אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שבדיה התקרבה עוד צעד לעבר הפיכתה למדינה נטולת סיגריות צילום: רויטרס

שבדיה התקרבה עוד צעד לעבר הפיכתה למדינה נטולת סיגריות

בהתאם לחוקים החדשים, אסור כעת לעשן בשטחים ציבוריים כמו גני שעשועים, תחנות רכבת ואוטובוס, כניסות לבתי חולים, מגרשי ספורט, בתי ספר ואפילו מחוץ למסעדות ולברים. האיסור חל גם על סיגריות אלקטרוניות

02.07.2019, 15:14 | שירות כלכליסט
שבדיה התקרבה בצעד אחד נוסף לעבר הפיכתה למדינה נטולת סיגריות. השבוע נכנס לתוקף חוק חדש שמגביל אף יותר את העישון בציבור. בהתאם לחוקים החדשים, אסור כעת לעשן בשטחים ציבוריים כמו גני שעשועים, תחנות רכבת ואוטובוס, כניסות לבתי חולים, מגרשי ספורט, בתי ספר ואפילו מחוץ למסעדות ולברים. האיסור חל גם על סיגריות אלקטרוניות.

קראו עוד בכלכליסט

האחריות על אכיפת החוק מוטלת על בעלי המקומות, שנדרשים להסיר את כל המאפרות ולתלות שלטים המעדכנים על האיסור. אם יוחלט כי הבעלים של המקום לא עשה מספיק כדי למנוע עישון, הוא עלול לקבל קנס. בדומה, קנסות יוטלו על המעשנים שייתפסו.

שלטו המורה על איסור לעשן, צילום: אי פי איי שלטו המורה על איסור לעשן | צילום: אי פי איי שלטו המורה על איסור לעשן, צילום: אי פי איי

לפי הנתונים של האיחוד האירופי, שבדיה היא המדינה עם השיעור הנמוך ביותר של אנשים המעשנים על בסיס יומי. 13% בלבד מהשבדים הודו שהם מעשנים על בסיס יומי, זאת בעוד שהממוצע באיחוד האירופי עומד על 28%.

החוקים החדשים הם חלק מהיוזמה של ראש הממשלה סטפן לופבן להפוך את שבדיה למדינה נטולת עישון עד 2025.

13% בלבד מהשבדים הודו שהם מעשנים על בסיס יומי, צילום: רויטרס 13% בלבד מהשבדים הודו שהם מעשנים על בסיס יומי | צילום: רויטרס 13% בלבד מהשבדים הודו שהם מעשנים על בסיס יומי, צילום: רויטרס

עם זאת, החוק הצליח כמובן לעורר גם התנגדות, ואף הוקם עמוד פייסבוק המוחה נגדו. בדומה, יו"ר המפלגה הליברלית יואר פורסל לבש תחפושת של סיגריה ביום ראשון בלילה, יום לפני כניסתו של החוק לתוקף, והלך לעשן כמה סיגריות ברצף במסעדה. "מדובר פה על חירות אישית שהחוק מגביל", הסביר את מעשיו. "כל מסעדה צריכה להחליט בעצמה אילו חוקים תקפים לגביה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
מגיב 3 - בכל הכנות. לא נראה לי שהם רוצים אותך שם
אתה כל כך מכור לסיגריות, שאתה לא מסוגל אפילו לדמיין את עצמך בלי אחת. אתה מדמיין חוקים וזכויות שלא באמת קיימים. אתה לא מבין, אבל אתה לא לבד - רוב המעשנים לא מבינים, אבל החוקים לא באים להציל אותכם מהסיגריות - הם באים להציל אותנו מהעישון שלכם. אנחנו הסובלים. אני זה זה שצריך להתרחק מתחנת אוטובוס כי מעשן החליט לשבת שם בלי להתחשב, או לעמוד לידה ולעשן. אז אני עם אסטמה ואחרי התקף לב, צריך להתרחק ולעמוד היכנשהו, כדי לא להיחנק, אבל בקושי לעמוד. אז צא מהסרט - טתה לא מעניין אף אחד לכזו רמה, ולא שאתה לא מעניין - אתה מאד מעניין וחשוב, אבל לא לרמה שינסו לפגוע בזכויות שלך, כדי להציל אותך. בבית שלך אתה יכול לעשן כמה שתרצה. אבל אל תזהם את האויר לאחרים.
אלדד  |  02.07.19
לכל התגובות