אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלי מחיר למשתכן, קיפאון בחודש מרץ במכירת דירות חדשות צילום: זהר שחר

בלי מחיר למשתכן, קיפאון בחודש מרץ במכירת דירות חדשות

חודש מרץ הסתיים עם רכישה של 9,700 דירות, עלייה של 7%, עם זאת, הזוגות שעבורם מדובר בדירה ראשונה, חזרו למחיר למשתכן ורכשו 1,500 דירות - הרמה הגבוהה ביותר של מספר רכישות מתחילת התוכנית

26.05.2019, 17:03 | דותן לוי

חודש מרץ הסתיים עם רכישה של 9,700 דירות, עלייה של 7% בהשוואה למרץ 2018 ועלייה בשיעור דומה בהשוואה לחודש הקודם (פברואר 2019) כך עולה מנתוני הכלכלן הראשי באוצר אשר פורסמו היום (א'). עם זאת, בניכוי העסקאות של מחיר למשתכן, אשר הגיעו לשיא בחודש מרץ ועמדו על 1,500 דירות, מדובר בקיפאון של ממש, וזו אחת הרמות הנמוכות שנרשמו בחודש מרץ בעשור האחרון.

קראו עוד בכלכליסט

הרכישות של מי שעבורם זוהי דירה ראשונה הסתכמו ב-5,200 דירות מתוכן 1,500 דירות במחיר למשתכן – הרמה הגבוהה ביותר של רכישות אלה מאז החלה התוכנית. בשוק החופשי חלה עלייה ברכישות הזוגות הצעירים בשיעור של 5% בהשוואה למרץ אשתקד.

משפרי הדיור רכשו בחודש זה 3,300 דירות, ירידה של 4% בהשוואה למרץ 2018, ומספר החודשים שבהם דירה עומדת על המדף מרגע רכישת הדירה החדשה עמד על 16 חודשים עלייה של חצי שנה בהשוואה למרץ אשתקד.

מבחינת מספר הדירות החדשות שנמכרו בחודש זה, עולה כי נמכרו 3,500 דירות מהן כאמור 1,500 במחיר למשתכן, כלומר, בשוק החופשי נרכשו 2,000 דירות בלבד. בהשוואה למרץ 2018 מדובר בגידול של 29% במספר הדירות החדשות שנמכרו, אך מקורו בגידול בשיעור של כ-80% במכירת דירות מחיר למשתכן. בניכוי עסקאות מחיר למשתכן מדובר על של 5% במכירת דירות בשוק החופשי בהשוואה לחודש מרץ 2018, ובירידה של 10% בהשוואה לפברואר השנה.

אילוסטרציה, צילום: ישראל יוסף אילוסטרציה | צילום: ישראל יוסף אילוסטרציה, צילום: ישראל יוסף

גידול במכירת דירות חדשות בחדרה

הפילוח הגיאוגרפי מצא, כי הגידול במכירת הדירות החדשות התרכז באזור חדרה ובאזור ת"א בעוד ביתר האזורים נרשמה ירידה או יציבות במכירות. הסיבה לכך היא המשכו של מבצע המכירות בשכונת אור ים באור עקיבא אשר הובילה לגידול של 156% באזור זה.

כמו כן, מקורה של העלייה במכירת דירות חדשות באזור ת"א הוא בעיקר בפרויקטים של התחדשות עירונית – תמ"א 38/פינוי בינוי. מדובר על גידול של 32% כאשר הגידול במכירות פרויקטים להתחדשות עירונית הוא בשיעור של 75% בעוד במכירת דירות "רגילות" הגידול עמד על 17% בלבד. פער המחירים בין פרויקטים להתחדשות עירונית לבין הפרויקטים הרגילים עומד על כ-18% (לטובת הפרויקטים "הרגילים").

גם באזור המרכז נרשמה עלייה כאשר הדירות בהתחדשות עירונית היוו 56% מסך העסקאות. עוד עולה מהסקירה, כי תזרים המזומנים של הקבלנים ממכירת דירות חדשות כולל מחיר למשתכן עמד בחודש זה על 5.6 מיליארד שקל, עלייה של 18% בהשוואה למרץ אשתקד.

משקל המשקיעים אשר היקפם הצטמצם בהדרגה בשנים האחרונות ירד גם בחודש זה בשיעור של 8% בהשוואה למרץ אשתקד, זאת לאחר עלייה חריגה בחודש פברואר השנה אשר נבעה מהיקף רכישות באזור חדרה, אשר המשיכה להוביל את היקף ההשקעות גם במרץ אם כי בשיעור נמוך יותר ב-30%. מנגד, ירידות בהיקפי ההשקעות נרשמו באזור רחובות והמרכז ובשיעור של 23%. בחודש מרץ נגרעו 700 דירות ממלאי הדירות המוחזקות בידי משקיעים, ומאז אפריל 2016 אז החלה להירשם ירידה במלאי, נגרעו 17 אלף דירות אשר הוחזקו בידי משקיעים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
מדהים שרוב הזוגות הצעירים מוותרים על מחיר למשתכן
המשפט הכי חשוב הוא זה - "הרכישות של מי שעבורם זוהי דירה ראשונה הסתכמו ב-5,200 דירות מתוכן 1,500 דירות במחיר למשתכן" כלומר הרוב הגדול של הזוגות הצעירים מוותרים על מחיר למשתכן ופשוט קונים בשוק החופשי למרות שהמדינה מוכנה לסבסד להם את הדירה במאות אלפי שקלים.... מדהים. זו הוכחה שהתוכנית לא עובדת והיא בזבוז של כספי ציבור.
העיקר ששופכים על התוכנית עשרות מילארדים  |  27.05.19
7.
למספר 5 - זה אומר שהקבלנים לא בלחץ
אם מספר הדירות במחיר רגיל ירד אבל גם הבנייה שלהם ירדה אז זה אומר שהקבלנים לא תקועים עם דירות. אגב מקריאה של הדוחות של הקבלנים ניתן לראות שהם מרוויחים יפה מאוד ממחיר למשתכן הם מקבלים סבסוד גדול מהמדינה על הקרקע, מורידים את האיכות (אין לובי, פחות חלונות וכו') ומנפחים את המחיר לדירה בכל מיני טריקים.
משחקים בנתונים  |  27.05.19
6.
תמא 38 גורמת הורדת מחירי הדירות בארץ וזה חשוב מאוד....
תמא 38 גורמת הורדת מחירי הדירות בארץ וזה חשוב מאוד....קניתי דירה 4 חדרים מהישנות בפרויקט תמ"א 38/1 , עם מרפסת שמש ומעלית ושילמתי כעשרים אחוז פחות ממחיר דירה מקבילה בפרויקטים חדשים , דרך אגב הדייר שמכר לנו את הדירה , עבר לקומה מעלינו , לדירות החדשות בתמא שהיזם מכר
נתן , פתח תקווה  |  27.05.19
לכל התגובות