אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת הבחירות: נתניהו פיטר את בנט ושקד מהממשלה צילום מסך: ערוץ קשת 12

לקראת הבחירות: נתניהו פיטר את בנט ושקד מהממשלה

גורמים בקואליציה טוענים כי הפיטורים נעשו על מנת למנוע מהשניים להתחזק בבחירות לכנסת ה-22. נתניהו לא מתכוון לשריין את שקד בליכוד חרף דרישות שהועלו על ידי ח"כ דוד ביטן. שרת המשפטים היוצאת ניהלה מו"מ לתפקיד יו"ר חברת הקנאביס קנביט, אך לא השיבה בחיוב בשל הקדמת הבחירות

02.06.2019, 15:56 | צבי זרחיה

רה"מ בנימין נתניהו פיטר היום (א') בצהריים את שר החינוך נפתלי בנט ואת שרת המשפטים איילת שקד ממפלגת הימין החדש. הפיטורים ייכנסו לתוקף ביום שלישי בצהריים. גורמים בקואליציה אומרים כי הפיטורים נעשו על מנת למנוע מהשניים להתחזק בבחירות לכנסת ה-22.

קראו עוד בכלכליסט

שקד ובנט, צילום: אלכס קולומויסקי שקד ובנט | צילום: אלכס קולומויסקי שקד ובנט, צילום: אלכס קולומויסקי

בנט הציע בשבוע שעבר לשקד להתמודד עימו במפלגת הימין החדש או בראשות גוף מפלגתי שיאחד את כל מפלגות הימין. שקד לא השיבה לו והיא שוקלת את צעדיה כולל חבירה לליכוד או נטילת פסק זמן מהמערכת הפוליטית. נתניהו לא מתכוון לשריין את שקד בליכוד חרף דרישות שהועלו על ידי ח"כ דוד ביטן. שקד ניהלה באחרונה מו"מ עם מספר חברות גדולות ובהן עם חברת קנביט לקנאביס שהציעה לה את משרת יו"ר החברה. שקד לא השיבה בחיוב בשל הקדמת הבחירות.

כתוצאה מהפיטורים שקד ובנט כבר לא יכהנו כשרים ועל כן כאזרחים לכל דבר החשיפה הציבורית שלהם תהיה נמוכה. כמו כן, הם לא יהנו ממנעמי השלטון: משכורת, רכב, יועצים, לשכה ועוד. גורמים בקואליציה אומרים כי בנט ושקד לא יכולים להישאר בתפקידם מאחר שלא נבחרו לכנסת ה-21, אבל חרף הדברים הללו, הם לא פוטרו ב-10 באפריל לאחר שמפלגת הימין החדש לא עברה את אחוז החסימה.

בתוך כך נתניהו שוחח אחר הצהריים עם סגן שר מאיר החינוך מאיר פרוש (יהדות התורה) ועדכן אותו בדבר פיטורי שר החינוך בנט. במקביל שוחח מזכיר הממשלה עם פרוש והודיע לו שלאחר 48 שעות מאז יציאת ההודעה על פיטורי השר, יתקיים משאל טלפוני בין השרים כדי למנות אותו שוב כסגן שר.

מאיר פרוש, צילום: אלכס קולומויסקי מאיר פרוש | צילום: אלכס קולומויסקי מאיר פרוש, צילום: אלכס קולומויסקי

מי ימלא את מקום המפוטרים? 

נתניהו עשוי להטיל על יריב לוין לכהן כממלא מקום שר המשפטים, ועל מועמד אחר כמו יואב גלנט להיות שר החינוך. בנוסף מבקש נתניהו למנות את השר זאב אלקין כשר הקליטה על מנת לחזק את פעילות הליכוד במגזר הרוסי מול יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שכישלון המו"מ איתו סיכל את הקמת הממשלה והביא להקדמת הבחירות.

במערכת הפוליטית מעריכים כי יתכן שנתניהו יבקש למנות את יו"ר איחוד מפלגות הימין, הרב רפי פרץ, כשר החינוך. נתניהו כבר הבטיח לפרץ את תיק החינוך אילו היה מקים כעת את הממשלה. לעומת זאת, נתניהו סירב להעניק ליו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' את תיק המשפטים.

תגובת השרים בנט ושקד: "אנו מודים מעומק הלב לציבור הישראלי על הזכות הנדירה שנפלה בחלקנו לשרת אותו בתפקידינו כשרי החינוך והמשפטים. כל שעשינו היה למען טובת מדינת ישראל ואזרחיה. נעביר בצורה סדורה את המשרדים בראשם עמדנו לידי השרים שיחליפו אותנו על מנת לקיים תיפקוד רציף וטוב של משרדי החינוך והמשפטים ועל מנת ששנת הלימודים הבאה תיפתח כסדרה".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות