אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
להעיר או לדלג מעל: איך לצאת ממושב החלון באמצע טיסה? צילום: גטי אימג'ס

סודות הטיסה

להעיר או לדלג מעל: איך לצאת ממושב החלון באמצע טיסה?

סקר של חברת בריטיש איירווייז גילה ש-40% מהנוסעים לא ירגישו בנוח להעיר נוסע שנרדם לצידם אם מדובר בטיסה ארוכה; האם מטפסים מעליו עם הפנים כלפיו? עם הגב? ומה מציעים מומחים לנימוסים והליכות?

03.08.2019, 08:00 | שירות כלכליסט

יש יתרונות רבים לבחירה במושב ליד החלון במטוס, אך החיסרון הבולט ביותר מתגלה כשרוצים לקום באמצע הטיסה לשירותים ומגלים שהנוסע לידכם שפוט נרדם. האפשרות המיידית היא כמובן להעיר אותו בנימוס, אך זו חוויה לא סימפטית לכל הנוגעים בדבר.

קראו עוד בכלכליסט

סקר שערכה חברת בריטיש איירוויז בין כ-1,500 נוסעים מבריטניה, משאר אירופה ומארה"ב, מצא ש-80% חושבים שזה בסדר גמור להעיר את הנוסע ליד כדי להצליח להגיע לשירותים.

השכן נרדם. מה עושים אם רוצים לצאת?, צילום: שאטרסטוק השכן נרדם. מה עושים אם רוצים לצאת? | צילום: שאטרסטוק השכן נרדם. מה עושים אם רוצים לצאת?, צילום: שאטרסטוק

לעומתם, 40% מאמינים שזה בסדר רק אם מדובר בטיסה קצרה. הפיתרון שלרוב מגיעים אליו הוא פשוט לדלג מעל לנוסע הישן, בתקווה שלא יתעורר. הבעיה היא שחייבים לבצע את התמרון הזה בצורה מדויקת כדי להימנע מתקרית מביכה במיוחד בה מתעורר השכן ומגלה שאתם רכונים מעליו. שליש מהמשתתפים בסקר של בריטיש איירוויז ענו שאין להם בעיה לטפס מעל אדם ישן בניסיון להימנע מהצורך להעיר אותו.

תמרון רגיש במיוחד, צילום: גטי אימג תמרון רגיש במיוחד | צילום: גטי אימג'ס תמרון רגיש במיוחד, צילום: גטי אימג

השאלה היא כיצד לעשות זאת: האם לפנות עם הפנים לנוסע או להפנות לו את הגב? לפי 54% מבין המוכנים לטפס, הדרך הנכונה לעשות זאת היא כשהפנים שלהם פונות לכיוון האדם הישן.

עם זאת, מומחי הנימוסים וההליכות הבריטים וויליאם הנסון וג'ו בריאנט אמרו לעיתון הדיילי טלגרף כי הדרך המנומסת לעשות זאת היא להפנות דווקא את הגב לישן. "יציאה מהמושב כשהגב שלכם פונה לחלק האחורי של המטוס היא הדרך הנכונה לעבור על פני אנשים", הדגיש הנסון.

בריאנט הזהירה: "אם השכן שלכם ישן, חישבו שוב לפני שתתחילו בהסתננות. עליכם להיות בטוחים שיש מספיק מרחב לעבור בנוחות מבלי להשתמש במשענת ראש של המושב לפניכם כמנוף. אם אתם מחליטים בכל זאת לקום, תמיד תסתכלו קדימה ושמרו על מינימום מגע פיזי". היא הדגישה כי אם יש ספק, עדיף פשוט להעיר את השכן ולבקש לעבור במקום לנסות להשתחל מעליו תוך הסיכון שהוא עלול להתעורר באמצע הטיפוס.

היעזרו במושב שלפני השכן, צילום: גטי אימג היעזרו במושב שלפני השכן | צילום: גטי אימג'ס היעזרו במושב שלפני השכן, צילום: גטי אימג

הנסון המליץ גם להעלות את הנושא לדיון עוד לפני ההמראה. "אם אתם מוצאים עצמכם במושב ליד המעבר, הפגינו ביטחון ונימוס ולפני התחלת הטיסה. פנו לנוסע שיושב לידכם ואמרו לו שאתם תהיו שמחים אם יעיר אתכם במקרה והוא צריך לקום".

פירוש הדבר שאם אתם לא אוהבים שמפריעים לכם באמצע השינה, הקפידו להזמין מראש מושב ליד החלון ותהיו מוכנים להתכווץ ולישון לאורך כל הטיסה. "נסו להיחלץ רק אם אתם ממש נואשים", הוסיף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות