אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הכלכלה מודה: וילי פוד מרחה אותנו צילום: עמית שעל

ניתוח כלכליסט

משרד הכלכלה מודה: וילי פוד מרחה אותנו

חשיפת כלכליסט כי וילי פוד לא מכרה את כמות החמאה שייבאה בפטור ממכס אילצה את משרד הכלכלה לפעול - ולחלט ערבויות בסכום מגוחך של כמיליון שקל מיבואנים שחגגו על חשבון הציבור

22.04.2019, 06:50 | נורית קדוש

המוצרים שהיו אמורים להוביל הורדת מחירים בשוק המקומי לא הגיעו לצרכנים: חמאה, גבינות צהובות ובשר מיובאים במחירים מוזלים בזכות פטור ממכס לא נמכרו מספיק ב־2018, כך עולה מבדיקה שערך משרד הכלכלה. חודשיים וחצי לאחר חשיפת “כלכליסט” כי המחסור בחמאה התעצם משום שהיבואנים שזכו במכרז לייבוא חמאה בפטור ממכס לא שיווקו את הכמות לה התחייבו, בדיקת משרד הכלכלה לא רק מאששת את הדברים, אלא מציירת תמונה עגומה אף יותר.

קראו עוד בכלכליסט

המשרד נערך לחילוט ערבויות בהיקף של יותר ממיליון שקל מ־6 יבואניות: וילי פוד, רמי לוי, אושר עד, טיב טעם, מוצרי תמיר וחברת בלדי.

לחברת וילי פוד שבשליטת האחים צביקה ויוסי ויליגר, צפוי משרד הכלכלה לחלט ערבות של 132,656 שקל, לאחר שוועדת המכסות מצאה כי החברה לא עמדה בהתחייבותה למכור לפחות 80% ממכסת יבוא החמאה. וילי פוד השתתפה גם בהליך התחרותי לייבוא גבינות קשות שנועד להתחרות בגבינת עמק של תנובה, אך הוועדה טרם קבעה אם עמדה בהתחייבותה. ההתחייבות מתייחסת למכירות עד סוף אפריל 2019, ועם השלמת הנתונים תבחן הוועדה את עמידתה במכירות.

שר הכלכלה אלי כהן. דאג להכחיש את הפרסומים לפני שבדק את העובדות, צילום: עמית שעל שר הכלכלה אלי כהן. דאג להכחיש את הפרסומים לפני שבדק את העובדות | צילום: עמית שעל שר הכלכלה אלי כהן. דאג להכחיש את הפרסומים לפני שבדק את העובדות, צילום: עמית שעל

לפי ועדת המכסות, 3 מבין 6 הזוכות בהליך התחרותי לייבוא 6,140 טונות גבינות קשות לא עמדו במחויבותן ‑ אושר עד, רמי לוי שיווק השקמה וחברת מוצרי תמיר שלא שיתפה פעולה עם הליך הביקורת ולכן הוחלט לחלט את מלוא הערבות שהופקדה על ידיה ‑ 500 אלף שקל. גם הבשר המוזל לא הגיע לצרכנים משום שחברת בלדי, אחת מ־3 היבואניות שהשתתפו בהליך, לא עמדה במחויבותה הן לניצול המכסה בה זכתה והן בשיעור מכירת הבשר הטחון מתוך כלל המכסה. משרד הכלכלה חילט ערבות של 99.3 אלף שקל.

הפיקוח נרדם בשמירה

משרד הכלכלה אינו עוקב לעומק במהלך השנה אחר עמידת היבואנים בהתחייבויות שנתנו בהליך התחרותי. בהליך זה יבואן מקבל פטור ממכס בתמורה להתחייבות למחיר נמוך לצרכן. היבואן שמציע את המחיר הנמוך ביותר, מקבל את הזכות לבחור את הכמות הפטורה ממכס אותה הוא מבקש לייבא. היעדר האכיפה מאפשר ליבואנים להתחייב לייבא מוצרים במחיר נמוך, ליהנות מפטור ממכס, ולא לקיים את ההתחייבות למחיר לצרכן.

 צביקה ויליגר. לא עמד בהתחייבויות, צילום: עמית שעל צביקה ויליגר. לא עמד בהתחייבויות | צילום: עמית שעל  צביקה ויליגר. לא עמד בהתחייבויות, צילום: עמית שעל

הביקורת שהחלה רק בתום 2018 ונמשכה עד לפני כשבועיים, לא אפשרה לזהות במהלך השנה שעברה את התנהלות היבואנים ולתת מענה חלופי, שיאפשר להציב על המדפים מוצרים מוזלים. אלמלא היה פורץ המשבר המקומי בענף החלב בחודשים האחרונים, ייתכן גם כי אי העמידה של היבואנים בהתחייבויותיהם כלל לא היתה מורגשת.

המהלך הנוכחי של משרד הכלכלה הוא אמנם מהלך ראשון בהיקפו של אכיפה וענישה של היבואנים בהליך התחרותי, אולם מדובר בחילוט ערבויות בסכום שאינו גבוה מספקי כדי להרתיע מפני נסיונות דומים בעתיד.

ההנחה לא התגלגלה לצרכן

וילי פוד שזכתה במכרז במכסה של 500 טונות חמאה, מכרה ב־2018 כ־100 טונות חמאה בלבד, ואת הרוב המכריע במחירים הגבוהים בעשרות אחוזים מהמחיר לו התחייבה - 3.3 שקל ל־100 גרם. זה לא מנע ממנה לנצל 95% מהבונוס שקיבלה ממשרד הכלכלה במסגרת הזכייה: 100 טונות חמאה ללא מגבלת מחיר לצרכן ‑ כך לפי נתוני סטורנקסט שפורסמו בינואר במסגרת בדיקת “כלכליסט”.

צביקה ויליגר, מבעלי השליטה בווילי פוד אמר אז ל”כלכליסט” כי "ייבאנו כמות קטנה בגלל המחיר שעלה בחו"ל. מכרנו בעיקר ממרח חמאה שאין עליו רשיונות ומגבלה. 95% מכמות החמאה שייבאנו היא ממרחי חמאה שאין עליהם מגבלת מחיר". לדברי ויליגר, אין לו מחויבות למכור את הכמות שבה זכה כדי לממש את הבונוס. זאת בעוד תנאי המכרז מחייבים את הזוכה לייבא לישראל לפחות 80% מהכמות שבה זכה.

במשרד הכלכלה טענו כי על פי נתוני המכס, ויליגר ייבא 88% מהכמות. במשרד אף הציגו מכתב ששלח ויליגר לממונה על ועדת המכסות, לפיו יבא 440 טונות חמאה מתוך הכמות בה זכה. כעת מסתבר כי במכתב לא הוצגו נתוני אמת.

ויליגר זכה גם במכרז של 2019 של משרד הכלכלה, שהעניק לו 66% מהיקף המכסה הפטורה ממכס. ברקע הדברים, ויליפוד איבדה באוקטובר האחרון את הזיכיון לשיווק ממרח החמאה לורפק, והחלה לייבא כבר באוגוסט ממרח חמאה חלופי שאינו מותג מוכר בישראל והיתה צריכה להתאמץ להשיג עבורו שטח מדף במקררי החלב ברשתות. למעשה, זה אחד המוצרים שבעיקר ניתן היה למצוא מאז אוגוסט ברשתות השיווק וצרכנים שחיפשו חמאה במחיר מפוקח, נאלצו להתפשר ולרכוש ממרח זה במחיר גבוה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
בחייאת... "יבואנים מרחו את משרד הכלכלה" - זה חדשות!?
משרד הכלכלה מטפל ביבואנים בערך באותה היעילות שמשרד התחבורה מטפל בוועד עובדי רכבת ישראל. שני משרדים שפשוט - לא עושים את העבודה שלהם. כל תקנה שיוצאת לכאורה לטובת אזרחי ישראל - ל-ע-ו-ל-ם לא מגיעה לאזרח, תמיד מקומבנת כך שאיזה יבואן או פונקציונר בדרך ירוויח יותר, והאזרחים ממשיכים לשלם כאילו כלום לא קרה.
זה מה שהיבואנים עושים 365 יום בשנה  |  24.04.19
9.
ל-7
כנראה ששכחת שהמכסות נובעות מצורך במחירים מפוקחים. בקפיטליזם כפי שאתה מתאר, כל העניין הזה לא רלונטי וממילא העניים לא היו יכולים לרכוש חמאה, לחם וכו' בסופו של יום, גם הקפיטליזם/סוציאליזם זה ציר שלא חייבים לקחת לקיצון (אגב, זה נכון לגבי כל "איזם" כמו הפלצניזם שנראה ששנינו הפרזנו בו)
רונית בחרמונית  |  23.04.19
לכל התגובות