אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד האוצר גבר על משרד הכלכלה במינוי מנכ"ל אשרא צילומים: אלעד גרשגורן, עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

משרד האוצר גבר על משרד הכלכלה במינוי מנכ"ל אשרא

החברה הממשלתית לביטוח סיכוני סחר חוץ מעדיפה לא לקחת סיכונים, מאשרת ערבויות מעטות, וגם הן רק ליצואניות גדולות. ניסים בן אלי, המנכ"ל שנבחר לאחר שנה של סחבת כמועמד משרד האוצר, צפוי להמשיך את המסורת

24.06.2019, 08:17 | אדריאן פילוט

ניצחון נוסף למשרד האוצר על משרד הכלכלה והתעשייה. אחרי יותר משנה של סחבת, רו"ח ניסים בן אלי (47), שמכהן כעת כחשב משרד הכלכלה והתעשייה מטעם החשב הכללי באוצר, נבחר לתפקיד מנכ"ל אשרא - החברה לביטוח סיכוני סחר חוץ. בן אלי יחליף בתפקיד את צחי מלאך, גם הוא בוגר החשב הכללי באוצר.

קראו עוד בכלכליסט

מנכ"ל אשרא היוצא צחי מלאך, צילום: צביקה טישלר מנכ"ל אשרא היוצא צחי מלאך | צילום: צביקה טישלר מנכ"ל אשרא היוצא צחי מלאך, צילום: צביקה טישלר

בן אלי גבר על זיוה איגר, המועמדת של שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן (כולנו). איגר, המכהנת כמנהלת הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי (הרשפ"ת), נחשבת לאחת הנשים החזקות בתעשייה. אף שאשרא עוסקת בערבויות ומדובר בחברה ממשלתית תחת פיקוחה של הרשות לחברות הממשלתיות, פעילותה מוקדשת ליצוא בלבד, תחום שאמור להיות מנוהל על ידי שר הכלכלה והתעשייה.

בן אלי אושר על ידי ועדת גלאור - שמאשרת מנכ"לים בחברות ממשלתיות, וצפוי להיכנס לתפקיד בעוד כשבועיים. זאת רק אחרי חתימת המינוי על ידי כהן ושר האוצר משה כחלון, שטרם חתמו.

בחירתו של בן אלי בוצעה כבר בינואר האחרון, זאת אחרי שתהליך בחירת המנכ"ל החל עוד בפברואר 2018, וזאת אחרי סחבת ארוכה על ידי רשות החברות הממשלתיות סביב המינוי הזה. דירקטוריון אשרא ערך עשר ישיבות על תפקיד זה, מסך 22 ישיבות שערך בכל השנה. עוד נודע ל"כלכליסט" כי איגר היתה המועמדת המובילה לתפקיד, אך היו לחצים של משרד האוצר, לרבות של החשכ"ל רוני חזקיהו, למנות מועמד מהאגף.

תת־ניצול קיצוני

אשרא היא חברה ממשלתית אשר מטרתה לבטח סיכוני סחר חוץ כדי לסייע ליצואנים הישראלים בעסקאות יצוא לטווח בינוני וארוך, משנה עד עשר שנים. אשרא מציעה גם סיוע ליצואנים בבטוחות לצורך העמדת ערבויות ליצוא. הכיסוי הביטוחי ניתן על פי תנאי העסקה, בשיעור של עד 95% כנגד הסיכונים הפוליטיים - מלחמה, הפיכה, מהומות, הפקעה, הלאמה, החרמה, הגבלות על המרת או העברת מט"ח, ועד 90% כנגד סיכונים מסחריים - פשיטת רגל או אי־תשלום מתמשך.

האינטרס של החשכ"ל בשליטה על החברה נובע בכך שהיא בעיקר עוסקת במתן ערבויות מדינה - שעליהן אחראי החשכ"ל שמעוניין לרסן ולשלוט בהן. זאת משום שבשנים האחרונות חברות הדירוג החלו לספור את הערבויות כחלק מהחוב הלאומי, כך שהרחבת היקף מתן הערבויות עלולה לפגוע בדירוג אשראי של ישראל. זה החשש של החשכ"ל, והוא אינו מעוניין לראות את אשרא כגורם עצמאי מדי.

מימין: שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן והחשב הכללי במשרד האוצר רוני חזקיהו, צילומים: אלעד גרשגורן, עמית שעל מימין: שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן והחשב הכללי במשרד האוצר רוני חזקיהו | צילומים: אלעד גרשגורן, עמית שעל מימין: שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן והחשב הכללי במשרד האוצר רוני חזקיהו, צילומים: אלעד גרשגורן, עמית שעל

הריסון והשליטה באמצעות של החשכ"ל כאסטרגיית עבודה ניכרת בפעילות של אשרא, שכן הכלי הזה שאמור לסייע ליצואנים אינו מנוצל. מהדו"חות הכספיים עולה כי פחות משני שלישים מהמסגרות מנוצלות - כ־2.2 מיליארד שקל מתוך 3.5 מיליארד שקל. הרוב המוחלט של הערבויות ניתנות לעסקאות מול סין (כ־44%) שעמה קיים פרוטוקול פיננסי וכן לעסקאות מול זמביה (20%).

כמו כן, שיעור הפוליסות שהונפקו בפועל על ידי אשרא ביחס להיקף הבקשות (מכונה יחס המרה) עמד בשלוש השנים האחרונות על 13%-10% - שיעור שנחשב נמוך. עוד נודע כי מספר הלקוחות בפועל של אשרא הוא חד־ספרתי ורובו ככולו מורכב מהיצואניות הגדולות במשק. זאת בעוד אלו שזקוקות לערבויות וביטחונות הנן דווקא היצואניות הקטנות והבינוניות. לפיכך, מסבירים גורמים המעורים בפרטים, מדובר בחברה ממשלתית שנמצאת בתת־ניצול קיצוני של תקציבה.

מסלול של חשבות

אף שההפסד הוא של שר הכלכלה והתעשייה כהן, בן אלי הוא מועמד ראוי. הוא בעל תואר ראשון בכלכלה ובחשבונאות ובעל תואר שני במינהל עסקים מהאוניברסיטה העברית בירושלים. לפני כן כיהן בן אלי כסגן מנהל יחידת הביקורת בחשב הכללי באוצר, היה סגן חשב משרד הביטחון, חשב משרד הפנים, חשב המשרד לביטחון פנים וחשב השב"ס. ערן גיל, אשר אשר מכהן עתה כחשב משרד האנרגיה, צפוי להחליף את בן אלי במשרד הכלכלה.

מגורמים במשרד הכלכלה נמסר כי: "זה 40 שנה שאיש חשכ"ל מונה לתפקיד מנכ"ל אשרא, ולכן דווקא אי-מינוי איש חשכ"ל היה מהווה פגיעה או סטירת לחי מיותרת לחשב הכללי - שכן היחסים בין שר הכלכלה והחשב הכללי מצוינים, והם עובדים בשיתוף פעולה מלא. מינויו של בן אלי הוא ראוי ואף מעבר לכך; בנוסף, הוא למעשה איש משרד הכלכלה, שכן הוא מכהן כחשב במשרד כמעט שלוש שנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות