אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הבריאות יבחן את את הרווחים של בתי המרקחת על קנאביס רפואי צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

משרד הבריאות יבחן את את הרווחים של בתי המרקחת על קנאביס רפואי

המשרד צועד לקראת מגדלות הקנאביס לאחר שהצהיר כי יחיל פיקוח מחירים בתחום. ראש תחום הקנאביס הרפואי, BDO: "בתי המרקחת מרוויחים הכי הרבה בשרשרת הערך - כ-40%". הרוקחים: "מספיק להוריד עד 7% מהרווחים של כל גורם בשרשרת כדי להוזיל ב-30% את המחיר"

02.08.2019, 09:52 | צלי גרינברג

משרד הבריאות יוצא בצעד לקראת מגדלות הקנאביס הרפואי במסגרת האסדרה החדשה ופיקוח המחירים שהוא מנסה להחיל, והודיע לשחקנים הפועלים בשוק הקנאביס הרפואי, כי במסגרת המשך קידום הפיקוח על המחירים הוא יבחן את הרווח המירבי של הקמעונאיות – שהן בתי המרקחת.

קראו עוד בכלכליסט

דוד פפו, יו"ר ארגון הרוקחים בישראל, אמר לכלכליסט, כי "יש עוד 4 גורמים בשרשרת הערך (המגדל, המעבדה, המפעל והמפיץ) שכדאי לבחון את מתח הרווחים שלהם. מספיק להוריד עד 7% מכל אחד מהם כדי להוריד כ-30% מהמחיר. אנחנו בעד פיקוח על המחירים ופועלים כבר 70 שנה עם מוצרים מפוקחים. העסק של בתי המרקחת לא בנוי על קנאביס, אבל יש בשרשרת הערך גורמים שלא יורידו מחיר מעצמם. בישראל יש רק מעבדה אחת מאושרת לבדיקות התוצרת, לדוגמא, והיא לא תוריד מעצמה מחירים. כך גם לגבי המפעלים, כיום רק שניים פועלים בשוק. למה שיורידו בעצמם מחירים? צריך לבחון את מתח הרווחים של כל שרשרת הערך".

חממה לגידול קנאביס, צילום: שאטרסטוק חממה לגידול קנאביס | צילום: שאטרסטוק חממה לגידול קנאביס, צילום: שאטרסטוק

הצעד שבו נקט משרד הבריאות מגיע לאחר שבמסגרת האסדרה החדשה נלקחה ממגדלות הקנאביס הוותיקות האפשרות לספק את החומר ישירות לחולה, והן נאלצות לספקו ללקוח הקצה (המטופל) דרך בתי המרקחת, שגוזרים עד 40% מהעלות לצרכן (ללא מע"מ).

בתי המרקחת: "המגדלות לא הפנימו שהן בסך הכל מגדלות פטרוזיליה"

המגדלות התרעמו על גובה העמלה שניתנה לבתי המרקחת, ונלקחה ממתח הרווחים שלהן טרום האסדרה החדשה, וסירבו לשתף פעולה עם משרד הבריאות. התנהלות המגדלות זכתה לגיבוי המטופלים ומערכת המשפט, שאיפשרה התנהלות במסגרת האסדרה הישנה לצד קידום רפורמת האסדרה החדשה.

התנהלות המגדלות יצרה מחסור חמור בבתי המרקחת, כיוון שהן היחידות המייצרות כיום תוצרת עבור המטופלים. בעקבות המחסור החלה הטחת האשמות הדדית בין בתי המרקחת לבין המגדלות, כאשר הראשונים טענו כי המגדלות "כנראה רוצות את המחסור. הן עוד לא הפנימו שהן בסך הכל מגדלות פטרוזיליה". והמגדלות טענו מנגד, כי "בתי המרקחת מתייעצים איתנו לגבי הקנאביס. אין להם כל ידע בתחום. העמלה שהן מבקשות היא הסיבה למחירים הגבוהים במסגרת הרפורמה של האסדרה החדשה".

המגדלות אף הזדעקו יותר כאשר משרד הבריאות הודיע, כי במסגרת פיקוח על המחירים שהוא מבקש ליישם בשוק הקנאביס הרפואי הישראלי, הוא העמיד רף מחיר של כ-500 שקל לעד כ-50 גרם קנאביס רפואי. כלל שחקני השוק, מלבד בתי המרקחת, החליטו 'לשבור את הכלים' ויצאו במתקפה חריפה נגד משרד הבריאות, וטענו כי הוא "ימוטט את שוק הקנאביס עוד לפני שהחל".

