אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחירי הדירות עלו ב-0.5% במרץ-אפריל; מדד המחירים לצרכן זינק ב-0.7% במאי צילום: אוראל כהן

מחירי הדירות עלו ב-0.5% במרץ-אפריל; מדד המחירים לצרכן זינק ב-0.7% במאי

בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, מחירי הדירות עלו ב-1%; מחירי הדירות החדשות ירדו ב-2.4% לעומת השנה שעברה; מדד המחירים לצרכן עלה ב-12 החודשים האחרונים ב-1.5%; מחיר הפלפלים זינק ב-21%, העגבניות הוזלו ב-6%

14.06.2019, 14:00 | בילי פרנקל

מחירי הדירות עלו במרץ-אפריל 2019 ב-0.5% לעומת פברואר-מרץ 2019, כך עולה ממדד מחירי הדירות שפרסמה היום (ו') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).לעומת התקופה המקבילה אשתקד (מרץ-אפריל 2018), עלו מחירי הדירות ב-1%. במקביל פרסמה היום הלמ"ס את מדד המחירים לצרכן, שרשם עלייה חדה של 0.7% בחודש מאי, 2019. ב-12 החודשים האחרונים (ממאי 2018 עד מאי 2019), עלה מדד המחירים לצרכן ב-1.5%, ומתחילת השנה (מינואר 2019) ב-1.5%.

קראו עוד בכלכליסט

בנוגע למחירי הדירות - מדובר בהמשך של המגמה שנרשמה בחודש הקודם, בה דווח כי המדד חזר לעליית מחירים מתונה, זאת לאחר תקופה של כחצי שנה שבה נרשמו ירידות מחירים.

בחלוקה לפי מחוזות, העליות החדות ביותר במחירי הדירות נרשמו במרץ-אפריל במחוז הצפון – של 2.9%, תל אביב - 0.2% ובחיפה - 0.1%. מנגד נרשמו ירידות במחוז המרכז –  0.1%, ובמחוז דרום – של 0.3%. מהשוואת העסקאות שבוצעו בתקופה הנוכחית לעומת התקופה המקבילה אשתקד עולה כי עליות מחירים נרשמו בעיקר במחוזות צפון - 3.5%, דרום - 2.0% וחיפה - 1.7%. מאידך נרשמו ירידות מחירים במחוזות תל אביב - 0.6% ומרכז - 0.3%.

מדד מחירי הדירות הוא מדד ארצי הכולל דירות חדשות ויד שנייה, והוא אינו חלק ממדד המחירים לצרכן. המדד המפורסם מדי חודש, כולל גם תיקון של שלושת הנתונים שקדמו לו, בעקבות עסקאות המתווספות לאחר פרסום המדד. בתוך כך המדד של פברואר-מרץ 2019 תוקן מעלייה של 0.1% ל-0.3%, ומדד מחירי ינואר-פברואר 2019 רשם עלייה של 0.7%. זאת לאחר שבחצי השנה שלפני כן, המדד רשם ירידות קלות מדי חודש. ניתן להסיק כי עיקר העלייה במדד זה מיוחסת למחירי הדירות מיד שנייה, שחיפו על הירידה בדירות החדשות.

 , צילום: דוד הכהן צילום: דוד הכהן  , צילום: דוד הכהן

עוד עולה מהנתונים כי מחירי הדירות החדשות ירדו בחודשים מרץ-אפריל 2019 ב-0.9% לעומת פברואר-מרץ. לעומת התקופה המקבילה אשתקד נרשמה ירידה של 2.4%. מתוך כלל העסקאות שנסקרו,42.8% היו עסקאות במעורבות ממשלתית ונרכשו במסגרת מחיר למשתכן או מחיר מטרה.

התחדשות מגמת העליות המתונה מגיעה, כששוק הדיור סובל מהיעדרה של יד מכוונת על רקע הבחירות החוזרות. זאת לאחר שמתחילת 2018 נרשמה מגמת ירידות מחירים, לראשונה מזה כעשור. בצד גורמים בשוק הסבורים כי מחירי הדירות הגיעו לרמות שיא, רבים מזהירים מפי התחדשות העליות. זאת בין השאר על רקע הירידה המתמשכת בהתחלות הבנייה וכפועל יוצא בהיצע הדירות, במקביל להערכות בדבר ביקושים כבושים בשל הקיפאון ברכישות. לאלו מצטרף חוסר הוודאות השורר בקרב קבלנים ויזמים באשר למדיניות הדיור, על רקע ההערכות לפיהן הסמכויות בתחום, שרוכזו תחת שר האוצר משה כחלון באמצעות הכפפת רשות מקרקעי ישראל ומינהל התכנון תחתיו, ישובו ויתפצלו בין מספר משרדי ממשלה.

המדד ממשיך לעלות

זהו החודש הרביעי ברציפות שבו המדד עולה, לאחר עליה של 0.1% בפברואר, 0.5% במרץ ו-0.3% באפריל. זאת לאחר שלושה חודשים רצופים של ירידות - של 0.3% בחודש נובמבר, 0.3% בדצמבר ו-0.1% בינואר.

עליות המחירים הבולטות נרשמו במיוחד בסעיפי פירות טריים – של 10.2%, הלבשה והנעלה – 7.8%, ומזון, תחבורה ושונות – של 0.6% כל אחד. מבין הירקות, הפלפלים עלו ב-20.8%. העגבניות לעומת זאת רשמו ירידה של 6.3%.

במחירי המזון התייקרו במיוחד אורז יבש (6.8%), תה (4.1%) וממתקים ושוקולד (3.4%). הוזלו במיוחד: בצק ומוצקי בצק קפואים (5.6%), קמח לבן (4.2%) וגבינות מותכות ואחרות (3.9%).

מדד שירותי הדיור, המהווה חלק ממדד המחירים לצרכן ומשקף את מחירי המגורים בשכירות – רשם עלייה של 0.1% בדמי השכירות החודשיים.

 

 , צילום: דנה קופל צילום: דנה קופל  , צילום: דנה קופל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
על דאגה הריבית לא תעלה
בהתייחסם לסביבת האינפלציה ציינו חברי הוועדה כי תקופה ניכרת לא חל בה שינוי משמעותי ושאין לייחס חשיבות רבה להפתעות כלפי מטה ומעלה במדדים האחרונים. האינפלציה השנתית נמצאת מעל הגבול התחתון של היעד, וחברי הוועדה העריכו שבשנה הקרובה היא תמשיך לנוע בסביבה זו. האינפלציה במחירי המוצרים הבלתי סחירים )קירוב לרכיב המקומי של האינפלציה( עומדת מעל ל- %2 ,ואינפלציית הסחירים עלתה ואיננה שלילית. הם ציינו כי הציפיות והתחזיות לשנה מהמקורות השונים ממשיכות לנוע מעט מעל הגבול התחתון של היעד, והציפיות לטווחים של שנתיים ומעלה
בני גור  |  15.06.19
14.
השקר הוא בהצגת הנתונים בהמון מקומות , של.....
השקר הוא בהצגת הנתונים בהמון מקומות .... של שוק חופשי עם מחיר למשתכן ביחד . *צרכים לעשות הפרדה בין שוק חופשי למחיר למשתכן .... צרכים מדדים נפרדים... **מכיוון שהשטק החופשי בלי השפעת רגולטור על המחירים ,לעומת מחיר למשתכן... *הצגת מחיר למשתכן עם השוק החופשי זו הטעיה ,לגבי השוק החופשי.
השקר הוא ב  |  15.06.19
לכל התגובות