אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סבב הלחימה הקפיץ את גובה הריבית בגיוס החוב של אאורה

סבב הלחימה הקפיץ את גובה הריבית בגיוס החוב של אאורה

על רקע הלחימה בעזה ואחרי שחטפה הורדת דירוג, אאורה חתמה גיוס אג"ח בשלב המוסדי בריבית גבוהה של 6.3%. הפניקס העדיפה לחכות

06.05.2019, 20:13 | חזי שטרנליכט

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

האם חברת הנדל"ן אאורה שבשליטת יעקב אטרקצ'י (60.4%) היא אחת הנפגעות מסבב הלחימה בעזה? החברה, שהדירוג שלה הורד ברמה על ידי S&P מעלות לפני שבועיים לרמה של BBB, השלימה את השלב המוסדי בגיוס אג"ח בהיקף של 110 מיליון שקל בהובלת לאומי פרטנרס, דיסקונט חיתום ואוריון.  

קראו עוד בכלכליסט

החברה גייסה 104 מיליון שקל משלל גופים מוסדיים, בהם קסם מקבוצת אקסלנס, פעילים, חברות הביטוח איילון והפניקס, ובתי ההשקעות ילין לפידות ומיטב דש, בעוד הביקוש הסתכם ב־228 מיליון שקל. מח"מ סדרת האג"ח של אאורה עומד על 2.6 שנים והריבית שנקבעה במכרז עמדה על 6.3%, מעט מתחת לריבית המקסימום שהוצעה (7.1%). מדובר בריבית הגבוהה ביותר מבין הריביות של חמש סדרות האג"ח הקיימות של אאורה, ובריבית גבוהה בהשוואה לחברות שדומות לאאורה הן מבחינת הפעילות והן מבחינת הדירוג שלה.

כך, למשל, אג"ח סדרה ז' של חברת חג'ג' של האחים חג'ג', שהדירוג שלה הוא +BBB והמח"מ שלה הוא 2.48 שנים, נסחרת בתשואה לפדיון של 5.36%; סדרה ה' של צמח המרמן, שמדורגת Baaa1 בדירוג של מודי'ס - שמקבילה לדרגה אחת גבוהה יותר מהדירוג של אאורה - נסחרת בתשואה לפדיון של 3.88%; וסדרה י"ד של בוני התיכון, שלה מח"מ של 2.5 שנים, נסחרת בתשואה לפדיון של 6.9%, אך איננה מדורגת.

גורמים בשוק ציינו כי הגיוס בריבית הגבוהה הגיע לנוכח יום לא פשוט בשוק שנגרם כתוצאה מהמצב הביטחוני. על רקע סבב הלחימה ושיגורי הטילים הרבים בחרה, למשל, חברת הביטוח הפניקס שלא לקיים היום (ב') שלב מוסדי בגיוס אג"ח. באאורה החליטו למרות זאת ללכת על הגיוס.

הכסף ישמש את אאורה, שנסחרת לפי שווי של 410 מיליון שקל, למימון פרויקטים שונים, בהם שלושה שגם שועבדו לטובת סדרת האג"ח החדשה. פרויקט אחד ששועבד הוא פרויקט אחיסמך, הממוקם בסמוך למושב שממזרח לעיר לוד וכולל הקמת 217 יחידות דיור, שמתוכן נמכרו כבר 147. תחילת הקמתו צפויה בחודש יוני הקרוב. בנוסף שעבדה החברה עודפים משני פרויקטים נוספים שלה, אחד בחולון שכולל הקמת 40 יחידות דיור והנוסף ברמת אביב ג' בתל אביב, שכולל הקמה של 41 יחידות דיור.

בעת הורדת הדירוג של אאורה ציינו האנליסטים של S&P מעלות כי לחברה נגישות טובה לשוק ההון, שהשתקפה בהצלחה בהנפקות שלה בשנתיים האחרונות ובתשואות האג"ח שלה. עם זאת, הוסיפו, רמת הנזילות שלה היא "פחות מהולמת".

 

יעקב אטרקצי יעקב אטרקצי יעקב אטרקצי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות