אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת ההיתרים מסרבת להתכנס לדון בתרומה לנתניהו צילומים: אלכס קולומויסקי, עומר מסינגר

ועדת ההיתרים מסרבת להתכנס לדון בתרומה לנתניהו

חברי הוועדה מבקשים מידע על רכושו של רה"מ, על טיב הקשר שלו עם התורמים ועל היקף חובותיו לעורכי הדין. עורך דינו של נתניהו נבות תל־צור מסרב למסור את המידע. מבקר המדינה תומך בתל־צור, אבל ההחלטה הסופית היא של חברי הוועדה

12.05.2019, 18:16 | שחר אילן
מחלוקת פרצה בין הוועדה למתן היתרים במשרד מבקר המדינה לבין המבקר יוסף שפירא בשאלת עריכת שימוע לראש הממשלה בנימין נתניהו בבקשתו לאפשר לו לקבל תרומות למימון הגנתו המשפטית. הוועדה דורשת כי ראש הממשלה יעביר מידע ומקיף, כולל הצהרת הון עדכנית מלאה המפרטת את כל נכסיו כתנאי לדיון נוסף. היא דחתה את בקשת פרקליטו של נתניהו עו"ד נבות תל צור לקיים דיון מקדמי בו יסביר מדוע נתניהו אינו צריך להעביר את המידע, וטענה שבכך בן צור מפר התחייבות שנתן בבג"ץ. המבקר לעומת זאת תומך בקיום הדיון המקדמי.

  

קראו עוד בכלכליסט

ב־5 בדצמבר 2018 דחתה הוועדה למתן היתרים את בקשת ראש הממשלה להתיר לו להסתייע בשני בעלי הון: ספנסר פרטרידג' ובן דודו של נתניהו נתן מיליקובסקי. שני המקורבים כיכבו בפרשיות נתניהו. פרטרידג' הוזכר בתחקיר ביבי טורס של רביב דרוקר כמי שהעמיד את מטוסו הפרטי לרשות נתניהו בשנים שהיה שר האוצר ויו"ר האופוזיציה. על מיליקובסקי נטען שמימן לנתניהו רכישת סיגרים ומתנות אחרות. הוועדה הסבירה ש"לא ראוי שהמימון ייעשה בידי בעלי הון". הדיון בוועדת ההיתרים גרם לנתניהו נזק כבד כיוון שחשף לראשונה את קיום הקשר העסקי בינו לבין מיליקובסקי ואת המעורבות האפשרית שלו בפרשת הצוללות.

נתניהו עתר לבג"ץ בטענה ש"מול משאבים עצומים שהשקיעה המדינה עומד אדם בודד". בג"ץ קבע ב־18 במרץ כי יתקיים שימוע בעל פה לנתניהו. בפסק הדין נכתב "בא כוח העותר הודיע מצדו כי העותר ימציא למשיבה 1 (הוועדה) לבקשתה כל פרטים שיתבקשו על ידה לצורך הדיון המשלים כאמור".

ב־7 במאי פנתה הוועדה לנתניהו וביקשה "תמונת מצב בנוגע לרכושו של ראש הממשלה בארץ ובחו"ל, מכל סוג ומין שהוא ללא יוצא מן הכלל (מזומנים, אג"ח, נדל"ן וכיוצ"ב)". כן ביקשה "תמונת מצב מלאה ומפורטת לגבי תורמים הפוטנציאליים, טיב הקשרים עמם, היקף החובות לגבי שכר הטרחה, פירוט הכספים ששולמו עד כה ומה טעם נדרשת עזרה של אנשים מבחוץ".

היא הסבירה ש"מבחינת הוועדה מתן פרטים נוספים הוא תנאי בלעדיו אין לשימוע נוסף בעל פה, וזה הבסיס להסכמה בבית המשפט העליון". כנימוק הזכירה את העובדה שנתניהו הצהיר על קשר משפחתי בלבד עם מיליקוסקי, אך נחשף שיש גם קשר עסקי. היא טוענת שהמידע חיוני לה כדי להכין עצמה לשימוע ומבהירה שעד שימסרו הפרטים לא יתקיים השימוע או כל דיון אחר.

תל צור בתגובה שלח מכתב בו ביקש דיון מקדמי בו יסביר מדוע אין למסור את המידע. כן מסר שהוסרה הבקשה לקבל תרומה ממיליקובסקי. מי שהתייצב לצדו הוא מבקר המדינה יוסף שפירא, שהודיע לחברי הוועדה כי הוא תומך בעמדת באי כוחו של ראש הממשלה שיש לקבוע ישיבה מקדמית עמם כדי שלא יפנו שוב לבג"ץ.

יוסף שפירא, בנימין נתניהו, צילומים: אלכס קולומויסקי, עומר מסינגר יוסף שפירא, בנימין נתניהו | צילומים: אלכס קולומויסקי, עומר מסינגר יוסף שפירא, בנימין נתניהו, צילומים: אלכס קולומויסקי, עומר מסינגר
עוד נאמר "הוועדה ערה לדחיפות הנחוצה בקיום הדיון המשלים אך היא מבקשת בשלישית לחזור ולהבהיר כי כל עוד המבקש עומד בסירובו, ועקב זאת לא ימסרו לה מלוא הפרטים שהתבקשו ממנו, לא תיקבע שום ישיבה נוספת בפרשה זו". חברי הוועדה ביקשו לקבל מידע על רכושו של ראש הממשלה בארץ ובחו"ל, "מכל סוג ומין שהוא, ללא יוצא מן הכלל (מזומנים, אג"ח, נדל"ן וכיוצ"ב)" וכן מידע מפורט על טיב הקשר עם התורמים, פרטרידג' ונתן מיליקובסקי, היקף חובות שכר הטרחה, פירוט הכספים ששולמו עד כה ומדוע נדרשת עזרה של אנשים חיצוניים.

בהודעת הוועדה היום נאמר כי "נוכח פרסומים שונים בימים האחרונים, שבה הוועדה למתן היתרים מבהירה שוב כי היא עושה כל שניתן כדי להחיש את השלמת הטיעון בעל פה בפניה בבקשת ראש הממשלה, מר בנימין נתניהו. לצורך זה ממתינה הוועדה למסירת מידע מטעם ראש הממשלה. הוועדה ביקשה מבא כוח ראש הממשלה כי ימסור מידע בהתאם להתחייבות שנתן בבג"ץ, אולם סורבה פעמיים. הוועדה שבה ומודיעה כי היא עומדת על מסירת פרטים בהתאם לבקשותיה".

הוועדה למתן היתרים ציינה כי כבר קיבלה שתי החלטות בבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו למתן ההיתר החריג למימון הוצאות ההגנה המשפטית שלו. "בשתיהן סורבה הבקשה באופן ענייני, בהתבסס על החלטות קודמות של הוועדה לאורך השנים על סמך החומר הכתוב ועל פי שימוע בכתב. בדיון בעתירת ראש הממשלה בבג"ץ נגד החלטת הוועדה, התחייב בא כוח ראש הממשלה למסור מידע לוועדה. מסירת הפרטים בהתאם להתחייבות בא כוח ראש הממשלה במהלך הדיון בבג"ץ בעתירת ראש הממשלה בבג"ץ, היוותה תנאי להסכמת הוועדה להשלמת טיעון בפניה בעל פה".

בהודעת מבקר המדינה נאמר כי השופט בדימוס יוסף שפירא "הודיע לחברי הוועדה כי הוא תומך בעמדת באי כוחו של ראש הממשלה שיש לקבוע ישיבה מקדמית עמם, כדי שלא יפנו שוב לבג"ץ".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות