אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רפורמה בניו יורק תגביל הוצאת דירות להשכרה מפיקוח צילום: בלומברג

רפורמה בניו יורק תגביל הוצאת דירות להשכרה מפיקוח

החוקים יספקו את ההגנות הרחבות ביותר אי־פעם לכמיליון דירות. תוגבל האפשרות להקפיץ את שכר הדירה אחרי שיפוצים או אחרי יציאת דייר

13.06.2019, 08:59 | תמר טוניק

חוקי השכירות של מדינת ניו יורק יעברו את הרפורמה המקיפה ביותר זה עשרות שנים, זאת בעקבות הסכמות שהושגו שלשום בסנאט של המדינה.

קראו עוד בכלכליסט

החוקים במתכונתם החדשה, שיגבילו את האפשרות של בעלי נכסים להעלות את שכר הדירה או להוציא דירות מפיקוח, ירחיבו את ההגנות עבור 2.4 מיליון בני אדם המתגוררים בכמיליון דירות מפוקחות בעיר ניו יורק. זאת לאחר עשרות שנים שבמהלכן נחלשו ההגנות וכ־155 אלף דירות הוצאו ממאגר הנכסים המפוקחים. מערכת החוקים החדשה תהיה קבועה, זאת בניגוד למצב הקיים שלפיו החוקים מתחדשים מדי כמה שנים.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

"הרפורמות מספקות לשוכרים בניו יורק את ההגנות המשמעותיות ביותר בהיסטוריה", הכריזו מנהיגת הרוב בסנאט אנדריאה סטיוארט־קאזינז וחבר בית הנבחרים קארל היסטי. "במשך זמן רב מדי הוטה הכוח לטובת בעלי הבתים, והמהלכים הללו ירחיבו את ההגנות לדיירים ברחבי המדינה". ההסכמות הושגו לקראת מועד פקיעת תוקף החוקים הקיימים, מחרתיים.

במסגרת החוקים החדשים יבוטלו סעיפים שאיפשרו הוצאת דירות מפיקוח ברגע שדמי השכירות חצו סף מסויים והדירה התפנתה, או כאשר ההכנסה השנתית של דייר עמדה על 200 אלף דולר ומעלה בשנתיים שקדמו לכך. כמו כן מבטלים החוקים את "בונוס הדירה הריקה" שמאפשר לבעלי נכס להעלות את דמי השכירות בשיעור של עד 20% בכל פעם שדייר עוזב.

בעוד התקנות מהוות מכה קשה לבעלי הנכסים, הם יורשו עדיין להעלות את שכר הדירה אחרי שיבצעו שיפוצים. עם זאת, ההשקעה בשיפוצים תוגבל ל־15 אלף דולר לאורך פרק זמן של 15 שנה ותעניק את הזכות לבצע עד שלוש העלאות בשכר הדירה במהלך התקופה הזו.

פעילים למען פיקוח על דמי השכירות ציינו כי השינויים הללו נדרשים על מנת להגן על המאגר המדלדל של דיור בר השגה. בה בעת, בעלי נכסים מזהירים כי המחוקקים עלולים רק להחריף את הבעיה, משום שהם אינם מעודדים השקעות בדירות מפוקחות. למעלה ממחצית מהדירות להשכרה בעיר ניו יורק מוגנות תחת רגולציה מסוימת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות