אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדי חרסה מפגינים בכניסה למפעל בב"ש: "70 שנה ירדו לטמיון" צילום: באדיבות אגף הדוברות בהסתדרות

עובדי חרסה מפגינים בכניסה למפעל בב"ש: "70 שנה ירדו לטמיון"

המפעל הוותיק לייצור כלים סניטריים, הנמצא בבעלות קבוצת חמת, צפוי לסגור מחר את שעריו - ומרבית עובדיו יישארו מחוסרי עבודה; לפי החלטת הדירקטוריון, הסיבה לסגירתו היא הפסדים שצבר בשלוש וחצי השנים האחרונות. קבוצת חמת מחזיקה גם במפעל לייצור כלים סניטריים בטורקיה

29.04.2019, 09:44 | שירות כלכליסט

עובדי מפעל חרסה הוותיק בבאר שבע, אשר צפוי לסגור מחר את שעריו, מפגינים וחוסמים הבוקר (ב') את הכניסה למפעל. כ-100 עובדים תושבי האזור נושאים שלטים עליהם נכתב, בין היתר: "70 שנה ירדו לטמיון", "חרסה 'כחול לבן' בטורקיה" ו"נלחמים על הלחם שלנו".

אמש, בתום חופשת הפסח, לא הורשו העובדים לשוב לעבודתם. יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, הורה לעובדים לסרב לקבל מהנהלת החברה מכתבי פיטורים עד אשר יוסדרו בהסכמות זכויותיהם והתנאים שיקבלו כתוצאה מסגירת המפעל.

קראו עוד בכלכליסט

הפגנת עובדי מפעל חרסה בב"ש, צילום: באדיבות אגף הדוברות בהסתדרות הפגנת עובדי מפעל חרסה בב"ש | צילום: באדיבות אגף הדוברות בהסתדרות הפגנת עובדי מפעל חרסה בב"ש, צילום: באדיבות אגף הדוברות בהסתדרות

מרבית עובדי המפעל, המייצר אסלות, כיורים וכלים סניטריים אחרים, ונמצא בבעלות קבוצת חמת, צפויים ללכת הביתה עם סגירתו. קבוצת חמת, המעסיקה בנוסף אליהם כ־500 עובדים, תנסה למצוא לחלקם תעסוקה במפעלים אחרים הנמצאים בבעלותה. הקבוצה נמצאת בשליטת איש העסקים יואב גולן, שרכש אותה ב־2011, ומחזור המכירות של המותג חרסה עומד על 54 מיליון שקל בשנה בשוק המקומי.

אמש קיבל דירקטוריון הקבוצה את ההחלטה לסגור את המפעל בבאר־שבע עקב הפסדים שצבר בשלוש וחצי השנים האחרונות. רועי רגרמן, מנכ"ל קבוצת חמת, אמר: "מאז הסכם הסחר מול טורקיה מפעל חמת, ששלט בשוק הישראלי בכלים סניטריים, נאבק מול המוצרים מטורקיה. לצערנו עלויות הייצור בישראל גבוהות ב־40% מהמתחרה הטורקי וחרסה לא יכולה להתמודד בתחרות מולו". לצד זאת, על פעילות המפעל העיבה תוכנית מחיר למשתכן אשר גרמה לכך שחלק גדול מהקבלנים בתוכנית בוחרים מוצרים זולים מתוצרת טורקיה וסין. לדברי רגרמן, "זה כאילו חרסה קיבלה מכתב שאין לה מקום בתוכנית, ולכן בלב כבד אנחנו נאלצים לסגור את המפעל". 

קבוצת חמת מפעילה כיום שלושה מפעלים – ליפסקי למוצרי פלסטיק, מפעל למקלחונים ומפעל ברזים. לדברי רגרמן המפעלים הללו רווחיים וימשיכו לפעול. לפני מספר שנים הקימה חמת בטורקיה מפעל לכלים סניטריים, שלדברי רגרמן נועד לשיווק לשוק האירופי. כעת ייתכן שמוצרי חרסה המיועדים לשוק המקומי ייוצרו גם הם במפעל זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
לא הגיוני.
הסתכלתי על התפלגות הקולות בבאר שבע. כמו בהרבה מקומות בארץ עם רוב ברור לגוש הימין והליכוד בראש עם איזה 43 אחוז מהקולות. נראה לי מוזר שסך כל הקולות שקיבלה הקואלציה שזה משהו כמו 75% מהקולות הכשרים שהצביעו בבאר שבע. זה משהו כמו 74000 אנשים מתוך בערך 98000 שהצביעו נראה לא הגיוני שאף אחד מהם לא באמת חשב שאם יבחרו ביבי יהיה להם מחר תל אביב בבאר שבע. וכולם ידעו שלא באמת יהיה הבדל בחיים שלהם, לטוב ולרע, אחרי הבחירות, יש סיכוי שיהיה יותר גרוע, לפחות במובן של מחירים שיצטרך ביבי לשלם מכספנו הציבור בשביל לבנות לו קואלציה עם פיגומים של ימבה כסף שלנו והמחיר כל הזמן עולה. המפלגות החרדיות התחזקו ויש להן דרישות. ליברמן כחלון והבית היהודי יחלצו ממנו עוד מיליארד ועוד סגן שר ולבסוף תקום ממשלה בראשותו של ביבי. שתי טיפות מים כמו זו שביבי פירק בחמת זעם מדומה. הוא תכנן את זה לפרטי פרטים ועשה הכל כדי שזה יקרה. עכשיו הוא עובר לשלב הבא. בזכותו כל המפלגות בקואליציה תהיינה בממשלה ועל כן לפי תפיסתו, הם בגדר חייבים לו כולם. ליבי ליבי לעובדי חרסה. 70 שנה חרסה זה שיפוץ או בניה ועכשיו פתאום לא יהיה יותר?
האיש שבא לעשות עלינו סיבוב.  |  30.04.19
12.
יש דרכים לפתור את זה
דרך ראשונה להוריד מיסים למפעלים כאלה , דרך שנייה להוריד את מחירי הדלק לכולם וזה יחסוך המון למפעלים האלה בכל מה שקשור לשינוע דרך שלישית - לתת הנחות בארנונה ומים למפעלים כאלה דרך רביעית - פשוט להפסיק לקחת ולהתערב כמה שפחות - לא חייב לפגוע בשכר המינימום (אפשר להשאיר אותו כמו שהוא ) כל זה אמור להביא יתרון מול תחרות מטורקיה מכיוון שלהם יש עלויות שילוח מטורקיה לישראל לעומת מפעל מישראל עם עלויות שילוח יותר נמוכות
אמיר  |  29.04.19
לכל התגובות