אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היכן שיקול הדעת? לחולון יש יד קלה על הקלת שבס צילום: עמית שעל

היכן שיקול הדעת? לחולון יש יד קלה על הקלת שבס

העירייה אישרה תוספת של 30% במספר הדירות בפרויקט אגרובנק, למרות היותו אחד המתחמים הצפופים במדינה

26.05.2019, 08:16 | דותן לוי

חודשיים לאחר חשיפת "כלכליסט" אודות פרויקט התמ"א הצפוף בישראל, מתגלים כעת פרטים חדשים, שלפיהם מי שאחראי לצפיפות הבלתי שגרתית הזו, היא לא אחרת מעיריית חולון. זאת משום שהוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר אישרה תוספת זכויות מתוקף הקלות שבס לפרויקט. יש לציין כי הקלות שבס, אשר כיום ניתן להגדיל באמצעותן את מספר הדירות בעד 30%, הן הקלות שניתנות לשיקול דעתה של הרשות המקומית.

קראו עוד בכלכליסט

כזכור, מדובר בפרויקט תמ"א 38 הריסה ובנייה מחדש, שבוצע על ידי חברת לוינסקי עופר במסגרתו נהרסו שישה בנייני שיכון בני 136 דירות ונבנו 430 דירות בשמונה בניינים בני שבע קומות. פרויקט אגרובנק ממוקם בין הרחובות חנקין ובן יהודה, בלב שכונת אגרובנק הנחשבת לאחת השכונות הטובות בעיר בשל מיקומה המרכזי.

שכונת אגרובנק, צילום: תומי הרפז שכונת אגרובנק | צילום: תומי הרפז שכונת אגרובנק, צילום: תומי הרפז

כעת מסתבר, כי התוכנית המקורית לקרקע (התב"ע) אפשרה 22 דירות לדונם ואילו הועדה המקומית אישרה תוספת של 30% במסגרת הקלות שבס אשר הוסיפה כ-7 דירות לדונם ובסך הכל 29 דירות. כמו כן לפני כחודשיים, כשכבר היה ברור כי מדובר בפרויקט בעייתי עם צפיפות בלתי נסבלת המליצה העיריה לאשר ליזם תוספת של 2 דירות נוספות בקומות 2 ו-3 באחד המבנים.

תוכנית אגרובנק הוגשה לוועדות התכנון והבנייה ב-2013, וזכתה להיתר בתוך 9 חודשים בלבד מרגע אישורה. ביוני 2016 החלה הריסת הפרויקט ואכלוסו החל לפני כחודשיים. אלא שלמרות הצפיפות הגבוהה בפרויקט וחרף תלונות בעלי הדירות, החליטה הוועדה המקומית לתכנון ובניה בחולון לאשר ליזם יוסי לוינסקי בקשה להקלה נוספת אשר הוגשה בספטמבר 2017. הקלה זו מאפשרת כאמור תוספת של 2 יח"ד נוספת כך שבסך הכל הפרויקט יכלול 432 יח"ד.

עם אכלוסו החלו להגיע גם תגובות מהדיירים המתגוררים בו אשר דיווחו על צפיפות בלתי נסבלת המתאפיינת בקרבה של מטרים ספורים בין דירה לדירה, כיוון אוויר אחד בחלק גדול מהדירות, אקוסטיקה בעייתית ומספר גבוה של דירות בכל קומה.

מעירית חולון נמסר בתגובה: "היחס בין מספר הדירות הקיימות לדירות המתקבלות הינו סביר לפרויקטים מסוג זה בארץ. כבר בשלב הפנייה הגיש הקבלן הבונה בקשה לחלוקה של מספר דירות גדולות. הצוות המקצועי, ובהמשך הוועדה המקומית, החליטו לאשר את הבקשה בשל נסיבות העניין ומשום שאין מדובר בתוספת משמעותית. בעבר אישרה הוועדה מספר דירות שכללו הקלות מכוח תקנות שבס. כיום, לאחר כניסתו לתוקף של תיקון 3א' לתמ"א 38 ( שאינו כולל התייחסות למספר הדירות( וההנחיות המרחביות (שאישרה הוועדה בחולון הכוללות התייחסות לגודל דירות), מספר הדירות בכל בקשה להיתר נקבע בהתאם להנחיות אלו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות