אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בכיר בלשכת עורכי הדין קורא לה להסיר תביעות השתקה נגד עיתונאים צילום: דנה קופל

בכיר בלשכת עורכי הדין קורא לה להסיר תביעות השתקה נגד עיתונאים

עו"ד עמית בכר, המשמש כיו"ר מחוז תל אביב, אמר בכנס של הלשכה כי "מתקפות כנגד עיתונאים הן כמתקפה על המרחב הדמוקרטי ואין להשלים איתן"

11.07.2019, 20:02 | ענת רואה
עו"ד עמית בכר, יו"ר מחוז תל אביב בלשכת עורכי הדין, קרא היום (ה') לראשיה לשקול מחדש את ההליכים המשפטיים שמנהלת הלשכה נגד עיתונאים. "מתקפות על מקצוע העיתונות וכנגד עיתונאים כמוהן כמתקפה על המרחב הדמוקרטי ואין להשלים איתן", אמר בכר בפתח כנס לשכת עורכי הדין בנושא שיווק ופיתוח עסקי.

קראו עוד בכלכליסט

בכר הוסיף ואמר כי "לשכת עורכי דין המתייצבת כמגינה על שלטון החוק צריכה להתייצב בקול ברור גם כנגד מתקפות אישיות על עיתונאים או כלי תקשורת. בכלל זה, תביעות של נבחרי ציבור כנגד עיתונאים צריכות להישמר למקרים קיצוניים וחריגים, כדי למנוע מתביעות כאלה להפוך במכוון או שלא ככלי להשתקה".

היו"ר לשעבר אפי נוה, צילום: יריב כץ היו"ר לשעבר אפי נוה | צילום: יריב כץ היו"ר לשעבר אפי נוה, צילום: יריב כץ

לדבריו, "על כן, וכדי לשמש דוגמא אישית, אני סבור שעל הנהגת הלשכה לשקול מחדש את ניהול שני ההליכים המשפטיים שהיא מקיימת כנגד עיתונאים. מהיכרותי הקצרה עם אבי (חימי, ראש הלשכה הנבחר - ע"ר), אני משוכנע שהוא יבחן את הדברים בכובד ראש, וישכיל לנווט את הספינה לכיוון חיובי גם בהיבט הזה".

בכר כיוון ככל הנראה בדבריו לשתי תביעות: הראשונה הוגשה בתקופת ראש הלשכה הקודם אפי נוה נגד העיתונאית שרון שפורר והיא עומדת על מיליון שקל. תביעה זו מתנהלת מזה כשנה וחצי ועניינה כתבה שפרסמה שפורר על ניגוד העניינים של נוה בקשר לפוליסות ביטוח אחריות מקצועית שמציעה הלשכה לעורכי דין.

תביעה נוספת הוגשה נגד "כלכליסט" לפני כחודש וחצי מצד חבר הוועדה לבחירת לשופטים ויו"ר מחוז הצפון לשעבר עו"ד חאלד חוסני זועבי ומנכ"ל המחוז פארוק עומרי. גם תביעה זו הוגשה בסכום של מיליון שקל והיא התייחסה לחשיפת "כלכליסט" כי תלונה שהוגשה לנוה לפני שנה ורבע ועסקה בטענות להתנהלות לא תקינה של מחוז הצפון – "נקברה" ולא זכתה לכל בדיקה רצינית.

עו"ד עמית בכר, צילום: תומר גנון עו"ד עמית בכר | צילום: תומר גנון עו"ד עמית בכר, צילום: תומר גנון

ככל הידוע אלו שני ההליכים היחידים שמנהלת הלשכה נגד עיתונאים, אך יחד עם זאת יש לציין כי השיח שמנהלת הלשכה עם ומול עיתונאים בחודשים האחרונים הוא תוקפני למדי וכולל לא מעט איומים בתביעות ובהליכים משפטיים, כמו גם ניסיונות לתקוף אותם אישית ואת מניעיהם בכל פעם שנחשפת התנהלות לא תקינה של הלשכה או בכיריה.

עו"ד בכר אמר: "בכדי שתקשורת תוכל למלא את תפקידה ככלב השמירה של הדמוקרטיה, יש לאפשר לה את מרחב הפעולה, מרחב העצמאות ומרחב הטעות. מתקפות על מקצוע העיתונות וכנגד עיתונאים כמוהן כמתקפה על המרחב הדמוקרטי ואין להשלים איתן".

בהמשך דבריו אמר כי "דמוקרטיה משמעה שלטון העם לא שלטון הרוב, ותפקידה של מערכת המשפט היא גם לוודא שהרוב יוכל לכוון את פעולות המדינה על פי תפישתו ותוכניתו, ובד בבד לשמור על זכויות המיעוט ועל מרקם חיים הוגן, שוויוני ואנושי בין כל חלקי החברה. דוגמא מצוינת לרוח החדשה של לשכת עורכי הדין בנושאים אלה ראינו בשבוע שעבר כאשר ראש הלשכה שלח מכתב מפורש וחד משמעי לראש עיריית עפולה בבקשה לחדול מגילויי תופעות של אפליה ואולי אף גזענות כלפי תושבים שאינם יהודיים במרחב הציבורי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות