אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגדל וקרן להב מסתערים על מימון חברות בינוניות צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

מגדל וקרן להב מסתערים על מימון חברות בינוניות

מגדל שוקי הון והקרן של גיורא עופר ויעל גיט מקיימים מגעים להקמת קרן שתגייס עד מיליארד שקל להעמדת חוב בכיר לחברות מידל מרקט

24.07.2019, 08:01 | גולן חזני

ית ההשקעות מגדל שוקי הון וקרן להב של גיורא עופר ויעל גיט מנהלים מגעים מתקדמים להקמת קרן למימון חוב בכיר בהיקף של 800 מיליון שקל עד מיליארד שקל, כך נודע ל"כלכליסט". עוד נודע כי מגדל ביטוח, החברה־האם של מגדל שוקי הון, תשקיע חצי מכספי הקרן ועד לתקרה של 500 מיליון שקל. בימים הקרובים תחל הקרן בגיוס הכסף ממשקיעים פרטיים ומוסדיים. 

קראו עוד בכלכליסט

בין התנאים להשקעה: מגמת צמיחה וחוסן פיננסי מוכח

הקרן עתידה להעמיד אשראי לחברות מידל מרקט, כלומר חברות שלהן היקף הכנסות שנתי של 50־350 מיליון שקל, שפועלות בתחומי התעשייה, המסחר והלוגיסטיקה, הנדל"ן והמלונאות, שנמצאות במגמת צמיחה ויכולות להוכיח חוסן פיננסי. הקרן תעניק אשראי בהיקף של 10־80 מיליון שקל לכל חברה כזו כנגד שעבוד בדרגה ראשונה. הרציונל מאחורי הקמת הקרן הוא זיהוי נישה פנויה, שנוצרה כתוצאה מהקושי של חברות כאלו לקבל אשראי מהמערכת הבנקאית בכל הנוגע לחוב בכיר שמגובה בביטחונות. בסביבת מגדל מסבירים שהקרן תוכל להעמיד לחברות המידל מרקט אשראי במהירות וכן לתפור להן עסקאות מותאמות אישית.

חוב בכיר הוא חוב רגיל שנלקח, על פי רוב מהבנקים, לפעילות שוטפת, בדרך כלל בריביות נמוכות שנעות בין 4% ל־8%, והוא נפרע לפני כל יתר שכבות החוב. שכבת החוב השנייה לחוב הבכיר היא שכבת מזנין, שמגובה בביטחונות על פי רוב ונושאת ריבית של 10%־20%. בשכבה השלישית נמצא החוב שגויס במניות.

הגופים שמתחרים בקרן מימון החוב החדשה

אם הקרן אכן תקום, היא לא תהיה היחידה שעוסקת במתן אשראי לחברות מידל מרקט. גם חברת האשראי החוץ־בנקאי פנינסולה, קרן מוגיטו, קרן ויולה קרדיט וקרן ארבל, שהקים אמיר הסל ושגייסה לפני שנה 850 מיליון שקל (שליש מהסכום התקבל מחברת הביטוח הראל), עוסקות במתן אשראי לחברות מידל מרקט, אך הן מתמקדות באשראי שמגויס במסגרת שכבת המזנין.

היקף האשראי שמעמידה ארבל לחברות מתחומי הנדל"ן, המלונאות, המסחר, התעשייה והפיננסים עומד על 20־100 מיליון שקל, והיא מצהירה שיעד התשואה שלה הוא 15%. יעד זה מורכב מריבית בסיס גבוהה יחסית, אופציות ומנגנון של השתתפות בהצלחה. הקרן של מגדל שוקי הון ולהב שואפת ליעדים סולידיים יותר ולהשגת תשואה של 5%־7% בשנה - בדומה לתשואה שמושגת על ידי הבנקים בשכבת החוב הבכיר. מהבחינה הזו הקרן תבקש למשוך אליה משקיעים סולידיים ששואפים לתשואות מובטחות ברמת סיכון נמוכה.

קרן להב - שהוקמה על ידי עופר, מנכ"ל בנק דיסקונט לשעבר, וגיט, שכיהנה כמנהלת אשראי בכירה בבנק הפועלים - גייסה באמצעות שתי קרנות 350 מיליון שקל והעמידו אשראי לחברות מידל מרקט. בניגוד לקרן שעתידה לקום עם מגדל שוקי הון, הקרנות הקודמות העמידו אשראי בשכבת המזנין. הקרנות העמידו אשראי של 5־40 מיליון שקל, בין היתר לרשת מלונות בראון, העוגנפלסט ונאייקס. האשראי שימש את החברות לביצוע השקעות או ליצירת גשר מימוני עד לקבלת השקעות או הכנסת שותף.

מגדל שוקי הון, שמנוהלת על ידי שגיא שטיין, פועלת בתחומי קרנות הנאמנות, עשיית השוק, ניהול התיקים והשקעות אלטרנטיביות. החברה מסמנת את קרנות האשראי לחברות מידל מרקט כמנוע צמיחה עתידי, ומשקיעה בהן גם באמצעות חברה־בת להשקעות אלטרנטיביות ובאמצעות זרוע הבנקאות להשקעות שמנוהלת על ידי ג'וליאן אסוס - שבאמצעותה היא עתידה להקים את הקרן יחד עם להב.

 

מימין: בעלי קרן ההשקעות להב גיורא עופר ויעל גיט, צילום: אוראל כהן מימין: בעלי קרן ההשקעות להב גיורא עופר ויעל גיט | צילום: אוראל כהן מימין: בעלי קרן ההשקעות להב גיורא עופר ויעל גיט, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות