אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנוף קרס באתר של רמי שבירו ביבנה – 4 פועלים נהרגו; בין הנחקרים: יזם בכיר צילום: אבי מועלם

מנוף קרס באתר של רמי שבירו ביבנה – 4 פועלים נהרגו; בין הנחקרים: יזם בכיר

בתאונה באתר הבנייה קרסו חלקי מנוף והובילו למותם של 4 פועלים שעבדו באתר; בחודש שעבר נהרג בדיוק באותו אתר נהג משאית שהתחשמל; 8 בעלי תפקידים באתר עוכבו לחקירה, בהם מנהלים באתר הבנייה ויזם בכיר. במשטרה מתייחסים לאירוע כאל "פיגוע בטיחותי

19.05.2019, 15:41 | דותן לוי ואלי סניור, ynet

הקטל בענף הבנייה נמשך, הפעם באתר של חברת רמי שבירו: הבוקר בשעה 10 התקבל דיווח במד"א על קריסה של חלקי מנוף באתר בנייה בשדרות ז'בוטינסקי ביבנה, חובשים ופראמדיקים של מד"א שהגיעו למקום דיווחו על 3 פועלים מחוסרי הכרה ללא סימני חיים וקבעו את מותם.

בנוסף במקום נשאר פועל כשהוא לכוד על המנוף. מאוחר יותר הורד אותו פועל מהמנוף כשמצבו אנוש, ולאחר מכן נקבע גם מותו שלו.

בעקבות תאונת העבודה, עוכבו לחקירה במשטרה שמונה בעלי תפקידים שונים באתר העבודה, בהם מנהלים באתר הבנייה ויזם בכיר, וכמה מהם ייחקרו באזהרה. במשטרה מתייחסים לתאונת העבודה כאל "פיגוע בטיחותי". "לא יכול להיות שארבעה אנשים ילכו לעבודה, ולא יחזרו", אמר גורם המעורה בחקירה.

קראו עוד בכלכליסט

חקירת האסון הועברה למפלג "פלס" לחקירת תאונות עבודה בלהב 434, המשותף למשטרה ולמשרד העבודה והרווחה. מהחקירה הראשונית עלה כי המנוף באתר אמור היה להיות מפורק היום. העובדים התחילו לפרקו, ואז ככל הנראה נשמטה המשקולת מחלקו האחורי, נפלה ופגעה בשלושת הפועלים שהיו למטה. הם נהרגו במקום.

מבדיקה ראשונית עולה כי ככל הנראה מדובר בעגורן שהופעל על ידי חברת רמא עגורנים שהיה בתהליך של פירוק ואז התרחשה התקלה ושלושה עובדים שהיו עליו נפלו למטה ואחד נשאר תלוי באוויר. צוותי מד"א שטיפלו בו נאלצו לקבוע את מותו.

אתר הבנייה בו קרס המנוף ביבנה, צילום: מד"א אתר הבנייה בו קרס המנוף ביבנה | צילום: מד"א אתר הבנייה בו קרס המנוף ביבנה, צילום: מד"א

התאונה התרחשה באתר שבו החברה המבצעת היא נאות שמיר בשכונת יבנה הירוקה - הנמצא בבעלות חברת רמי שבירו - וככל הנראה מה שהוביל לאסון הוא פירוק של העגורן שהיה ממוקם באתר. רק בחודש הקודם נהרג במקום אדם נוסף – נהג משאית שהתחשמל מכבל של מנוף.

מדובר באחת התאונות הקשות שהתרחשו מאז תחילת השנה וזאת לאחר שביום חמישי האחרון נהרגו 2 פועלים ופועל נוסף נפצע בתאונות שונות ברחבי הארץ. על פי הנתונים, מאז תחילת השנה נהרגו 19 פועלים ו-68 פועלים נפצעו.

