אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אייקוס ניצח במערכה, אך המלחמה עוד לפניו

אייקוס ניצח במערכה, אך המלחמה עוד לפניו

פיליפ מוריס חגגה את האישור שקיבלה לשיווק המוצר לאידוי טבק בארה"ב. העובדה שאייקוס לא הוכרז כפחות מזיק מסיגריות לא הרסה לה את המסיבה, אבל במצב הנוכחי היא נותרה בעמדת נחיתות מול מוצרי עישון שאינם מכילים טבק

01.05.2019, 20:35 | אורנה יפת

"החלטת ה-FDA הינה צעד היסטורי חשוב. בתוך שנתיים בלבד 7.3 מיליון אנשים ברחבי העולם נטשו את הסיגריות ועברו להשתמש במערכת IQOS. אנו בפיליפ מוריס נחושים להחליף את הסיגריות במוצרים אלטרנטיביים ללא עשן המגובים במחקר מדעי מבוסס". במלים אלה חגג אתמול נשיא פיליפ מוריס אנדריי קלנטזופולו את החלטת מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה־FDA, לאשר את שיווק אייקוס (IQOS) – מוצר לאידוי טבק – בארה"ב. בשנתיים האחרונות שווק אייקוס ב־43 מדינות בעולם כולל ישראל, אך היה אסור לשיווק בארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

אין עוררין על כך שהאישור שקיבלה פיליפ מוריס הוא משמעותי, אולם ההכרזה של קלנטזופולו על "צעד היסטורי חשוב" מעט מוקדמת. פיליפ מוריס זקוקה לחותמת ה־FDA המאשרת כי המוצר מזיק לבריאות פחות מסיגריות. אישור כזה ישנה את חוקי המשחק בכל המדינות בהן פועלת החברה כיוון שהוא ישפיע על חוקי המס החלים על מכירת אייקוס ועל תקנות הפרסום החלות עליו וכן יאפשר לחברה להתחרות ראש בראש עם ג'ול, המשווקת סיגריה אלקטרונית ללא טבק ולכן אינה מחוייבת במס קנייה.

חנות אייקוס בדיזינגוף סנטר בת"א, צילום: פיליפ מוריס בע"מ חנות אייקוס בדיזינגוף סנטר בת"א | צילום: פיליפ מוריס בע"מ חנות אייקוס בדיזינגוף סנטר בת"א, צילום: פיליפ מוריס בע"מ

אלא שלא רק שהודעת ה־FDA אינה מאשרת את התפיסה שפיליפ מוריס מנסה להנחיל כי אייקוס אינו סיגריה, הארגון אף מתזכר כי כל מוצרי הטבק מזיקים וממכרים. "אישור של מוצרי טבק חדשים אינו אומר שהם בטוחים, אך תהליך הבדיקה מוודא כי שיווק המוצרים מתאים להגנה על בריאות הציבור, תוך התחשבות בסיכונים ובתועלות לאוכלוסייה כולה", נכתב בהודעה.

החלטת ה־FDA אינה טורפת את הקלפים גם בנוגע לפעילות פיליפ מוריס בישראל. כיום מתייחסים לאייקוס בארץ כאל מוצר טבק רגיל. כלומר, האזהרות וההגבלות החלות על סיגריות חלות גם על עליו. כך גם נקבע לאחרונה כי המס על אייקוס יהיה זהה למס המשולם על סיגריות ויעמוד על 80% מהמחיר לצרכן – מה שמשפיע ישירות על המחיר לצרכן. לפי הערכות העלאת שיעור המס תגדיל את הכנסות המדינה ב־120 מיליון שקל בשנה.

אייקוס. סיגריה ללא עשן של פיליפ מוריס אייקוס. סיגריה ללא עשן של פיליפ מוריס אייקוס. סיגריה ללא עשן של פיליפ מוריס

בפיליפ מוריס טוענים כי לא מבינים מדוע ישראל היא בין המדינות הבודדות שבה האייקוס מוגדר כמוצר טבק, ומקווים כי החלטת ה־FDA תשנה את החלטת משרד

הבריאות.

בפיליפ מוריס מצפים כעת כי משרד הבריאות ישנה את אזהרות הבריאות שחלות על אייקוס בצו ללא חקיקה. בחברה רואים בעיה בכך שה־FDA קבע אמש שהמוצר פולט פחות רעלנים מסיגריה רגילה, אבל הם מוגבלים בתקשור של זה, כיוון שחלות עליהם הגבלות פרסום כמו על סיגריות ואין להם אפשרות לתת את המידע לציבור ולא מבינים מדוע משרד הבריאות הישראלי לא משנה עמדה בעוד משרד הבריאות האנגלי קבע שהאייקוס פחות מסוכן מסיגריות רגילות.

עמדת משרד הבריאות היא שכל עוד אין מידע מספק בנוגע לרמת הסיכון לבריאות ההתייחסות למוצר צריכה להיות כמו לסיגריות. בעתירה לבג"ץ שהגישה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת באפריל 2017, טען משרד הבריאות כי "בכוונת משרד הבריאות לשוב ולהדרש לרגולציה שחלה על המוצר לאחר הכרעת ה־FDA ובהתאם לכך לשקול את הצורך בעריכת תיקוני חקיקה, ככל שיהא בכך צורך".

במשרד הבריאות הבהירו אתמול כי החלטת ה־FDA הנוגעת לסיכון הכרוך בשימוש במוצר טרם התקבלה ולכן: "האייקוס משווק בישראל וחלים עליו ההוראות והכללים החלים על מוצרי טבק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות