אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אופקו קרובה ליציאה מת"א 35 - שיכון ובינוי מתחרה על כניסה למדד צילום: שאטרסטוק

אופקו קרובה ליציאה מת"א 35 - שיכון ובינוי מתחרה על כניסה למדד

הרכב המדדים החדש, שייכנס לתוקף ב-1 באוגוסט, יתבסס על שיעור החזקות הציבור במניות בסוף חודש יוני ועל ממוצע מחירי המניות בעשרת ימי המסחר שיסתיימו ב-11 ביולי; השלמת מיזוג כלכלית ירושלים-מבני תעשיה עשויה לשלב את החברה הממוזגת במדד הבכיר

16.06.2019, 09:12 | אורי טל טנא

עדכון הרכב המדדים של חודש אוגוסט מתקרב ליישורת האחרונה. הסיפור המעניין מתרחש במדד ת"א 35. מניית אופקו החבוטה מתנדנדת על סף יציאה מהמדד. אם אופקו אכן תצא מהמדד הבכיר של הבורסה, התחרות על המקום שיתפנה תהיה מותנית בזמן - שיכון ובינוי צפויה להיות זו שתתפוס את מקומה של אופקו, אלא אם המיזוג של כלכלית ירושלים לתוך מבני תעשיה יושלם עד לסוף החודש הנוכחי. במקרה כזה צפויה תחרות צמודה בין שתי המניות על אותו מקום פנוי.  

קראו עוד בכלכליסט

עדכון הרכב המדדים הקרוב, שייכנס לתוקף ב-1 באוגוסט, יתבסס על שיעור החזקות הציבור במניות בסוף חודש יוני ועל ממוצע מחירי המניות בעשרת ימי המסחר שיסתיימו ב-11 ביולי. נסקור בקצרה את השינויים העיקריים הצפויים בעדכון זה.

מדד ת"א 35

מניית אופקו שנמצאת כעת במדד ת"א 35 מדורגת 40 מבין המניות המתאימות למדד, זוהי המשבצת הראשונה ממנה יוצאים מהמדד. אם תישאר במקום זה תצא מת"א 35 (ובמקומה כאמור ייכנסו שיכון ובינוי או מבני) אך אם תעלה מקום אחד לפחות - תישאר. אם אופקו תצא מהמדד המועמדת המובילה להיכנס במקומה היא שיכון ובינוי.

דודו זבידה מנכ"ל כלכלית ירושלים - מועד המיזוג יכתיב את המיקום, צילום: דור מנואל דודו זבידה מנכ"ל כלכלית ירושלים - מועד המיזוג יכתיב את המיקום | צילום: דור מנואל דודו זבידה מנכ"ל כלכלית ירושלים - מועד המיזוג יכתיב את המיקום, צילום: דור מנואל

מדד ת"א 90

ת"א 90 יכלול 92 מניות לאחר הכניסה הצפויה של פרשמרקט למדד בחודש יולי. מניית נכסים ובניין תצא מהמדד אם הצעת הרכש של דסק"ש תצליח. אלרוב נדל"ן תצא מהמדד אם לא תבצע הפצת מניות עד ל-30 ביוני. אם מיזוג כלכלית ירושליים לתוך מבני תעשיה יסתיים עד ה-11 ביולי, אזי גם כלכלית ירושלים תצא מהמדד. אנו מעריכים שנכסים ובניין ואלרוב נדל"ן יצאו מהמדד וכלכלית ירושלים עדיין תישאר בו (ותצא מהמדד עם מחיקתה מהמסחר במהלך הרבעון הבא).

בי קומיוניקיישנס תצא מהמדד בשל ערך שוק נמוך. מבטח שמיר מדורגת כעת במקום ה-100, ממנו יוצאים מהמדד, וללא שיפור של מקום אחד לפחות בדירוג גם היא עשויה לצאת מהמדד. ויתניה, קומפיוג'ן ואינטרקיור צפויות להתמודד על מקום או שניים שיתפנו במדד.

מדד SME60

מדד SME60 מכיל כעת 61 מניות. התחלופה בין מדד ת"א 90 ו-SME60 תלויה בזהות היוצאות מת"א-90. בהנחה שהיוצאות יהיו נכסים ובניין, אלרוב נדל"ן, בי-קום ומבטח שמיר, אזי מתוך הארבע רק מבטח שמיר תיכנס ל SME60, וממדד SME60 יעברו שתי מניות למדד ת"א 90, ולכן לאחר תחלופה זו המדד יכלול 60 מניות.

ממדד SME60 תצא מניית סקייליין אם לא תגדיל את שיעור החזקות ציבור עד ל 30 ביוני. מהמדד צפויות לצאת ננו דימנשיין, שנפ, ובסבירות גבוהה גם פורסייט ותאת טכנולוגיות בשל ערך שוק נמוך של החזקות הציבור. למדד ייכנסו רציו פטרוליום, אאורה ופנינסולה. על המקום או שניים האחרונים במדד יתמודדו וילי פוד, צמח המרמן, בי-קום, מור וכנפיים.

מניית שירותי בנק אוטומטיים תכנס למדדים במסגרת המסלול המהיר בעדכון של אוגוסט, ולכן היא לא נכללת בחישוב הרגיל של העדכון. אם לא תחול ירידה במחיר המניה היא צפויה להיכנס למדד SME60 ולהיות המניה ה 61 במדד. מנגד, אם תהיה ירידה במחיר המניה יתכן שהיא תכנס למדד צמיחה.

עמית דרור מנכ"ל ננו דיימנשן, צילום: אוראל כהן עמית דרור מנכ"ל ננו דיימנשן | צילום: אוראל כהן עמית דרור מנכ"ל ננו דיימנשן, צילום: אוראל כהן

 

מדדי מומנטום

מדדים נוספים עם השפעה לא מבוטלת על המניות בתל אביב הם מדדי המומנטום של חברת אלפאביתא. מדדים אלה מדרגים את תשואות מניות מדד ת"א 35 לפי הרכבו החדש (שייכנס לתוקף ב-1 באוגוסט). הדירוג יתבסס על התשואה של המניות מה- 24 באוקטובר 2018 ועד ה-23 ביוני 2019. חמש המניות המובילות מבחינת תשואה יכנסו למדד המומנטום החיובי וחמשת המניות עם התשואה השלילית ביותר יכנסו למדד המומנטום השלילי. קרן המניות הגדולות של סמרארט ביתא שמתבססת על מדדי המומנטום מחזיקה כ 44 מיליון שקל בכל אחת מהמניות במדד המומנטום החיובי ומנגד היא מבצעת שורט של כ 10 מיליון שקל על מניות מדד המומנטום השלילי.

במדד המומנטום החיובי נמצאות כעת המניות מליסרון, לייבפרסון, איירפורט סיטי, דלק קבוצה ודלק קידוחים. אם לא יהיה שינוי חריג במחירי המניות בשבוע הקרוב, דלק קבוצה ודלק קידוחים יצאו מהמדד לעומת איירפורט סיטי שתישאר.

אם שיכון ובינוי תיכנס למדד ת"א 35 היא תיכנס גם למדד המומנטום החיובי. אלוני חץ צפויה גם היא להיכנס למדד - את שאר השינויים במדד עדיין מוקדם לקבוע. במדד המומנטום השלילי נמצאות כעת טבע, פריגו, אופקו, בזק וטאואר. אם אופקו תצא ממדד תא-35 היא תצא גם ממדד המומנטום השלילי. מניית החברה לישראל צפויה להיכנס למדד המומנטום השלילי. אם אופקו לא תצא מהמדד השלילי טאואר צפויה לצאת ממנו.

עדכון המשקל של חודש יולי

עוד קודם לכן, ב-4 ביולי,קרנות הסל יבצעו התאמות להחזקות שלהן במניות בעקבות עדכון המשקל החודשי. בעדכון זה בולט ביקוש למניות טבע ופריגו, שהמשקל שלהן במדדים יועלה מחדש למשקל המקסימאלי במדד, ומנגד צפוי היצע מצרפי למניות מדדי ת"א 125 ות"א 35.

לחצו כאן לטבלת הביקושים וההיצעים הצפויים ב-4 ביולי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות