אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפחת פועל שנהרג בתאונה תובעת חברות בנייה ב-3.4 מיליון שקל צילום: עמית שעל

משפחת פועל שנהרג בתאונה תובעת חברות בנייה ב-3.4 מיליון שקל

הפועל נהרג לאחר שנפלה על ראשו ערימת פיגומים שהתנתקה ממנוף בעת שעבר באתר באזור המרכז עם אביו ואחיו; הם תובעים את חברות דונה הנדסה ובנייה, דונה שי נכסים ופסגות אור; לדבריהם, הם "חיים בסיוט מתמשך, גופת קרובם חוזרת וניבטת מול עיניהם"

02.06.2019, 17:50 | אמיתי גזית

התאונה ומותו הטראגי של צעיר בן ה-23 היו נמנעים לו חברות הבנייה והפיגומים היו מקיימות את הנחיות תקנות הבטיחות בעבודה, כך טוענים בני משפחתו. זאת בתביעה לפיצויים בסכום מצטבר של 3.4 מיליון שקל שהגישו לבית משפט המחוזי מרכז נגד החברות דונה חברה להנדסה ובנייה, דונה שי נכסים (שתיהן בבעלות שי נטלה ושלום שי) וחברת הפיגומים פסגות אור פתרונות בנייה בבעלות אור אמסלם. את בני משפחה מייצגים עורכי דין ממשרד מרקמן את טומשין.

קראו עוד בכלכליסט

על פי התביעה התאונה התרחשה בבוקר ה-17 בפברואר באזור המרכז כאשר הצעיר הגיע לאתר הבנייה יחד עם אביו ואחיו כדי להקים פיגומים. השלושה עבדו בחברת פסגות אור, שסיפקה שירות לדונה חברה להנדסת בנייה ששימשה קבלן הפרויקט, ודונה שי נכסים יזמית הפרויקט.

שלום שי, הבעלים של חברת דונה, צילום: עמית שעל  שלום שי, הבעלים של חברת דונה | צילום: עמית שעל שלום שי, הבעלים של חברת דונה, צילום: עמית שעל

כדי להעביר את ערימת הפיגומים מהמשאית לנקודה בה אמורים היו להקים את הפיגומים, נקשרה הערימה אל מנוף שהיה באותה עת באתר הבנייה (כלומר הופעל על ידי החברה היזמית והקבלן), באמצעות שרשראות שהיו קשורות לכבל המנוף. כשערימת הפיגומים היתה בגובה רב היא התנתקה משרשרת המנוף ונחתה על ראשו של הצעיר. האב והאח הם שפינו את ערימת הפיגומים מגופו והיו הראשונים לראות את הגופה.

התובעים כותבים כי "בתוך אותו אירוע קשה, חלום הבלהות הנוראי של כל אדם, היו אנשים מסביב שצילמו את המקרה כאילו מדובר בסרט או מחזה שיש לתעדו". עוד הם מוסיפים כי הם "חיים בסיוט מתמשך, גופת קרובם חוזרת וניבטת מול עיניהם. מאז התאונה הם נמצאים בדיכאון, מתקשים לישון, סובלים מהפרעות התנהגות, התפרצויות זעם, כעס עצום על לכתו של המנוח בדרך כה איומה ונוראית".

באשר לאשמתן של חברות הבנייה ויזמית הפרויקט נטען בתביעה כי "מפרסומים עולה כי אלו אינן מקפידות על נהלי הבטיחות באתרי בנייה שמצויים בבעלותן. בהתאם למספר פרסומים, בשל היעדר פיקוח על נהלי בטיחות, נהרגו בשנים האחרונות באתרי בנייה של הנתבעות מספר עובדים". הטענה כלפי המעסיק הישיר שלהם, חברת הפיגומים, היא כי לה יש אחריות שילוחית.

בהמשך מונים התובעים שורה של חובות חוקיות שהחברות הנתבעות לא ביצעו, ולטענתם אילו היו מקפידות לבצען היה נמנע מותו של הצעיר: בין היתר הן לא דאגו לקשור את ערימת המוטות אשר נפלה על המנוח; נמנעו מלהעניק לצוות העובדים אשר מועסק על ידם ציוד מתאים לביצוע עבודתם; לא העבירו הדרכות בטיחות לאופן בו יש לבצע הרמת משקלים כבדים; התירו העמסת המנוף שלא באמצעות עניבן (מוסמך לקשירת מטענים) וכמו כן לא הקפידו על כך שלא יימצא אדם מתחת למנוף בעת שהוא מרים משא כבד.

מחברת דונה נמסר כי התביעה טרם נתקבלה וכאשר תתקבל החברה תגיב בבית המשפט.

מפסגות אור פתרונות בנייה לא התקבלה תגובה לפנייה של כלכליסט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות