אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכות: כלכלת ארה"ב התרחבה ב-2% ברבעון הראשון צילום: רויטרס

הערכות: כלכלת ארה"ב התרחבה ב-2% ברבעון הראשון

היום יפרסם משרד המסחר האמריקאי את נתוני התמ"ג לשלושת החודשים הראשונים של השנה. אם תימשך הצמיחה, ביולי יציינו בארה"ב 10 שנים של התרחבות כלכלית - התקופה הארוכה בהיסטוריה

26.04.2019, 12:36 | שירות כלכליסט
כלכלת ארה"ב קרוב לוודאי שצמחה ברבעון הראשון בקצב בינוני, כך מעריכים הכלכלנים לקראת פרסום נתוני התמ"ג בהמשך היום. הנתונים הצפויים יעזרו להרגיע את החששות לגבי מיתון מתקרב שהתעוררו בעקבות הירידות לקראת סוף השנה שעברה, זאת על אף שמרבית הפעילות נבעה מגורמים זמניים.

קראו עוד בכלכליסט

משרד המסחר האמריקאי יפרסם היום (ו') בצהריים את נתוני התמ"ג עבור שלושת החודשים הראשונים של השנה, ולפי מרבית ההערכות הנתונים יצביעו על כלכלה הצומחת קרוב למלוא הפוטנציאל שלה, על רקע תוכנית תמריצים רחבת היקף ועליות הריבית.

יו"ר הפד ג יו"ר הפד ג'רום פאוול | צילום: אי.פי.איי יו"ר הפד ג

לפי התחזיות שהתפרסמו בסוכנות הידיעות רויטרס, התמ"ג התרחב ברבעון הראשון ב-2%, הודות לעלייה בייצוא, רמות מלאי גבוהות והשקעות ממשלתיות בפרויקטי בנייה ציבוריים, שעזרו לקזז על האטה בצריכה ובהוצאות העסקיות. עם זאת, הצמיחה העולמית עדיין מקרטעת כך שהעלייה בייצוא צפויה להיחלש, ורמות המלאי עלולות להביא לירידה בפעילות המפעלים, גורמים שעתידים להגביל את הצמיחה ברבעון השני.

הכלכלה האמריקאית התרחבה בשיעור של 2.2% ברבעון הרביעי של השנה שעברה, זאת בעוד שברבעון השני של אותה השנה הצמיחה טיפסה לשיא של 4.2% על רקע השקת רפורמת המס של ממשל טראמפ שעודדה צריכה פרטית. אם הצמיחה תמשיך, ביולי יציינו 10 שנים של התרחבות כלכלית, התקופה הארוכה ביותר בהיסטוריה.

"הכלכלה נותרה יציבה, אבל להערכתנו צפויה האטה בקצב הצמיחה בטווח הבינוני לאחר שההשפעות של תוכנית התמריצים יתפוגגו וההשלכות של מדיניות מוניטארית הדוקה יותר יבואו לידי ביטוי", הגיב סאם בולארד, כלכלן בכיר בוולס פארגו סקיורטיס. עם זאת, הבנק הפדראלי המרכזי השעה לאחרונה העלאות ריבית נוספות לאחר שלוש שנים.

כמו כן, הצמיחה בצריכה הפרטית המייצגת מעל לשני שלישים מהפעילות הכלכלית בארה"ב, הואטה משמעותית לפי ההערכות לאחר שהתרחבה ב-2.5% ברבעון הרביעי. לטענת הכלכלנים, השבתת הממשל החלקית שהסתיימה בינואר אחראית להאטה הזו בהוצאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות