אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המסתורין של אלשטיין מרחיק אותו מ־MAX ומהשליטה בכלל צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

המסתורין של אלשטיין מרחיק אותו מ־MAX ומהשליטה בכלל

כלל מעוניינת להגדיל את אחזקתה בחברת כרטיסי האשראי, אך לשם כך בנק ישראל דורש מבעל השליטה אדוארדו אלשטיין להסיר חיסיון כדי שרגולטורים וגופי שיטור בחו"ל יוכלו להעביר מידע אודותיו. סירובו מעמיד בסימן שאלה גם את קבלת היתר השליטה בכלל

30.05.2019, 07:53 | רחלי בינדמן

מכשול בגלגלי עסקת הכנסת השותפים בחברת כרטיסי האשראי MAX (שמה החדש של לאומי קארד) - חברת הביטוח כלל, שמעוניינת להגדיל את השקעה במקס מ־5% ל־7.5%, (לצד מנורה, שאמורה לבצע רכישה מקבילה דומה, וקבוצת אלייד של פרופ' יצחק סוארי, שרכשה 5% נוספים) — מתקשה לקבל היתר לאחזקה מבנק ישראל.

כלל ומנורה מבקשות להגדיל את הנתח שלהן

כזכור, בפברואר האחרון סיכמה קרן ההשקעות ורבורג פינקוס עם קבוצה של משקיעים לחלוק איתה בשותפות בהחזקה במקס, עליה שילמה לבנק לאומי 2.5 מיליארד שקל. אז מכרה הקרן לכלל, מנורה ואלייד 5% כ"א מהחברה תמורת 125 מיליון שקל כ"א ונותרה עם החזקה של 85%. זאת, במקביל לקונסורציום שיממן לורבורג פינקוס את ההשקעה בהיקף של כמיליארד שקל, הכולל את הראל, הפניקס ומנורה. אלא שהן מנורה והן כלל שואפות להגיע כל אחת להחזקה של כ־7.5% ממקס. כדי לעלות מהחזקה של עד 5% (שלא דורשת כל אישור) ל־7.5% בבנקים ובחברות האשראי, יש לקבל היתר אחזקה מבנק ישראל.

כדי לקבל את ההיתר, דורש בנק ישראל מכלל הסכמה להסרת חיסיון מצד בעלי השליטה בחברה. מדובר בהסרת כל חיסיון או סודיות לגבי כל מידע המצוי בידי גופים משטרתיים או ממלכתיים אחרים, בארץ או בחו"ל, כולל האינטרפול, בידי רשות פיקוח או הסדרה בארץ או בחו"ל, שלטונות המס, וכן בידי תאגידים בנקאיים או בבנקים בחו"ל, כשבעל השליטה מסכים כי אלה ימסרו את החומר שבידם לידי הפיקוח על הבנקים. מטרת הסרת החיסיון היא שהרשות תוכל לקבל לידיה את כל הנתונים שדרושים לה על מנת להחליט אם לתת או לא לתת היתר אחזקה.

אדוארדו אלשטיין , צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין , צילום: אוראל כהן

כלל: "הנושא נדון, מקווים לפתרון בקרוב"

כזכור, אי.די.בי מחזיקה (20.33%) במניות השליטה בכלל ביטוח (אם כי מניות השליטה עצמן מוחזקות על ידי הנאמן משה טרי) ובעל השליטה בה הוא אדוארדו אלשטיין, דרך דולפין נדרלנדס. במקביל, אלשטיין פועל מול רשות שוק ההון, בראשות משה ברקת, לקבל היתר שליטה בכלל. אלא שסירובו של אלשטיין להסיר את החיסיון על עסקיו ועסקי השותפים שלו, כפי שהוא נדרש מצד בנק ישראל, עלול להקשות לא רק על הגדלת אחזקותיה של כלל ב-MAX, אלא גם על קבלת היתר השליטה בחברת כלל. הדבר גם מקשה על כלל להגדיל אחזקותיה בבנקים בהתאם לאותה הקלה להגדלת אחזקות ל־7.5%. מכלל ביטוח נמסר בתגובה: "הנושא נדון בימים אלה, בין הרגולטורים, ואנו מקווים שיבוא על פתרונו בימים הקרובים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות