אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משבר חמור בקובה: הממשלה מודיעה על קיצוב צילום: בלומברג

משבר חמור בקובה: הממשלה מודיעה על קיצוב

מעתה יימכרו מוצרים כמו עוף, ביצים, אורז, שעועית וסבון תחת משטר קיצוב - זאת בעקבות הסנקציות האמריקאיות וקריסת בעלת הברית המרכזית, ונצואלה

11.05.2019, 11:50 | שירות כלכליסט
ממשלת קובה הודיעה על קיצוב של עוף, ביצים, אורז, שעועית, סבון, ומוצרי בסיס נוספים, בעקבות המשבר הכלכלי החריף שפוקד את המדינה. בטסי דיאז וולסקז, שרת המסחר הקובנית, אמרה לסוכנות הידיעות בבעלות המדינה שהקיצוב בצורותיו השונות ייכנס לתוקף על מנת להתמודד עם מחסור במזון, והאשימה בכך את אמברגו הסחר הנוקשה שמפעיל ממשל טראמפ על המדינה.

קראו עוד בכלכליסט

אך כלכלנים מאמינים שסיבה נוספת למשבר היא הירידה החדה בתמיכתה של ונצואלה, שקריסת חברת הנפט הלאומית שלה הביאה לקיצוץ של שני שליש באספקת הדלק המסובסד בו השתמשה קובה להפקת חשמל ולייצור הכנסות בשוק הפתוח. "אנו קוראים לאזרחינו להישאר רגועים",  אמרה דיאז, והוסיפה שהקובנים יכולים להיות בטוחים שלפחות בשמן בישול אין מחסור - "המוצר הזה לא יחסר מהשוק בשום צורה".

מרכז הוואנה, צילום: בלומברג מרכז הוואנה | צילום: בלומברג מרכז הוואנה, צילום: בלומברג

המדפים בחנויות האי הקריבי הגדול ביותר הלכו והתרוקנו לאחרונה, בהיעדר מוצרי בסיס כמו ביצים, קמח ועוף, ובמקביל הלכו והתארכו התורים בהמתנה לכל מוצר שבכל זאת מגיע לחנויות. אזרחים קובנים פנו למדיה החברתית ופרסמו בה תמונות של התורים בהם הם עומדים תחת ההאשטג #lacolachallenge בניסיון לפרסם את מצוקתם. קובה מייבאת 60%-70% מהמזון שלה. רפורמות חקלאיות ספורות בשנים האחרונות לא הצליחו להעלות את התפוקה, וזאת בשעה שהמדינה נמצאת תחת לחצו של אמברגו סחר אמריקאי.

דיאז אמרה שבעיה נוספת היא אגירת מוצרים על ידי האזרחים החוששים ממחסור, וספקולנטים שמוכרים מוצרים בשוק השחור.

בעקבות הדברים הגבילו סופרמרקטים קובניים את כמותם של מוצרים מסוימים שיכול לקוח בודד לקנות, כמו מוצרי עוף וסבון. לגבי ביצים, אורז, שעועית ונקניק, לקוחות יכולים לקנות אותם רק תמורת תלושי קיצוב חודשיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
האמריקאים איבדו את המפתח
האמריקאים שכחו מזמן מדוע הטילו אמברגו, וגם שכחו לבטל אותו. שיהיה אמברגו, מה זה מזיק? איבדו את המפתח לביטול. וכולם מצייתים כי אין ברירה. וככה מדינה קטנה ושלווה יחסית ממשיכה לחיות תחת אמברגו מזה 3 דורות. אולי בדור הרביעי ימצאו את המפתח? אולי אף פעם. אין לדעת. עולם מוזר
איש  |  11.05.19