בהליך, לא עמדה במחויבותה הן לניצול המכסה בה זכתה והן בשיעור מכירת הבשר הטחון מתוך כלל המכסה. הסברי החברה לא התקבלו, ובהתאם לנוסחה שנקבע, נקבע גובה החילוט בו תחויב החברה על כ-99 אלף שקל. כן תשקול הוועדה האם להקצות לחברה זו מכסות נוספות בעתיד.

סניף של טיב טעם, צילום: אוראל כהן סניף של טיב טעם | צילום: אוראל כהן סניף של טיב טעם, צילום: אוראל כהן

גבינות חסרות

בהליך התחרותי ליבוא גבינות קשות, עמד היקף המכסה על יותר מ-6,000 טונות. בבדיקה נמצאו שלוש חברות (מתוך 6) אשר לא עמדו במחויבותן: חברת מרב מזון (רשת אושר עד) הפרה את התחייבותה למכור את כל הכמות במחיר בו זכתה במכרז. הוועדה החליטה, בהתאם לנוסחה המשקללת את שיעור ההפרה, על חילוט בגובה של כ-38 אלף שקל.

רמי לוי, צילום: נמרוד גליקמן רמי לוי | צילום: נמרוד גליקמן רמי לוי, צילום: נמרוד גליקמן

הוועדה מצאה כי חברת רמי לוי שיווק השקמה מכרה למעלה מ-50% מהמכסה המקורית שקיבלה, אולם לא עמדה בהתחייבותו למכור לפחות 80% מהמכסה כנדרש. לפיכך הוחלט על חילוט של כ-202 אלף שקל. 

יבואנית נוספת - חברת מוצרי תמיר - לא שיתפה פעולה עם הליך הביקורת ולא העבירה את החומרים הנדרשים כפי שהתחייבה לשם בקרת ניצול המכסה. לפיכך הוחלט על חילוט מלא של הערבות שהופקדה על ידי החברה, בסך 500 אלף שקל. (במידה והחברה תעביר את החומרים עד 7 ימים מיום קבלת ההחלטה, תשקול הוועדה את צמצום הערבות שתחולט).

דני טל, מנהל מינהל יבוא ויו"ר ועדת המכסות: "משרד הכלכלה והתעשייה יגביר בשנה הקרובה את האכיפה בשווקים על מנת לוודא שהמחירים הנמוכים להם יתחייבו היבואנים ורשתות השיווק בעת קבלת המכסות ישמרו. גם נפעל לצמצום חלקן של המפירות בקבלת מכסות עתידיות בהתאם להיקף ההפרה שלהן."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

25 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
רק כשהקנס יהיה גבוה מהרווח של היבואן - הוא יחשוש לבצע העלאת מחיר.
צריך לקחת בחשבון לא רק את הרווח של היבואן כתוצאה מהעלאת המחיר אלא גם הסיכוי להעניש אותו. נאמר שהוא הרוויח מליון ש"ח מעל המותר וקנסנו אותו במליון ש"ח, אך הסיכויים להענשתו הם 50% (שהם סיכויים גבוהים) יוצא שבשני מקרים של העלאת מחיר היבואן ירוויח שני מליון ש"ח פחות מליון ש"ח קנס = רווח של מליון ש"ח. הערה: מה שמראה שאין תחליף לשוק חופשי (כזה שאין לנו עדיין) ואם רוצים לסבסד חקלאים אפשר לעשות זאת בהוזלת מיסוי / מים וכו' (כסף שהמדינה מקבלת מהחקלאי).
דוד קפלן  |  22.04.19
לכל התגובות