אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וולמארט מביסה את אמזון במרוץ על פטנטנים לרחפנים צילום: אי פי איי

FT

וולמארט מביסה את אמזון במרוץ על פטנטנים לרחפנים

התחרות בין שתי ענקיות הקמעונאות התלהט בחודשים האחרונים, אבל בתחום הגשת פטנטים הקשורים לרחפנים וולמארט מנצחת זו השנה השנייה ברציפות. שותף בפירמת רואי החשבון BDO: "עתיד הקמעונאות נמצא במשלוחים זולים ומהירים"

18.06.2019, 08:55 | מרטין קולטר, פייננשל טיימס

וולמארט צפויה לעקוף השנה את אמזון בהיקף הגשת הפטנטים הקשורים לרחפנים, זו השנה השנייה ברציפות. זאת במסגרת הקרב המתמשך בין השתיים על עליונות בעולם הקמעונאות המשתנה בקצב מהיר.

על פי מחקר שערכה פירמת רואי החשבון BDO, וולמארט הגישה 97 פטנטים הקשורים לרחפנים בארגון העולמי לקניין רוחני (WIPO) מאז יולי 2018. זאת לעומת 54 רעיונות שרשמה אמזון. ב־2017 הגישה וולמארט 57 בקשות לפטנטים לעומת 54 של אמזון.

קראו עוד בכלכליסט

 , צילומים: טי. אן. אס, אי. פי. אי צילומים: טי. אן. אס, אי. פי. אי  , צילומים: טי. אן. אס, אי. פי. אי

טוני ספילט, שותף ב־BDO מציין כי עתיד הקמעונאות "נמצא במשלוח זול ומהיר של הזמנות".

"לוולמארט יש יתרון אחד שבא לידי ביטוי בחנויות הפיזיות שלה, אבל היא צריכה לפתח יכולות להתחרות עם חברות שמצליחות להעביר ללקוחות מוצרים במהירות", הוסיף.

התחרות בין רשת הסופרמרקטים וולמארט לענקית המסחר המקוון אמזון רק מתגברת והולכת. כך למשל, באפריל האחרון הודיעה אמזון כי תשקיע 800 מיליון דולר בקיצור זמני המשלוחים ללקוחות אמזון פריים בארה"ב. וולמארט השיבה מלחמה, ופחות משלושה שבועות לאחר מכן הודיעה כי בכוונתה להשיק שירות משלוחים תוך יום באזורים נבחרים, כשהתוכנית היא להגיע ל־75% מהלקוחות בארה"ב עד סוף השנה. וולמארט יצרה גם שותפות עם גוגל שתאפשר העברת הזמנות קוליות באמצעות פלטפורמות הבית החכם של ענקית הטכנולוגיה. כמו כן, היא פתחה מתקנים לאיסוף מצרכים שמאפשרים ללקוחות לרכוש באינטרנט ולאסוף את ההזמנה.

סורש קומאר, לשעבר בכיר בגוגל, מונה במאי לתפקיד סמנכ"ל הטכנולוגיה של וולמארט וראש חטיבת הפיתוח.

"פתחנו במהפיכה דיגיטלית משמעותית בעסק שלנו", כתב מנכ"ל וולמארט דאג מקמילן במזכר לעובדים. "אך מצפה לנו עוד דרך ארוכה. אנחנו רוצים להגביר את הקצב ולהרחיב את היקף השינוי".

אמזון מצידה הודיעה מוקדם יותר החודש כי בכוונתה להתחיל לספק ללקוחות הזמנות באמצעות רחפנים "בתוך חודשים ספורים". ג'ף ווילקי, מנהל חטיבת הצרכנות העולמית של החברה, אמר כי הרחפנים יוכלו לספק את ההזמנות בטווח של כ־25 ק"מ בתוך 30 דקות.

מספר הפטנטים הקשורים לרחפנים שהוגשו ל־WIPO ברחבי העולם זינק ב־34% בין יולי 2017 ליוני 2018, כך לפי הנתונים שאספה פירמת BDO.

סין היא המובילה העולמית עבור התקופה המדוברת, עם כ־6,000 בקשות לפטנטים שהגישה, ושישה ארגונים המדורגים בעשירייה הפותחת של מגישי הפטנטים לרחפנים בעולם, ביניהם חברת החשמל הממשלתית. אחרי סין מדורגות ארה"ב עם 2,045 בקשות לפטנטים ודרום קוריאה עם 741.

העלייה במספר הפטנטים מגיעה לאחר זינוק חד שנרשם בשנים 2017-2016, אז עלה מספר הבקשות ביותר מ־300%, מ־1,721 ל־7,076. בעוד שפטנטים מצביעים על כך שחברה מעוניינת לפתח מוצר, המספרים עצמם לא משקפים בהכרח יישום בעולם האמיתי. בשל העיכוב בין הזמן שבו מגישים את הפטנט ועד שהבקשה הופכת פומבית, הנתונים הללו עשויים להשתנות.

מאמזון סרבו להגיב ובוולמארט לא הגיבו לבקשה לקבלת תגובה לנתונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות