אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נוח היה לתת ליוצאי אתיופיה לשקוע צילום: שאול גולן

דעה

נוח היה לתת ליוצאי אתיופיה לשקוע

מעל הכל מדאיגים הפערים שעדיין קיימים בחינוך. שיעור התלמידים ממוצא אתיופי הזכאים לתעודת בגרות ברמה אוניברסיטאית הכפיל עצמו אבל הוא עדיין עומד על 40%,לעומת 69% בכלל האוכלוסייה

03.07.2019, 23:03 | שחר אילן
את הטיפול והסיוע ליוצאי אתיופיה היה צריך להתחיל כשהגיעו, שהרי כל דבר שקרה מאז היה צפוי וידוע מראש: הגזענות, הקושי להשתלב, ההזנחה החינוכית ואף הפערים הכלכליים. כל הדברים האלה, חוץ מהגזענות בשל צבע עורם השחור, כבר קרו כאן בעליות קודמות. כל הדברים האלה, כולל צבע העור השחור, כבר קרו בהגירה ממדינות חלשות למדינות חזקות בעולם. אולי אי אפשר היה למנוע את הפיכת יוצאי אתיופיה לאוכלוסיית מצוקה, אבל היה אפשר למתן את זה מאוד. בפועל נראה שלכולם היה נוח קודם לתת לעולי אתיופיה לשקוע ואז להיחלץ לעזרתם.

קראו עוד בכלכליסט

גל המהומות השבוע הוא הגל השני. ויש להודות, מאז ההפגנות ב־2015 משרדי הממשלה עשו לא מעט כדי לקדם שוויון ואולי לנסות למנוע את הגל הנוכחי. אלפי שוטרים למשל עברו השתלמות בנושא שונות תרבותית. למפקדי התחנות הוצמדו יועצים חיצוניים בנושאים אלה. הנתונים מגלים ירידה ניכרת במספר התיקים נגד קטינים לצד ירידה שולית במספר כתבי האישום נגדם. זה מראה לכאורה ירידה בשיטור היתר.

מחאת יוצאי אתיופיה (אתמול), צילום: איי אף פי מחאת יוצאי אתיופיה (אתמול) | צילום: איי אף פי מחאת יוצאי אתיופיה (אתמול), צילום: איי אף פי

מחאת הקהילה האתיופית בצומת עזריאלי, הערב, צילום: איי אף פי מחאת הקהילה האתיופית בצומת עזריאלי, הערב | צילום: איי אף פי מחאת הקהילה האתיופית בצומת עזריאלי, הערב, צילום: איי אף פי

אלא שהמסר כנראה לא חלחל מספיק למטה ובכל מקרה האמון בין המשטרה ליוצאי אתיופיה לא שוקם. צעירים ממוצא אתיופי עדיין מרגישים שהם חשודים מתוקף צבע עורם ואת זה חייבים לשנות. אם המשטרה תצליח להעביר לעצמה ולצעירים יוצאי אתיופיה את המסר שהם בעיניה אזרחים שווים ויזכו לשיטור הוגן ושוויוני, ייחסכו לה ולכולנו ביזיונות כמו אובדן השליטה על הסדר הציבורי. זה מצב שלא אמור לקרות אף פעם ולא משנה מי מפגין ולמה.

אבל מעל הכל מדאיגים הפערים שעדיין קיימים בחינוך. ביותר מדי בתי ספר יש ריכוזים גדולים של תלמידים ממוצא אתיופי. שיעור אלה מהם הזכאים לתעודת בגרות ברמה אוניברסיטאית הכפיל עצמו אבל הוא עדיין עומד על 40%,לעומת 69% בכלל האוכלוסייה. אחוז הסטודנטים ממוצא אתיופי מגיע, לאחר שיפור ניכר, לחצי מחלקם באוכלוסייה.

משרד החינוך קידם בשנים האחרונות באיטיות רבה רפורמה של תקצוב דיפרנציאלי, כלומר יותר כספים לחלשים. את הרפורמה הזאת יש לתגבר ולהוסיף תקציבים לשכבות החלשות. יש להיזהר מאוד ששרי חינוך חדשים לא יהפכו אותה על פניה ויזרימו כספים למקורבים במקום לחלשים, ויש לפתח תוכניות שיכוונו להייטק. כי בסופו של דבר הפתרון לקיפוח יוצאי אתיופיה חייב לבוא בראש ובראשונה מסגירת הפערים בחינוך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
מי אכזרי?
אם יש אדם שלפעמים יש לו התקפות שגעון, אז החבר שלו כשהוא רואה את זה, מיד תופס אותו חונק אותו אוזק אותו ומעיף אותו הביתה או לאשפוז, כדי שלא יבזה את המשפחה שלו. אבל מי ששונא שלו, יבא בטענות של אהבה ויאמר, תרחם עליו, אל תגע בו תן לו להשתולל... בסוף מה שקורה שהוא עושה בושות לכל המשפחה שלו. אז כן, כל אותם אנשים שאומרים שהיו צריכים לרסן אותם בתקיפות מהרגע הראשון, הם האוהבים האמיתיים של הקהילה האתיופית, הם התבזו, כי הם חטפו התקפה שגעון ולא שאני מצדיק רצח, אבל בעקבות הרצח שעדיין נחקר הם חטפו התקפה, אז האוהבים שלהם מציעים להסתיר אותם גם אם זה יהיה לא נעים, השונאים שלהם אנשי התקשורת, מציעים לרחם עליהם ולתת להם להביע את מחאתם, ובתוך החדר השדרן אומר לחבירו, תן להם למחות ולהשניא את עצמם על כל הציבור. לסיכום: מי שאוהב אותם באמת היה צריך למגר את ההתנהגות הזו בכל צורה מיד ביום הראשון שלה.
שרון  |  04.07.19
לכל התגובות