אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלחמה קרה: מקס לא נתנה ללאומי להוביל את הנפקת אג"ח

בלעדי לכלכליסט

מלחמה קרה: מקס לא נתנה ללאומי להוביל את הנפקת אג"ח

ירון בלוך, יו"ר מקס, העדיף את לידר על לאומי פרטנרס בגיוס החוב שיצא היום של מקס ופתח חזית חדשה ביחסים המתוחים ממילא בין מקס לבנק ששלט בו; מקס: "החברה בחרה באופן מקצועי בשני גופים מצויינים"

03.07.2019, 08:34 | רחלי בינדמן

מערכת היחסים הצוננת ממילא בין בנק לאומי וחברת כרטיסי האשראי מקס (לשעבר לאומי קארד) נהיית טעונה מתמיד. מקס, שעד לפני חצי שנה נשלטה על ידי בנק לאומי,  תצא הבוקר לגיוס אג"ח בהיקף של חצי מיליארד שקל ברצף מוסדי. מקס כזכור נמכרה לקרן ההשקעות ורבורג פינקוס בעקבות חוק שטרום והקרן בחרה בירון בלוך, שהיה מנכל חברת החיתום של לאומי, לאומי פרטנרס ליו"ר מקס.  

קראו עוד בכלכליסט

כעת מתברר כי בלוך החליט שלא להעניק, לראשונה, ללאומי פרטנרס את ההובלה על הגיוס אלא לקח את חברת החיתום לידר שתחלוק עם פרטנרס את עמלת החיתום באופן שווה.

בענף החיתום יש רגישות עמוקה לשם הראשון שמופיע בהנפקה כחתם מוביל, ובשוק מבינים שמדובר בצעד מתריס של בלוך המרמז על הקצנת המתיחות במערכת היחסים. ההחלטה גם לא נעלמה מבכירי לאומי ובהם רונן אגסי וחנן פרידמן שהביעו את מורת רוחם.

במקס לא אוהבים את האופן שבו לאומי פועל - הבנק חתום עם החברה על הסכם תפעול לעשר שנים. באופן סציפי, מנכ"ל החברה רון פאינרו לא מקבל בהבנה את המהלכים של לאומי לחיזוק אפליקציית התשלום פפר פיי וחתימת הסכם מול 400 בתי עסק שיכבדו את פפר פיי במקום כרטיס אשראי.

גם מערכת היחסים בין ישראכרט לבנק הפועלים ידעה ימים טובים יותר. משקיעים שאיבדו כבר 10% מערך ההשקעה בהנפקה של ישראכרט על ידי פועלים בבורסה לא ממש אוהבים את המהלכים של פועלים עם אפליקציית ביט ואת המערכת שהקימה חברת מס"ב שבבעלות הבנקים, אשר מאפשרת העברת תשלומים מידיים כתשתית לתשלום ללא כרטיס אשראי.

ממקס נמסר בתגובה: "טענות תמוהות. מקס בחרה באופן מקצועי בשני גופים מצויינים להוביל את ההנפקה האחרונה. בחרנו בהובלה משותפת שכוללת חלוקה בעמלה באופן שווה בין הגופים. צר לנו שיש מי שמנסה לפגוע בתהליך".

ירון בלוך ירון בלוך ירון בלוך

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות