אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כחלון מוותר על הדיור: רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון יוצאים מהאוצר צילום: עמית שעל, יובל חן

כחלון מוותר על הדיור: רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון יוצאים מהאוצר

על פי ההסכמות המתגבשות במו"מ הקואליציוני, תוותר כולנו על "ארגז הכלים" בתחום הדיור, ותקבל תיק נוסף מלבד האוצר, שיהיה ככל הנראה תיק הכלכלה; מינהל התכנון יעבור ככל הנראה למשרד הפנים בראשות דרעי ורמ"י תעבור למשרד השיכון והבינוי

23.05.2019, 09:31 | נמרוד בוסו

"ארגז הכלים" בתחום הדיור של שר האוצר משה כחלון בדרך לפירוק, ורשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ומינהל התכנון צפויות לצאת מאחריות משרד האוצר. כך התברר אתמול (ד') במהלך שורה של ישיבות שערך כחלון עם שורה של פקידים בכירים בתחום – שהיו למעשה ישיבות סיכום ופרידה.

קראו עוד בכלכליסט

פרשנות הסקטוריאליות והברדק חוזרים למדיניות הדיור ההתפתחויות הפוליטיות מבשרות על סוף עידן "ארגז הכלים" בדיור, וחזרה לביזור הסמכויות בין מספר משרדים. חזרת מינהל התכנון למשרד הפנים, תגדיל את כוחן של העיריות, וכנראה גם את כוחו של הציבור החרדי נמרוד בוסו, 13 תגובותלכתבה המלאה

מינהל התכנון יעבור ככל הנראה למשרד הפנים בראשות השר אריה דרעי (ש"ס) ורמ"י תעבור כנראה למשרד השיכון והבינוי, שזהות השר במשרד עדיין לא ידועה.

במהלך ישיבת סיכום קדנציה חגיגית שערך כחלון עם מועצת מקרקעי ישראל, הדירקטוריון המנהל של רמ"י שמורכב מנציגי ממשלה וקק"ל, הבהיר כחלון כי לא ימשיך לכהן כיו"ר המועצה, וכי רמ"י תצא ממשרד האוצר. מוקדם יותר אתמול, במהלך ישיבת קבינט הדיור, השמיע כחלון אמירות דומות בנוגע למינהל התכנון, ואמר כי לא ימשיך לעמוד בראש הקבינט.

מימין: שר הכלכלה אלי כהן ושר האוצר משה כחלון, צילום: חיים הורנשטיין מימין: שר הכלכלה אלי כהן ושר האוצר משה כחלון | צילום: חיים הורנשטיין מימין: שר הכלכלה אלי כהן ושר האוצר משה כחלון, צילום: חיים הורנשטיין

יציאת גופי הדיור ממשרד האוצר היתה צפויה במידה רבה, לאור תוצאות הבחירות האחרונות, שבהן ירדה מפלגת "כולנו" מ-10 מנדטים ל-4 בלבד. מאחר שבמהלך המו"מ הקואליציוני נקבע מפתח של שר אחד ל-2.5 מנדטים, למעשה כלל לא היה ברור כי למפלגה יהיה יותר מתיק אחד בממשלה הנכנסת, ובפרט שהמשרד שבו אמור כחלון להמשיך לכהן הוא משרד האוצר העוצמתי.

לדברי גורמים בזירה הפוליטית, הוויתור של כחלון על גופי הדיור נעשה גם על מנת להבטיח למפלגתו תיק משמעותי אחד נוסף, שצפוי להיות תיק הכלכלה, שבו ימשיך להחזיק השר אלי כהן.

דובר שר האוצר סרב להגיב לדברים.

כוח העיריות והרשויות המקומיות צפוי לעלות

כפי שהוערך מלכתחילה, צפוי כאמור מינהל התכנון לחזור למשרד הפנים, כפי שהיה עד 2015 אז נכנס משה כחלון למשרד האוצר. המינהל, בראשות דלית זילבר, הוא הגורם האחראי על גיבוש מדיניות תכנון ארצית בנושאים שונים. במהלך העשור האחרון, בהשפעת מחירי הדירות הגואים, שם מינהל התכנון דגש רב על הגדלת תפוקות ועדות התכנון השונות בכל הקשור לאישור יחידות דיור. לצורך זה אף

הוקמה בימיו של שר האוצר יאיר לפיד ועדה ארצית חדשה לאישור מהיר של שכונות מגורים רחבות היקף – הוועדה הארצית לקידום מתחמי דיור מועדפים (הוותמ"ל).

הדרישה להשבת מינהל התכנון למשרד הפנים הוצבה על ידי דרעי כמעט באופן מיידי עם פתיחת המשא ומתן הקואליציוני עם הליכוד, וזו כאמור צפויה להתמלא. לחזרת מינהל התכנון למשרד הפנים צפויה להיות שורה של השלכות, שהבולטת שבהן היא עליית כוחן של העיריות והרשויות המקומיות בכל הקשור לתכנון ובניה, וכן צמצום משמעותי בכוחה של הוועדה המיוחדת לתכנון מהיר של מתחמי מגורים (הוותמ"ל) ואולי אף סגירתה המוחלטת.

לגבי רמ"י, היו הדברים פחות ברורים, ולפחות עד אתמול נראה היה כי כחלון ינסה להשאירה תחת אחריותו. אולם כעת נראה כי הפור נפל, וגם רמ"י בדרך החוצה, ככל הנראה אל משרד הבינוי והשיכון. יש לציין כי חוק רשות מקרקעי ישראל שנחקק ב-2009 קובע כי שר השיכון יהיה האחראי על רמ"י. ואולם לצורך ההסכם הקואליציוני של 2015 בוצעה העברת סמכות מיוחדת לשר האוצר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות