אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקירה פדרלית נגד אליוט ברוידי, אחד ממגייסי התרומות המובילים של המפלגה הרפובליקאית צילום: AP

חקירה פדרלית נגד אליוט ברוידי, אחד ממגייסי התרומות המובילים של המפלגה הרפובליקאית

חבר מושבעים בניו יורק חוקר האם ברוידי, ראש הוועדה האחראית על טקס ההשבעה של טראמפ, ניצל את מעמדו על מנת לקדם ולסגור עסקאות מול מנהיגים זרים ולעשיית רווח אישי

08.07.2019, 19:13 | שירות כלכליסט

עוד אחד האנשים המקורבים ביותר לנשיא האמריקאי דונלד טראמפ תחת חקירה, הפעם בשל חשדות להתנהלותו הפסולה שלו עצמו ולא של הנשיא.

קראו עוד בכלכליסט

חבר מושבעים פדרלי בניו יורק חוקר האם אליוט ברוידי (Elliott Broidy), ממייסדי קרן מרקסטון, ממגייסי התרומות הגדולים של המפלגה הרפובליקאית וראש הוועדה האחראית על טקס השבעתו של טראמפ ניצל את מעמדו על מנת לקדם ולסגור עסקאות מול מנהיגים זרים. כך מדווח האסוסייטייד אקספרס (AP). הוועדה האמורה ממונה על ידי הקונגרס אחת לארבע שנים ואחראית על טקס ההשבעה של הנשיא הנכנס והאירועים סביב הטקס.

התובע הכללי בברוקלין העביר לאחרונה לוועדה זימון הכולל דרישה למסמכים הנוגעים ל-20 חברות ואנשים פרטיים הנוגעים לעניין - כולם בעלי קשר לברוידי, להשקעותיו לחברות שבבעלותו ולאנשים שעמם ביצע עסקאות. בין אלה, נשיא אנגולה ושני פוליטיקאים ברומניה.

החקירה בוחנת האם ברוידי ניצל את קשרים וגישתו לטראמפ להשגת רווח אישי ובכך הפר את החוק האוסר על התנהלות מושחתת מול גורמים זרים (Foreign Corrupt Practices Act). לפי חוק זה, נאסר על אזרחים אמריקאים להציע לגורמים רשמיים ממדינות זרות "כל דבר בעל ערך" על מנת להשיג יתרון עסקי כלשהו. במקרה של החקירה האמורה, "דבר בעל ערך" יכול להיות הזמנה לאירוע ההשבעה או לאירועים דומים שנערכו לכבוד כניסתו של טראמפ לבית הלבן על מנת להשיג גישה לנשיא הנכנס.

ברוידי עם נתניהו ב-2008, צילום: AP ברוידי עם נתניהו ב-2008 | צילום: AP ברוידי עם נתניהו ב-2008, צילום: AP

עורכי הדין של ברוידי אמרו בתגובה לדיווח כי באף נקודת זמן ברוידי או חברת האבטחה הגלובלית שבבעלותו (Circinus), לא חתמו על חוזה או העברת כספים כלשהי "עם אף סוכנות ממשלתית רומנית או נציג שלה". עורכי דין הוסיפו שאף שהחברה אכן הגיע להסכם למתן שירותים עם אנגולה בשנת 2016, לא היה לעסקה זו שום קשר לתפקידו של ברוידי בוועדה האחראית על כניסתו של טראמפ לתפקיד. "כל אמירה האומרת אחרת היא לגמרי שקרית", נאמר בתגובה.

חקירה זו מתווספת, אף שאינה קשורה, לחקירה שמנהלים תובעים פדראלים במנהטן בנוגע לתרומות שהתקבלו בוועדה. החקירה במנהטן בודקת האם חלק מהתרומות שהשיגה הוועדה לטובת הנשיא טראמפ בסכום של 107 מיליון דולר התקבל בגורמים זרים ובאופן מנוגד לחוק. ברקע לפתיחת החקירה הנוכחית - הסנאטורית הדמוקרטית אליזבת וורן דרשה כבר בשנה שעברה ממשרד המשפטים לחקור את התנהלותו של ברוידי, שלטענתה "ניצל את גישתו לנשיא טראמפ לטובת קשרים עם גורמים זרים שעשויים להיות במצב שיכול לסייע לעסקיו מחוץ לארה"ב".

מטעם חבר המושבעים או התובע הכללי בברוקלין לא נמסרה תגובה רשמית לדיווח אך אנשים מקורבים מסרו ל-AP שהזימון והדרישה למסמכים הועברה לגורמים האמורים הקשורים לברוידי כבר בחודש אפריל ושה-FBI כבר שוחח עם לפחות אחד מהאנשים הקשורים לעסקיו ושמוזכרים בזימון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות