אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה: "מקורבים של חיים כץ מונו לתפקידים בכירים במשרד הרווחה ובביטוח הלאומי" צילום: עמית שעל

מבקר המדינה: "מקורבים של חיים כץ מונו לתפקידים בכירים במשרד הרווחה ובביטוח הלאומי"

המבקר מפנה אצבע מאשימה לשר העבודה והרווחה ולמנכ"ל משרדו בעקבות ליקויים חמורים שנמצאו בתהליכי מינויים במשרד הרווחה ובביטוח הלאומי. בין היתר, הוא ממליץ לשקול פיטורי מנהל קרן השיקום למוגבלים שלקח לעצמו בונוס של ארבע משכורות ולשקול מחדש את מינוי סמנכ"לית משרד הרווחה שמונתה למרות חשדות להפרות משמעת חמורות

06.05.2019, 16:04 | שחר אילן

דו"ח מבקר המדינה יוסף שפירא מאשים את שר העבודה והרווחה חיים כץ ומנכ"ל משרדו אביגדור קפלן, כי "נפלו ליקויים חמורים בתהליכי מינוי של בעלי תפקידים בכירים במשרד הרווחה ובמועצת הביטוח הלאומי". במועצת הביטוח הלאומי "מונו אנשים רבים המקורבים לשר כץ בעלי זיקה למרכז הליכוד ולתעשייה האווירית".

הדו"ח ממליץ לשקול מחדש את מינויה של סמנכ"לית משרד העבודה והרווחה אלין אלול שמונתה למרות חשדות להפרות משמעת חמורות. הוא ממליץ לשקול את הדחתו של מנכ"ל קרן מפעל שיקום למוגבלים של המשרד אריק ברמי שקיבל בונוס של ארבע משכורות תוך "פגיעה בטוהר המידות".

השר חיים כץ, צילום: עמית שעל השר חיים כץ | צילום: עמית שעל השר חיים כץ, צילום: עמית שעל

בפברואר 2017 מונתה אלין אלול לסמנכ"לית בכירה במשרד העבודה והרווחה. זאת, למרות הליך משמעותי של נציבות שירות המדינה נגדה בין היתר בשל חשדות לדיווחים כוזבים ולמרות התנגדות נציב שירות המדינה למינוי. קפלן שוחח עם אלול ערב לפני הדיון בוועדת המכרזים והבהיר לה שיתמוך במינויה בניגוד לכללים. "קפלן ואלול פעלו בניגוד עניינים חמור", קובע המבקר. הוא ממליץ לנציבות שירות המדינה לבחון מחדש את תקינות המינוי.

עד למינויו לשר העבודה והרווחה עמד השר כץ בראש ועד עובדי התעשיה האווירית. בסוף 2016 זכה איש התעשיה האווירית לשעבר רמי גראור (היום מנכ"ל שירות התעסוקה) במכרז לתפקיד סמנכ"ל משאבי אנוש של הביטוח הלאומי. בפברואר 2017 שלושה חודשים אחרי שגראור הגיע לביטוח הלאומי, מינה אותו כץ למ"מ המנכ"ל. רק לאחר שבעה חודשים ביקש את אישור הוועדה לבדיקת מינויים לתפקיד.

לאחר שהגיע מנכ"ל קבוע, כץ מינה את גראור למשנה למנכ"ל ללא מכרז. השר הביא את המינוי לדיון בוועדת המינויים של מועצת הביטוח הלאומי אך דאג להחלפת חבר בוועדה שהתנגד למינוי. המבקר קובע שיש "פגם חמור" בכך שגראור עצמו היה מעורב בתהליך ההחלפה של אותו חבר. "הליך הבחירה היה לקוי ובסטייה מכללי המנהל התקין".

רמי גראור , צילום: שירות התעסוקה רמי גראור | צילום: שירות התעסוקה רמי גראור , צילום: שירות התעסוקה

שר העבודה והרווחה היה זכאי למנות שישה מומחים לחברי מועצת הביטוח הלאומי. מתוך השישה שמינה כץ ארבעה כיהנו בתפקידים בתעשי האווירית או בוועד שלה, אחת היתה פעילה בסיעת עוז בהסתדרות שהקים כץ והשישי היה הרופא שטיפל באביו המנוח של כץ. המבקר קובע ש"יש טעם לפגם בכך שלכל ששת המומחים שמינה השר כץ יש קשר ארוך שנים אליו". כולם גם מונו ליושבי ועדות במועצה.

פרשת שחיתות קשה חשף המבקר בקרן "גשר" לשיקום תעסוקתי של נכים. בניגוד לנהוג בשירות המדינה החליטה ועדת הכספים של הקרן להעניק למנכ"ל אריק ברמי בונוס של ארבע משכורות בשווי 129 אלף שקל. המבקר קובע כי "ברמי עושה בכספי הקרן כרצונו, ללא פיקוח ובקרה של נאמני הקרן ושל משרד הרווחה, בניגוד לכללי מנהל תקין ותוך חשש חמור לפגיעה בטוהר המידות. המנכ"ל ביקש וקיבל מהקרן הטבות שכר והלוואות שאינו זכאי להן".

לפי חישובי משרד מבקר המדינה, בסוף ינואר 2019 היה מדובר לכל הפחות בכ-92,000 שקל שברמי קיבל לא כדין על חשבון כספי הציבור. "על המנכ"ל להשיב סכום זה לאלתר"! המבקר קובע, ש"צבר הליקויים בעניין פעולותיו של המנכ"ל - מחייב את ועד הנאמנים לשקול את סיום עבודתו".

לדבריו, "לא פחות חמורה היא התנהלותה של יו"רית ועד הנאמנים, ד"ר אביטל הכט, שפעלה להעניק למנכ"ל הקרן הטבה כלכלית - בונוס - במחטף. התנהלות זו עולה לכדי הפרת חובת נאמנותה לקרן ולמשתקמים".

ממשרד העבודה והרווחה נמסר בתגובה כי כץ וקפלן פעלו מאז נכנסו לתפקידם "להדק את הפיקוח על ניצול משאבי המשרד ולטפל בכשלים ובליקויים החמורים שהתגלו בחלק מעבודת המשרד. שינויים שנעשים לאחר שנים רבות של סטגנציה יוצרות לעיתים גם תחושות של אכזבה ותסכול אצל חלק מהעובדים שהוזזו מתפקידם".

במשרד טוענים כי "אלין אלול היא מנהלת מצטיינת ומוערכת שלא היתה לה כל הכרות קודמת עם השר והמנכ"ל. התלונות לנציבות הוגשו נגד בשל חשיפת כשלים של הממונים עליה". כל המומחים שמונו למועצת הביטוח הלאומי נמצאו ראויים לתפקיד ולכן אין משמעות לכך ששמם נקשר בשר.

מקרן גשר נמסר שהיא "רואה בביקורת כלי חשוב ולכן כל הערות מבקר המדינה כבר יושמו במלואן, לרבות השבת הכספים. בחינת פעילות המנכ"ל ברמי העלתה שבתקופת כהונתו עברה גשר מהפך ממאזן גרעוני לרווח ומספר מקבלי השירות גדל באופן משמעותי". לכן, "חבר הנאמנים החליט להמשיך בתנופת העשייה בהובלתו"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
יאיר,היום נדלקה נורה אדומה,אנשים בסביבתך,סכנה
היום נפלה עטרת ראשנו,ומנהיגנו,היקר, זו נורת אזהרה ,הגענו לפרשת דרכים ,זה בטוח מקרין על העובדים שיודעים להוקיר ולהעריך,שוב מציע לך להיזהר מאוד מהסובבים אותך,המצב הרבה יותר קשה,מקווה שבורא עולם יתן לך את הכח ,שכל,והבנה,למצבנו ,מי יתן ותצליח להובילנו לשלום ביחד עם ההנהלה,שמור על הבית והשם ישמור עליך,לך יד ביד וה' יצליח דרכך,ההנהלה לא אויבך,אלה רק אלו שמסביבך.
נייזוב  |  14.08.19
19.
צחי הנגבי נאשם בזמנו באותם פשעים ויצא ללא פגע בטעו
ללא פגע בטעון מעולם לא נענשו על מינויים מהסוג הזה. כאן כבר יש תקדים,אבל יש לי הרושם שגם כאן יעבדו על הציבור בעיניים והשר כץ יצא צח. אנחנו הציבור נישאר עם הזוהמה והחשבון,כאשר נזקקים לביטוח הלאומי ימשיהו להיות מקופחים כרגיל.
אזרח נגזל  |  07.05.19
לכל התגובות