אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרויקט מגורים בבור מול בית החייל בת”א צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

פרויקט מגורים בבור מול בית החייל בת”א

עשרות אלפי מ"ר של מגורים ומסחר יוקמו בצומת הרחובות ויצמן ופנקס בתל אביב לצד בית החייל. הפרויקט משותף לרשות החברות הממשלתיות וחברת נכסי חיל

13.06.2019, 07:03 | נמרוד בוסו

עשרות דונמים במרכז תל אביב, באזור צומת הרחובות ויצמן ופנקס, צפויים לשנות את פניהם בשנים הקרובות, זאת בעקבות תוכנית חדשה המקודמת בשטח ואשר על פי המידע שהגיע ל"כלכליסט" כוללת מגורים, רכיב של דיור בהשכרה, וכן שטחי מסחר ושטחים לשימוש הציבור. השטח המדובר כולל את בית החייל, מבנה מאסיבי התפרש על פני שטח רב, וכן את מתחם “הבור”, שטח פתוח המצוי מול בית החייל, שמזה עשורים לא נעשה בו שימוש למעט חניה חינם לתושבי האזור.

הקרקע מצויה באחד המיקומים האטרקטיביים בעיר, בין דרך נמיר ורחוב אבן גבירול, ובקרבת כיכר המדינה. בצמוד למתחם ממוקמים מגדלי אקירוב. הבעלות בקרקע מתחלקת בין חברת נכסי חיל (נח), חברה בבעלות משותפת של האגודה למען החייל ומשרד הביטחון, המחזיקה בקרקעות בית החייל וסביבתו; ועיריית תל אביב אשר הפקיעה את שטח הבור לפני עשורים רבים לצורך מבנה ציבור - שמעולם לא הוקם.

הבור מול בית החייל. עשרות שנים העירייה לא עשתה בו שימוש , צילום: עמית שעל הבור מול בית החייל. עשרות שנים העירייה לא עשתה בו שימוש | צילום: עמית שעל הבור מול בית החייל. עשרות שנים העירייה לא עשתה בו שימוש , צילום: עמית שעל

את המהלך מקדמת רשות החברות יחד עם נכסי חיל ועיריית תל אביב. עוד מעורבות בתהליך חברת הדיור הממשלתית "דירה להשכיר", המתמחה בקידום פרויקטים להשכרה ארוכת טווח. היוזמה באה כחלק מהמדיניות שהנהיג מנהל רשות החברות ינקי קוינט כאשר נכנס לתפקיד לפני כשנה וחצי, במסגרתה נדרשות החברות הממשלתיות לאתר נכסי מקרקעין שבבעלותן, ואשר לא נעשה בהם שימוש מיטבי ולהגדיל את התועלת המופקת מהם, בין אם במכר, כפי שעושה בימים אלה חברת דואר ישראל לגבי כמה מנכסיה, ובין אם בייזום.

הדמיית המבנה שיוקם בבור, הדמיה: יער אדריכלים, תוכן תכנון כלכלה וניהול בע"מ הדמיית המבנה שיוקם בבור | הדמיה: יער אדריכלים, תוכן תכנון כלכלה וניהול בע"מ הדמיית המבנה שיוקם בבור, הדמיה: יער אדריכלים, תוכן תכנון כלכלה וניהול בע"מ

שתי חלופות אפשריות

עבור השטח המגיע בכללותו ל־28 דונם, נבחנו בשנה החולפת שתי חלופות מרכזיות. הראשונה כוללת בינוי צנוע יחסית עבור מתחם הבור בלבד, בעוד שמבנה בית החייל נותר כפי שהוא כיום. על פי חלופה זו ייבנה במקום בניין של 10 קומות מעל קומת קרקע ובשטח בנוי של כ־6,800 מ"ר, אשר יכלול קומת קרקע מסחרית, שתי קומות נוספות לצורכי הציבור ופעילות עירונית, ושמונה קומות נוספות בייעוד מגורים מיוחד, כאשר הכוונה היא לדיור מוגן, שכירות ארוכת טווח, או שילוב של השניים. חלופה זו תואמת את תוכנית המתאר העירונית תא/5000 ולכן אישורה מצוי בסמכות עירונית, ועשויה להתקדם במהירות.

חלופה נוספת הנשקלת על ידי הגורמים המעורבים, כוללת בינוי מאסיבי הרבה יותר. במסגרת חלופה זו ייבנו משני צדי הצומת מגדלים. האחד הצמוד לבית החייל מצדו הדרומי, והשני במתחם הבור. במקרה זה ייועד הבינוי למספר שימושים, שהעיקרי שבהם הוא מגורים ומשרדים. עם זאת תוכנית זו חורגת מקוויה של תוכנית המתאר העירונית, ותצריך לכן אישור באמצעות הוועדה המחוזית, הליך תכנוני ממושך באופן משמעותי. כך או כך יש לציין כי כעת הכל מצוי בשלב תכנוני ראשוני, כאשר שתי החלופות נבחנות מול אגף ההנדסה של עיריית תל אביב. לצורך בחינת החלופות נשכרו משרד יער אדריכלים ותוכן תכנון כלכלה וניהול.

בעיקר דיור מוגן

 

מרשות החברות נמסר: "לאחר פגישה עם עיריית תל אביב סוכם והוקם צוות תכנון משותף לעירייה ולאגודה למען החייל אשר מקדמת את התכנון של המתחם בעיקר למטרה של דיור מיוחד (דיור מוגן), משולב עם מבני ציבור, ויעודים נוספים. המתחם נמצא בשלבי תכנון". מחברת נכסי חיל נמסר בתגובה: "הנושא מצוי על שולחנה של עיריית תל אביב. חברת נח תשמח לשתף פעולה עם כל הליך שמשמעותו טובת חיילי צה"ל". מעיריית תל אביב נמסר: "נושא תכנון המגרשים, שהינם בייעוד ציבורי, נמצא בבחינה ראשונית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
היה שם לפני 40 שנה מתנ"ס ומגרש כדורגל.יום אחד הרסו
היה שם לפני 40 שנה מתנס ומגרש כדורגל.יום אחד הרסו,ותקעו שם שלט שדן יבנה מבנה של בית החיל.כבר 40 שנה,שכל שנה מפרסמים כתבה כזאת ולא קורה שום דבר....בנוסף,כל פעם שבוע לפני הבחירות העירוניות מגיעים טרקטורים ומסמנים את המגרש עם סרטים על מנת שיחשבו שראש העיר הולך לעשות משהו,ויומיים אחרי הבחירות נעלמים הטרקטורים והסרטים....חרטטנים.
לוי כהן  |  14.06.19
16.
הבור הופקע כבר לפני הרבה מאד שנים "לצרכי ציבור", אבל מעולם לא מומש
לעיריה יש "תחביב" להפקיע מכל הבא ליד, בטענה של "צורכי הציבור" וכך לגזול מכל מיני גופים (=לרוב אנשים פרטיים) את רכושם. וכך בגבעת עמל יש לעיריה בפרויקטים שנבנו שם יש זכויות (=שתיהפכנה לדירות). בקיצור, הפריץ חוגג
תל אביב אלופת ההפקעות  |  13.06.19
15.
עושק שבנוי על עוול שנוסד על שחיתות שצומחת על פוליטיקה.
הוֹי בֹּנֶה בֵיתוֹ בְּלֹא צֶדֶק וַעֲלִיּוֹתָיו בְּלֹא מִשְׁפָּט בְּרֵעֵהוּ יַעֲבֹד חִנָּם וּפֹעֲלוֹ לֹא יִתֶּן לוֹ.... כִּי אֵין עֵינֶיךָ וְלִבְּךָ כִּי אִם עַל בִּצְעֶךָ וְעַל דַּם הַנָּקִי לִשְׁפּוֹךְ וְעַל הָעֹשֶׁק וְעַל הַמְּרוּצָה לַעֲשׂוֹת.... קְבוּרַת חֲמוֹר יִקָּבֵר סָחוֹב וְהַשְׁלֵךְ מֵהָלְאָה לְשַׁעֲרֵי יְרוּשָׁלָ‍ִם.
ירמיהו הנביא (פרק כ"ב)  |  13.06.19
לכל התגובות