אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אסון אפשרי באירוויזיון עקב התקשרות עם חברה שאין לה רישיון לבניית טריבונות" צילום: כאן תאגיד

"אסון אפשרי באירוויזיון עקב התקשרות עם חברה שאין לה רישיון לבניית טריבונות"

לא לומדים מאסונות? במכתב שנשלח לבכירי משרד השיכון, התקשורת והרווחה וכן לראש עיריית ת"א נטען כי חברת "ארגונית" ו"עיצוב במה" אינן רשומות בפנקס הקבלנים ולא מורשות לבצע עבודות אלה. השתיים היו מעורבות באסונות שנבעו מכשלים בבנייה. כאן: "את הפרויקט ביצעו קבלנים שפועלים ע"י החוק"

02.05.2019, 15:19 | בילי פרנקל
לא לומדים מאסונות? מנכ"ל ארגון העובדים מען אסף אדיב והמהנדס מוחמד ג'יוסי, דוקטורנט בתחום הבטיחות בענף הבניין, פנו היום (ה') במכתב התראה דחוף לשורה של גורמים, בו הם מזהירים מפני "אסון אפשרי באירועי האירוויזיון עקב התקשרות עם חברה קבלנית לבניית טריבונות שאין לה רישיון".

קראו עוד בכלכליסט

במכתב, שמוען לבכירי ואנשי המקצוע הרלוונטיים במשרדי השיכון, התקשורת והרווחה, וכן לראש עיריית תל אביב רון חולדאי, מצוין כי החברות שמבצעות את בניית הטריבונות והבמה של אירוע האירוויזיון – "ארגונית" ו"עיצוב במה" – אינן רשומות בפנקס הקבלנים ולכן אינן מורשות לבצע עבודות אלו. עוד מצוין כי שתי החברות היו מעורבות בעבר באסונות שנבעו מכשלים בבנייה, ולפיכך "הרקורד של שתי החברות מוכיח לכאורה את חוסר המיומנות שלהן לביצוע אותן עבודות".

במת האירוויזיון , צילום: כאן תאגיד במת האירוויזיון | צילום: כאן תאגיד במת האירוויזיון , צילום: כאן תאגיד

המדובר באסון גשר המכביה, שהתמוטט ב-1997 וגרם למותם של 4 ספורטאים ופציעתם של 69, בו חברת "ארגונית" היתה אחראית על הקמת הגשר. עוד מצוין כי עיצוב במה היתה זו שהקימה בשנת 2012 את מתקני התאורה בהר הרצל לקראת טקס יום הזיכרון, שהתמוטטו וגרמו למותה של הקצינה הילה בצלאלי ז"ל שהשתתפה בהכנות לטקס.

במכתב נטען, כי החשש לאסון נוסף הועלה כבר בינואר השנה על ידי פרופ' רוני נבון, יו"ר הוועדה המייעצת לרשם הקבלנים, שפנה למנכ"ל תאגיד השידור אלדד קובלנץ האחראי על הפקת האירוויזיון, והתריע על הסכנה שנובעת מהתקשרות של התאגיד עם חברות אלו ואף קבע כי היא מהווה עבירה פלילית על חוק רישום קבלנים. במקביל מצוין, כי פרופ' נבון פנה גם לעיריית תל אביב, שהשיבה לאחר כחודשיים ומסרה כי הנושא נבדק מול התאגיד וכי הובהר לעירייה שהדברים מתנהלים על פי הנדרש בחוק.

"לא ברור אילו הוכחות לכך דרשה העירייה, אם בכלל", נכתב. "על פניו מדובר בהתנהלות שנחזית להיות רשלנית וחסרת אחריות, תוך התעלמות מהתראות שקיבלו הרשויות השונות. יותר מכל אנו תוהים מדוע רשם הקבלנים נמנע מלהפעיל את סמכותו ולעצור את העבודות של החברות הבלתי מורשות בשלב מוקדם.

"כדי להבטיח מניעת אסון נדרש מכל הגורמים שאחראים על בטחון הציבור ליזום באופן דחוף בדיקה קפדנית של כל עבודות ההקמה באתר האירוויזיון על ידי מהנדסי בטיחות מוסמכים, ולבצע תיקונים וחיזוקים ככל שנדרשים עוד לפני שהאמנים והקהל יגיעו למקום. ללא קשר ובמקביל חייב רשם הקבלנים לפתוח בהליכים משפטיים וארגוניים מול הגורמים שפעלו שלא כדין וזאת כדי לייצר הרתעה ולמנוע הישנות מקרים כאלו.

מעירית תל אביב נמסר בתגובה, כי התאגיד הוא הגורם האחראי על העסקת הקבלנים.

מכאן נמסר: "את הפרויקט ביצעו קבלנים שפועלים ע"י החוק. הפיקוח נעשה ע"י 3 חברות של פקחי בטיחות מורשים, האחת מטעם הקבלן והשתיים האחרות מטעם התאגיד".

ממינהל הבטיחות במשרד העבודה והרווחה נמסר: "מינהל הבטיחות יסייר במקום בהקדם ויבדוק את היבטי הבטיחות הנדרשים ויעביר התייחסותו המקצועית לגורמים הרלוונטיים".

תגיות