אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות התחרות תבדוק חשד לתיאום מחירים בין משחטות העוף צילום: דנה קופל

רשות התחרות תבדוק חשד לתיאום מחירים בין משחטות העוף

הרשות תבדוק את תלונות הקמעונאים לפיהן משווקי העוף הטרי צמצמו את ימי הפעילות של המשחטות במטרה לייצר עודף ביקוש ולגרום להעלאת מחירים, לאחר פנייה של שר הכלכלה אלי כהן בנושא

23.07.2019, 16:30 | נורית קדוש

תלונות הקמעונאים כי משווקי העוף הטרי צמצמו את ימי הפעילות של המשחטות באופן המייצר עודף ביקוש, ובעקבות כך אף העלו מחירים בתחילת השבוע, מובילות כעת לבדיקה של רשות התחרות (לשעבר רשות ההגבלים העסקיים, נ"ק). בדיקת הרשות - האם המשחטות תיאמו ביניהן את המהלך שהוביל להעלאת מחירי העוף הטרי - מתקיימת בעקבות פניית שר הכלכלה אלי כהן בנושא.

קראו עוד בכלכליסט

הממונה על התחרות מיכל הלפרין, צילום: צילום מסך לע"מ הממונה על התחרות מיכל הלפרין | צילום: צילום מסך לע"מ הממונה על התחרות מיכל הלפרין, צילום: צילום מסך לע"מ

מגדלי העופות לא מכחישים את העובדה שצמצמו את מספר ימי השחיטה בשבוע, אולם טוענים כי הדבר נעשה בעקבות הפסדים שנגרמו להם. במועצת הלול טוענים כי בשנתיים האחרונות סבלו מגדלי העופות מהפסדים בעקבות ירידת מחירים שמקורה בעודף היצע, אלא שההוזלה לא הגיעה לכיסם של הצרכנים. המגדלים טוענים כי מי שנהנו מירידת המחירים הם הקמעונאים, שמרווח השיווק שלהם גדל משמעותית.

כיוון שמתחילת השבוע, ועד ט' באב שיחול בעוד כשבועיים וחצי, הצרכנים המסורתיים לא צורכים בשר ועוף, יש ירידה עונתית בביקושים ומגדלי העופות טוענים שבגינה צמצמו יום שחיטה אחד. מנתוני מועצת הלול עולה כי מאז 2015, ירד המחיר הסיטונאי לעוף לפני מע"מ מ-14 שקל בממוצע לק"ג באפריל 2015 ל-10.5 שקל בממוצע לק"ג באפריל החולף; זאת, בעוד המחיר לצרכן ירד מ-18 שקל בממוצע לק"ג ל-16.5 שקל באפריל החולף. מנגד, הוכפל מרווח השיווק של הקמעונאים ל-6 שקל בממוצע לק"ג.

 , צילום: דנה קופל צילום: דנה קופל  , צילום: דנה קופל

במכתב ששלח לממונה על התחרות מיכל הלפרין, מעלה כהן חשד לתיאום מחירים בין המשחטות - בכוונה להעלות מחירים. זאת, לאחר שתיאמו בינהן לכאורה דפוס פעולה של הפסקת השחיטה בימי חמישי, כך שיעבדו ארבעה ימים בשבוע. "התנהלות שכזו מעלה תמונה חמורה של תיאום מחירים באמצעות פרקטיקה של הקטנת היצע והגדלת ביקוש, תוך נסיון ליצירת קרטל בשוק העופות, שהוא מוצר בסיסי בכל בית ומהווה 8% מסך ההוצאות החודשיות של כל משפחה", כתב כהן, והוסיף כי "לאור העובדה שתיאום מחירים הוא עבירה חמורה על החוק, אבקש לחקור מיידית את הנושא ולמצות את הדין ככל שמדובר בתיאום מחירים".

תגיות