הטיפול בתאונות הבנייה, למרות ההצהרות הרבות ואף מספר מהלכים שננקטו על ידי הממשלה האחרונה מתגלה כנושא שהמדינה מתקשה לפתור אותו באמצעים שנקטה עד כה, מספר ההרוגים והפצועים רק הולך וגדל ולכן ברור שהממשלה הנוכחית ובראשה שר העבודה הנכנס ידרשו לספק תשובות ופתרונות לנושא הבוער.

תגובת "קו לעובד": הרשלנות הורגת: חברת "נאות שמיר" לא הסיקה את המסקנות, הרשויות לא עשו את עבודתן, ושלושה עובדי בניין שילמו היום בחייהם על כך. רק לפני חודש ימים, ב-15.4, אבד איציק כהן, 30, עובד בניין, את חייו כשהתחשמל מכבל של מנוף באתר בנייה ברחוב ז'בוטינסקי, ביבנה, של החברה המבצעת "נאות שמיר בע"מ". היום איבדו שלושה עובדים את חייהם באתר בנייה ברחוב ז'בוטינסקי, בביצוע אותה חברה, "נאות שמיר בע"מ" עקב קריסת מנוף. בתאונה בה נהרג כהן, נסגר האתר לשלושה ימים, ואחר כך הדברים חזרו לסדרם. האכיפה הרשלנית והפושעת של הרשויות עולה בחיי אדם, הכתובת הייתה על הקיר, ואיש לא עשה דבר. יש למצות את הדין עם כל האחראים המיניסטריאליים על הטרגדיה האיומה שהתרחשה היום, ומתרחשת יום יום בחיי משפחות רבות שיקיריהן רק יצאו לפרנס את משפחותיהן.

זירת האסון, צילום: אבי מועלם זירת האסון | צילום: אבי מועלם זירת האסון, צילום: אבי מועלם

ישראל אסל, עו"ד היועץ המשפטי של הפורום למניעת תאונות עבודה, "אסון כבד אירע היום באתר בנייה בשד' ז'בוטינסקי ביבנה בזמן שעגורן צריח קרס, שלושה פועלים נהרגו ואחד נותר תלוי בין שמיים לארץ. תאונות עגורנים רבות מתרחשות בזמן התקנה ופירוק של עגורני צריח, ועל פי המצב המשפטי הקיים היום, אין שום הסדרה חוקית מטעם המדינה של נושא פירוק והתקנה של עגורני צריח. לפי המצב החקיקתי הקיים היום, כל עובד יכול לקחת פטיש ואיזמל ולהרכיב עגורן. החקיקה בתחום עגורני הצריח היא משנות השישים ואינה מעודכנת, במשך שנים רבות המדינה התרשלה ולא עדכנה את המצב החקיקתי ואין להתפלא שקורות כל כך הרבה תאונות עגורנים באתרי הבנייה. גם להסתדרות חלק באשמה למצב, שכן זו מיהרה לחתום על הסכמים לשיפור הבטיחות מול המדינה אך הסכמים אלו טרם קוימו במלואם".

ראובן בן שמעון מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה מפנה אצבע מאשימה לכיוון שר העבודה והרווחה חיים כץ שאחראי על אכיפת חוקי העבודה "השר חיים כץ נכשל כשלון חרוץ בהגנה על העובדים הכי חלשים בחברה הישראלית ולמעשה המצב כיום הקבלנים בונים דירות יוקרה על גופות של פועלים והרגולטור נותן יד להפקרות התמשכת בענף הבנייה" בן שמעון מוסיף "על הקבלנים לקחת אחריות על הנעשה באתרי הבנייה ויש לנקוט בפעולות אגרסיביות כנגד קבלנים בכלל זה הגשת כתבי אישום כנגד מנהלי חברות ונושאי משרה בכירים בחברות הקבלניות וכן לשלול את השתתפותם בפרויקטים ממשלתים".

מחברת רמא עגורנים נמסר בתגובה: "אנחנו המומים ומלאי צער נוכח התאונה הקשה ובשעה זו לבנו עם משפחות ההרוגים והפצועים. פרטי המקרה נמצאים כרגע בבדיקה ואין באפשרותינו להגיב על המקרה עד לבירור הפרטים".

תגיות