אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מהנדסת העיר נבחרה בשל קשר לשאמה הכהן"

בלעדי לכלכליסט

"מהנדסת העיר נבחרה בשל קשר לשאמה הכהן"

האופוזיציה בעיריית ר"ג טוענת כי לסיגל חורש אין די ניסיון בתכנון עירוני, והיא נבחרה בשל קרבתה לראש העיר. העירייה: "בעבר פעלה לחשיפת שחיתויות, המינוי כדין"

30.04.2019, 07:32 | אמיתי גזית

האופוזיציה בעיריית רמת גן דורשת ממשרד הפנים לעכב את מינוי סיגל חורש למהנדסת העיר כדי לאפשר בחינה מעמיקה של הליך בחירתה, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

מועצת העיר צפויה לאשר היום בהצבעה את המינוי, אבל במכתב בהול ששלח אתמול חבר המועצה אביהוא בן משה למנהלת מחוז תל אביב במשרד הפנים, עו"ד כרמית פנטון, נטען כי חורש אינה עומדת בתנאי הסף לתפקיד, הקובעים חמש שנות ניסיון בתכנון עירוני, וכי היא נבחרה לתפקיד מטעמים פסולים.

ראש העיר כרמל שאמה הכהן. "המתנגד הראשי חתום על פרויקטים ידועים לשמצה" ראש העיר כרמל שאמה הכהן. "המתנגד הראשי חתום על פרויקטים ידועים לשמצה" ראש העיר כרמל שאמה הכהן. "המתנגד הראשי חתום על פרויקטים ידועים לשמצה"

חורש עבדה עשר שנים במחלקת הפיקוח על הבנייה בעיריית רמת גן, ובחמש השנים האחרונות שימשה באופן פורמלי כסגנית מהנדס העיר. ב־2014, עת שימשה כסגנית מהנדס העיר, מסרה חורש למשטרה חומרים נגד ראש העיר אז ישראל זינגר, נבחרי ציבור ועובדי עירייה.

כמה ימים לאחר שחקירת המשטרה הפכה גלויה, מהנדסת העיר אז עליזה זיידלר־גרנות ניסתה להדיח את חורש, אלא שזו קיבלה ממבקר המדינה צו הגנה זמני מפיטורים. כך שעל אף יחסיה העכורים עם מהנדסת העיר היא נשארה במשרד. עם זאת, נשלל ממנה כל תפקיד ביצועי. מאחר שחורש הודרה מתפקיד ביצועי בשלוש השנים האחרונות, יש לה ניסיון מעשי של כשנתיים בלבד, בעוד תנאי הסף הוא לפחות חמש שנים.

לטענת מתנגדיה, חורש ניהלה מאבקים נגד העירייה בעזרת כרמל שאמה הכהן, בעת שכיהן כשגריר ישראל באונסק"ו. ביולי 2018 פרקליטות המדינה המליצה לסגור את התיק נגד זינגר. טענות בן משה הן כי מינוי חורש למהנדסת העיר הוא הדרך של שאמה הכהן לגמול לה על הכפשת יריבו הפוליטי. בנוסף לכך, אביהוא בן משה גורס כי מערכת היחסים עם שאמה הכהן המשיכה גם בתקופת מערכת הבחירות המוניציפליות משום שחורש היתה פעילה במטה של שאמה הכהן. עדות לקשרים הקרובים אפשר למצוא גם בעובדה שלפני חודשיים היא מונתה למשנה למנכ"ל העירייה.

להערכת בן משה, חורש הציעה מועמדות לתפקיד מהנדסת העיר לבקשת שאמה הכהן. לדבריו, ראש העיר אמר בכמה אירועים פומביים כי ביקש מחורש להגיש מועמדות למהנדס העיר. "יש בזה טעם לפגם כשראש העיר מכתיב מראש לוועדת המכרזים את מי הוא רוצה לראות כמהנדסת העיר", אמר בן משה ל"כלכליסט".

הליכי המכרז לתפקיד מהנדס העיר החלו בתחילת השנה, לאחר שמהנדסת העיר הקודמת זיידלר גרנות פרשה מתפקידה. היא פרשה בעקבות בחירתו של שאמה הכהן לראש עיר, ולפני חודשיים מונתה למהנדסת עיר כפר סבא.

20 מועמדים לתפקיד מהנדס העיר הגישו טפסים למכרז, ו־14 הגיעו ליום ראיונות שקיימה ועדת המכרזים של העירייה גן ב־4 באפריל. חברי הוועדה היו אביהוא בן משה, נציג האופוזיציה; בועז גמליאל, נציג שר הפנים; דני גולדשטיין, חבר מועצה מטעם הקואליציה; משה בודגה, מנכ"ל העירייה; ועו"ד מנחם דוד, סגן ראש העיר ששימש כיו"ר הוועדה.

רוב המועמדים לתפקיד היו מהנדסים ואדריכלים מנוסים ומוכרים בענף. בין היתר התמודדו מהנדס העיר הרצליה מיק סקה, ואדריכלית בית שמש יעל היימן. המועמד שקיבל את הדירוג הגבוה ביותר על ידי בן משה ונציג משרד הפנים היה האדריכל שי בוכמן, בעבר ראש צוות תכנון בעיריית תל אביב, והיום מנהל צוות תכנון בחברת עזריאלי. אלא שהמועמדת שנבחרה על ידי שלושת חברי הוועדה האחרים, ועל כן זכתה לרוב קולות, היא סיגל חורש.

מהעירייה נמסר: "חורש נבחרה כדין. בחירה בכל רוב היא בחירה כדין, גם אם בעל אינטרס פוליטי, אישי, סותר וזר חושב אחרת. קל וחומר כשמדובר באביהוא בן משה, החתום על פרויקט מגדל נגבה ועל עוד פרויקטים ידועים לשמצה ומפוקפקים.

באגף ההנדסה מוכה פרשות השחיתות של עיריית ר"ג, היות אדם חושף שחיתות, מוגן ומוכר על ידי מבקר המדינה, הוא שיקול לגיטימי בבחירת מהנדס העיר, גם אם משקלו לא חייב להיות כבד בעיני כל אחד ואחד. לפניית תנועת אומ"ץ אין שום משקל, לאור ההיסטוריה המפוקפקת והמוטה שלה בענייני עיריית רמת גן בשנים האחרונות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
הפרצוף האמיתי של כרמל שאמה
גיסו של כרמל שאמה השתלט על מגרש ברחוב הצלע 24 רמת גן (צמוד למגדל בסר 1 באבא הלל פינת בן גוריון). מפעיל שם חניון פיראטי בתשלום. על חלק מהמגרש בנה בניין בן 2 קומות. 150 מ"ר כל קומה. בקומה התחתונה מפעיל חנות חומרי בניין בשם "מלטיה 2000". בקומה העליונה מפעיל 5 דירות להשכרה. הבניין נבנה ללא אישורים. כרמל שאמה לא רק שלא הורס את הבניין הפיראטי אלא לא גובה ארנונה מגיסו. החניון פתוח בימים א'-ה' מהבוקר עד הערב. בשאר הזמן אין ביקוש לחניון אז החניון סגור. לאחרונה כרמל שאמה סיכם עם גיסו שתושבי רמת גן יוכלו לחנות בחינם בחניון בשעות הערב ובשישי שבת (כשהחניון גם ככה היה סגור), תמורת 30,000 ש"ח בחודש שעיריית רמת גן משלמת לגיסו של שאמה.
דנה  |  24.07.19
20.
המינוי של סיגל חורש ראוי והמניעים של אביהוא בן משה מפוקפקים
סיגל חורש אשה ישרה ומוכשרת. כבר היו לנו ברמת גן מנוסים ממנה, בעלי נסיון אדריכלי - וראינו לאן זה הביא אותנו. ולכל המצקצקים - לקראת תום הקדנציה נדע אם אכן המינוי היה מוצלח ואין לי ספק שהוא כזה. אין שום דבר פסול בהיותה אשת אמונו של ראש העיר, נהפוך הוא. ואביהוא, הו אביהוא, מנהל מסע נקמנות אישי כנגד ראש העיר, אולי משום שלא קיבל את הסגנות בשכר שייחל לה. איפה היית אביהוא, כשאושר מגדל נגבה (החתימה שלך על ההחלטה הזו היא לדראון עולם), כשאושרו כל מיני פרוייקטים מפוקפקים. לא שמענו אותך אז כמו ששומעים אותך היום. בוש והכלם
ישראלה הזינגרית  |  01.05.19
לכל התגובות