רו"ח דורון אראמי, ראש תחום קנאביס רפואי ודירקטור בפירמת רואי החשבון BDO ומי שמייצג קיבוצים ומושבים המבקשים להיכנס לתחום הקנאביס הרפואי כמגדלות ומייצרות, אמר ל"כלכליסט", כי "בעולם הכלכלי בוחנים תשואה אל מול סיכון, ושואלים אם המרווח של החוליות בשרשרת הערך מתקבל על פי רמת הסיכון של הפעילות, ואז נשאלת השאלה אם הסיכונים בהנפקת הקנאביס הרפואי בבתי המרקחת גדולים מהסיכונים של חוות הגידול או מפעלי הייצור.

"התשובה היא כמובן לא. בנוסף, יש להתייחס לעלות הקמת הפעילות של המגדלות והיצרנים שמסתכמת בעשרות מיליוני שקלים, לעומת התאמת בית מרקחת לתקן שיאפשר לה להנפיק מוצרי קנאביס רפואי. לכך יש להוסיף את העובדה שמוצרי הקנאביס הרפואי חייבים להיות בכספת, ואפילו לא תופסים 'שטח מדף', שלו יש מחיר יקר. כך שיש הצדקה לבחון דווקא את מרווח הקמעונאיות, שכיום הוא הגבוה ביותר בשרשרת הערך ועומד על עד 40%".

דנה בר און, יו"ר עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי, אמרה ל"כלכליסט" כי "המאבק על תמחור התרופה ומקורות המימון, אסור שיעשה - כפי שכבר נעשה כעת - על גב החולים, כיוון שלא בפטרוזיליה עסקינן אלא בתרופה שמהווה מוצא אחרון עבור עשרות אלפי חולים קשים. בדיוק משום כך, האחריות הכלכלית צריכה להיות - כבכל תרופה מוסדרת - על כתפיו של משרד הבריאות, במיוחד כשאינפלציית המחירים המטורפת שאנו רואים כעת היא תוצר ישיר של רפורמה שמשרד הבריאות עצמו דרש ומתעקש עליה. הפתרון ההכרחי הוא סבסוד התרופה, וכל ניסיון להתחמק מכך יפגע בכיסם של העסקים או בגופם של החולים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
למה לא מייבאים?
מישהו יודע למה לא מייבאים למען השם? אם משרד הבריאות רוצה להתייחס לזה כמו תרופה שיביא מחו"ל (קנדה, ארה"ב וכו) ויספק דרך קופות החולים מצידי שהמדינה תעשה כמה גרושים על הדרך ושלום לכל החזירים שמזיינים אותנו וזה כולם בסיפור הזה מגדלים, מפיצים, מעבדות והכי חזירים בתי המרקחת
אסף  |  07.08.19
18.
הגדולים רבים והמטופלים המסכנים סובלים
1. אם כבר, אלה בתי המרקחת שמהווים בסה"כ את החוליה הכי פחות מפוקחת בשרשרת (חוץ אולי מההתייחסות לחומר כאל חומר מפוקח והוראות השמירה עליו). להיות החוליה היקרה ביותר בשרשרת פוגע ביתר חברי השרשרת ומחייב בדיקה מעמיקה. 2. מחסור באנשי מקצוע בתחום שידעו מתי מורחים אותם בתירוצים ומתי מנסים לעשות סיבוב על החולים והלקוחות ברור שיש, מזל שהאקדמיה התחילה להתעורר (כמו האקדמית עמק יזרעאל) ואני מקווה שידביקו את הפער בהקדם.
Dudu  |  04.08.19
16.
עבריינים ברישיון
כמההההה סבלללללל יכול משרד הבריאות לעולל יחד עם העבריינים ברישיון שמתעשרים על חשבון הסבל שלנו.לגרור אותנו הנכים והמסכנים לבתי המרקחת בפקקים ובלחץ הזה די גם ככה אנו סובלים ולהוסיף עוד סבל יה חארות...מטופלים יקרים שלי עליתי על משרד הבריאות הוא לא עומד בבלאגן שהוא עושה אז הוא רוצה לחסל אותנו ולגרום לנו עוד סבל עד שרבים מאיתנו ימותו וכל זה בשביל הסדרה חדשה כוס אמק תחזרו להסדרה הישנה קיבינימט.
יוני  |  04.08.19
15.
נמאס
ריבונו של עולם עוד משחר ההיסטוריה היו צרכו קנאביס ואפילו צמחים שגדלים בצורות שונות כולל שכניהם המזיקים עאלק.ועד כה לא קרה לאף אחד כלום ופתאום משרד הבריאות החליט לדאוג לחולים שמה פשפש קטן שגם רוצה להנות מהתרופה מזיק לנו.משרד הבריאות?תנו לי את הצמח עם הפשפש אני כבר יאלף אותו...תתביישו הרגתם אותנו המטופלים חרא על הייצוא עניי עירך קודמים לכול תתעוררו נמאסתם נמאסתם נמאסתם....אין לכם רחמים אנחנו סובליםםםםם.
יוני  |  04.08.19
לכל התגובות