אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרופ' אריאל פורת מונה לנשיא אוניברסיטת ת"א צילום: יהונתן צור דובדבני

פרופ' אריאל פורת מונה לנשיא אוניברסיטת ת"א

חבר הנאמנים של האוניברסיטה אישר היום את המינוי למרות המחלוקת בגינו, וגם בגין מעורבות אנשי עסקים וכלכלנים מהוועד המנהל בבחירה; פרופ' אריאל פורת: "אעשה הכל על מנת להוביל את האוניברסיטה לשיאים חדשים"

19.05.2019, 13:05 | שחר אילן

חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב אישר היום (א') את מינויו של פרופ' אריאל פורת לנשיא האוניברסיטה.

קראו עוד בכלכליסט

החלטתו של חבר הנאמנים התקבלה לאחר שהוועד המנהל קיבל את המלצת ועדת החיפוש ואישר את המינוי פה אחד, ולאחר שסנאט האוניברסיטה הצביע בעד בחירתו של פרופ' פורת ברוב גורף.

כל זאת למרות הזעם הרב שעורר המינוי בחוגים למדעים שתמכו במינוי הרקטור ירון עוז, שבה מהחוג לפיסיקה ונחשב למועמד מוביל. זאת, ביחוד לאור העובדה שאחד מתפקידיו של הנשיא הבא יהיה להגדיל את נפח החוגים והמחקר במדעים וטכנולוגיה. פורת מחליף בתפקיד את פרופ' יוסי קלפטר, שסיים שתי קדנציות כנשיא אוניברסיטת תל אביב.

פרופ' אריאל פורת סיים עשה את הדוקטורט במשפטים באוניברסיטת תל אביב ואת הפוסט דוקטורט בייל. נושאי המחקר שלו הם: דיני חוזים, דיני נזיקין וניתוח כלכלי של המשפט. הוא חבר באקדמיה הלאומית למדעים. הוא ייסד את כתב העת Theoretical Inquiries in Law, המדורג ככתב העת המשפטי הראשון בעולם מחוץ לארה"ב. בשנים 2006-2002 כיהן כדיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, שם ייסד והוביל את תכנית הקבלה לתלמידים מצטיינים מהפריפריה.

פרופ' אריאל פורת מונה לנשיא אוניברסיטת תל אביב
פרופ' אריאל פורת מונה לנשיא אוניברסיטת תל אביב צילום: יהונתן צור דובדבני

למרות הרקורד המקצועי, בחירתו של פורת עוררה מחלוקת קשה, בשל העדפתו על מועמדים בולטים אחרים. על פי החלטות המועצה להשכלה גבוהה מי שבוחר את הנשיאים אינו הסנאט, המורכב מכל הפרופסורים מן המניין. זאת, כדי להימנע מליצור מחויבויות ויריבויות בין הנשיא לפרופסורים.

במקרה של אוניברסיטת תל אביב, ההליך הוא הקמת ועדת איתור שההמלצה שלה מובאת לסנאט וזה ממליץ לוועד המנהל. הבחירה בוועדת איתור שרובה אנשי הועד המנהל בעצם יוצרת מצב שההחלטה על זהות הנשיא נמסרת במידה רבה לידי אנשי כלכלה ועסקים. יו"ר הועד המנהל וועדת האיתור אלי גלמן, היה מנכ"ל אמדוקס בין השנים 2010 ו-2018.

על התפקיד התחרו תשעה מועמדים. באוניברסיטה ההנחה היתה שקידומו של עוז, פרופ' לפיסיקה, מתפקיד רקטור לנשיא מתבקש. הנחה נוספת היתה שאם תהיה הפתעה ועוז לא יבחר זה יהיה לטובת פרופ' מנואל טרכטנברג. זאת, בגלל הרקורד המרשים שלו כמייסד המועצה הלאומית לכלכלה, יו"ר הועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה, יו"ר הועדה לשינוי חברתי כלכלי שהוקמה בעקבות מחאת האוהלים וחבר כנסת. אבל בוועדת האיתור הוחלט בהצבעה חשאית להמליץ על פורת.

אחד המתמודדים האחרים האשים, לאחר המלצת ועדת החיפוש, את יו"ר הועד המנהל של האוניברסיטה ויו"ר ועדת האיתור אלי גלמן כי הוא קידם באמצעות הליכים לא תקינים את ההחלטה המפתיעה. "אלו שיקולים אישיים של היו"ר", אמר המועמד על המינוי. "זה ענין של נוחיות, שהוא יהיה ת"פ שלו, זה כל הסיפור. המועמדים האחרים לא כאלה".

תגובת פרופ' אריאל פורת: "זכות גדולה נפלה בחלקי לעמוד בראש מוסד מפואר כל כך כמו אוניברסיטת תל אביב. עם זאת, לצדה של זכות זו מוטלת עלי גם אחריות כבדה - כלפי סגל האוניברסיטה ותלמידיה וכלפי החברה בישראל. אני גאה ליטול על עצמי אחריות זו. אעשה הכל על מנת להוביל את האוניברסיטה לשיאים חדשים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות