אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התרגיל נשאר במשפחה: כולנו תעביר לליכוד 3.5 מיליון שקל צילום: יעל אורבך

בעקבות חשיפת כלכליסט

התרגיל נשאר במשפחה: כולנו תעביר לליכוד 3.5 מיליון שקל

אתמול חשף "כלכליסט" את התרגיל של כולנו שבמסגרת שובצה שרת השיכון יפעת שאשא ביטון כסיעת יחיד מכולנו ברשימה המשותפת עם הליכוד כדי לקבל 12.5 מיליון שקל מהמדינה

05.08.2019, 06:45 | צבי זרחיה

מפלגת כולנו תעביר לליכוד 3.5 מיליון שקל מימון בחירות מתוך הסכום של 12.5 מיליון שקל שתקבל מהכנסת. זאת אחרי שאתמול חשף "כלכליסט" את התרגיל של כולנו שבמסגרתו שובצה שרת השיכון יפעת שאשא ביטון כסיעת יחיד מכולנו ברשימה המשותפת עם הליכוד כדי לקבל את הסכום מהמדינה.

קראו עוד בכלכליסט

בליכוד הוגשו עתירות לבג"ץ נגד שריון ארבעת חברי הכנסת של כולנו ודחיקת ח"כים מכהנים ברשימה למקומות לא ריאליים. העברת 3.5 מיליון שקל ממימון הבחירות לידי הליכוד מכולנו נועדה לשקף את ההשתתפות הסמלית של כולנו בהוצאות הקמפיין של הליכוד וגם כדי להרגיע את הביקורת הפנימית בליכוד נגד מהלך צירוף המפלגה.

"תשתתף במסע הבחירות"

ביום חמישי חתמו הליכוד וכולנו על הסכם שלפיו כל כספי מימון הבחירות ומימון המפלגות שמגיעים למפלגת כולנו יעברו לידי כולנו, אף ששתי המפלגות מתמודדות ברשימה משותפת. ההסכם נחתם בין ח"כ דוד ביטן (הליכוד) לבין עו"ד סהר פינטו, היועץ המשפטי של כולנו.

ההסכם קובע כי "כספי מימון הוצאות הבחירות שיתקבלו מאוצר המדינה, לפי חוק מימון מפלגות עבור מפלגת כולנו, יועברו אליה, והיא תשתתף במסע הבחירות בהתאם להחלטתה ובכפוף לתיאום ואישור מטה הבחירות של הליכוד". בכולנו הסבירו כי המפלגה תעביר לידי מינהלת הכספים של גזברות הליכוד את כל כספי מימון הבחירות, ותשאיר אצלה את מימון המפלגות השוטף.

יוצא אפוא שהליכוד תיהנה מהתרגיל של כולנו שבמסגרתו מתמודדת שרת השיכון ח"כ שאשא ביטון כסיעת יחיד ברשימת הליכוד. כתוצאה מכך ששאשא ביטון מתמודדת כנציגת כולנו תקבל כולנו מימון בחירות של 3.5 מיליון שקל. אם שאשא ביטון (כמו משה כחלון, אלי כהן וטלי פלוסקוב) היתה מתמודדת ברשימת הליכוד, אזי הליכוד היתה מקבלת מימון בחירות עבורה בהיקף של 1.384 מיליון שקל, וכולנו לא היתה מקבלת את הסכום העודף של 2.1 מיליון שקל. כעת המשמעות היא שהליכוד הרוויחה עוד 3.5 מיליון שקל כספי מימון בחירות לכולנו, שיועברו אליה מהמפלגה.

עם זאת, העברת הכספים של יחידת הבחירות מכולנו לליכוד כיחידת המימון תלויה בהיבחרותה לכנסת של שאשא ביטון. מאחר ששאשא ביטון, כאמור הנציגה היחידה של כולנו, ממוקמת במקום ה־29, נקבע בין המפלגות כי אם היא לא תיכנס לכנסת בעת כינונה, וכתוצאה מכך לא תקבל מימון בחירות, אזי כולנו לא תשתתף בהוצאות מימון הבחירות של הליכוד. אם שאשא ביטון תמונה לשרה ותתפטר מהכנסת בעקבות החוק הנורבגי המחייב את שתי המפלגות לתמוך בהתפטרות ארבעה שרים כדי לאפשר לארבעת ח"כים הבאים ברשימה להיכנס לכנסת, אזי מימון המפלגות השוטף של כולנו לכל אורך הקדנציה יישאר בכולנו.

השרה יפעת שאשא ביטון. שובצה במקום ה־29 כנציגת כולנו, צילום: יעל אורבך השרה יפעת שאשא ביטון. שובצה במקום ה־29 כנציגת כולנו | צילום: יעל אורבך השרה יפעת שאשא ביטון. שובצה במקום ה־29 כנציגת כולנו, צילום: יעל אורבך

כולנו לא תיקח מקדמת מימון בחירות שמגיעה לה מהכנסת ומשולמת למפלגות בימים אלה. המקדמה המגיעה לה היא בגובה של כ־3.9 מיליון שקל. כולנו לא תיקח את המקדמה מחשש שאם שאשא ביטון לא תיבחר לכנסת עם כינונה, אזי לא תקבל מימון בחירות מהמדינה ולא יהיה לה מהיכן להחזיר את הכסף.

כולנו כבר לקחה מהכנסת לפני חודשיים הלוואה של 5.7 מיליון שקל, שתוחזר במהלך תקופת כהונתה של הכנסת ה־22. ההלוואה היא בריבית הפריים - ריבית שנתית של 1.75%. כולנו תחזיר לכנסת מדי חודש כ־107 אלף שקל מכספי המימון השוטף של 166 אלף שקל בחודש שתקבל מהכנסת. אם הבחירות לכנסת ה־22 יוקדמו מבלי שכולנו תסיים לשלם את ההלוואה, אזי הכספים שיגיעו לה (אם תתמודד לכנסת ה־23) יקוזזו ממקדמת הבחירות שתועבר לה. אם כולנו לא תתמודד לכנסת ה־23 ולא תספיק לשלם את כל החוב לכנסת – אזי לכנסת יהיה חוב אבוד מכולנו.

ההסכם עם הליכוד מתייחס לחובות העבר של כולנו וקובע כי "כולנו תישא באחריות הבלעדית לפירעון המלא והמוחלט של כל התחייבויותיה הכספיות מכל מין וסוג שנוצרו לפני ההסכם". ההסכם בין המפלגות קובע כי הכספים שתעביר כולנו לליכוד מיועדים למימון הקמפיין.

עוד קובע ההסכם בין המפלגות כי תקרת ההוצאות במהלך הקמפיין המשותף יהיו: הליכוד עד 96.6%, וכולנו עד 3.5%. "במסגרת הוצאות הבחירות יכללו הוצאות תקורה של מפלגת כולנו, לרבות לצורך איוש קלפיות, הוצאות חשבונאיות ומשפטיות, דיווח למבקר המדינה, מטה בחירות וכיו"ב, וזאת, אך ורק לאחר שמנהלת הכספים בליכוד אישרה מראש את הוצאתן. כולנו לא תישא בגירעון כתוצאה מהבחירות או מהוצאות בלתי מיוחסות".

"חולבים את הקופה"

סעיף אחר קובע כי "הליכוד תישא באופן מלא בחובות שיצטברו למימון מערכת הבחירות, לרשימה המשותפת ככל שלא שולמו על ידי כולנו. כלומר: הליכוד תישא בהפרש בין ההוצאות להכנסות שהוציאו הצדדים במערכת הבחירות לכנסת ה־22". ההסכם בין המפלגות גם קובע כי "כולנו תעמיד לרשות הליכוד את כל זמן השידור ברדיו ובטלוויזיה לצורך שידור של תעמולת בחירות".

ח"כ עפר שלח מכחול לבן אמר בתגובה לתרגיל של כחלון לכיסוי החובות של מפלגת כולנו: "קומבינה עלובה על חשבון משלם המסים. שר האוצר כחלון חזר לליכוד. זכותו. אבל מתברר שבתרגיל מכוער במיוחד, השרה שאשא ביטון נשארה כסיעת כולנו, מה שמאפשר לחלוב מקופת המדינה 8 מיליון שקל לכיסוי החובות שצברה ההרפתקה הפוליטית קצרת הימים של כחלון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות